
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 вересня 2018 року справа № 808/2051/18
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А., Дадим Ю.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщені суду в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.07.2018 року (суддя Лазаренко М.С., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 10.07.2018 року) у справі №808/2051/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2018 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Запорізької області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо застосування розміру 70 процентів відповідних грошових сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку йому пенсії згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; зобов'язати відповідача провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату йому пенсії згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із застосуванням розміру 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.07.2018 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось ГУПФ України в Запорізької області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи. Апелянт зазначав, що він при перерахунку пенсії ОСОБА_2 керувався чинним законодавством і у результаті перерахунку пенсії розмір не зменшився.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що застосуванню підлягає норма ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії ОСОБА_2, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 з 01.01.2007 перебуває на обліку в ГУПФ України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розрахунку 89 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2018 року ГУПФ України ОСОБА_2 було здійснено перерахунок пенсії з розрахунку 70 процентів грошового забезпечення (вислуга років 33), розмір якої склав 8018,56 грн.
25.04.2018 року ОСОБА_2 звернувся до ГУПФ України в Запорізькій області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з урахуванням основного розміру пенсії 89 процентів грошового забезпечення.
Своїм листом ГУПФ України в Запорізькій області від 10.05.2018 року за №1146/А-9 відмовило ОСОБА_2 в перерахунку його пенсії у зв'язку з тим, що з 01.01.2018 року йому було здійснено перерахунок відповідно до діючого на момент перерахунку положення ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.13 вищевказаного Закону (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
У подальшому Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI (набрав чинності з 01.10.2011 року) були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 процентів від відповідних сум грошового забезпечення; Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VІІ (набрав чинності з 01.054.2014 року) були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії до 70 процентів від сум грошового забезпечення.
Встановлено, що ГУПФ України в Запорізькій області саме з розміру 70 процентів від сум грошового забезпечення здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_2
Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з того, що позивач ОСОБА_2 отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з січня 2007 року. При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії ОСОБА_2, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 року зміни до ч.2 ст.13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Колегія суддів зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, відповідно до ч.2 ст.77 КАС України не довів правомірність свого рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.07.2018 року у справі №808/2051/18 - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів відповідно до ст.,ст.328, 329 КАС України.
Суддя-доповідач: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.М. Дадим