
Справа № 686/14545/18
РІШЕННЯ
іменем України
06 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26.06.2018, суд передав на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду справу 686/14545/18, в якій позивач просить скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу від 11.06.2018 ВП №56123210 в розмірі 5100,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду № 686/23488/17 від 14.12.2017, яка набрала законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду 15.02.2018 року (що надійшла 03.03.2018 року), головним управлінням Пенсійного фонду України 03.03.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік» № 2246-VIII видатки на проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не були передбачені.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - постанова № 103), яка фактично запровадила поетапний порядок виплати пенсій колишнім військовослужбовцям, перерахованих за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, при цьому обумовивши виплату перерахованих пенсій виділенням коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Ухвалою від 27.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та призначено судове засідання на 06.09.2018.
Представник позивача подав до суду заяву, згідно якої заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та просить розглянути справу без його участі.
Представник відповідача також подав до суду заяву, згідно якої просить провести розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відзиву на позов від відповідача до суду не надходило.
На підставі ч.9 ст. 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області від 05.04.2018 відкрито виконавче провадження №56123210 з примусового виконання виконавчого листа № 686/23488/17, виданого 03.04.2018 Хмельницьким міськрайонним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №58/121/49-2017 П/С НОМЕР_1 від 18.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 50% грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Листом від 02.05.2018 за №12265/08 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомлено державного виконавця, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 14.12.2017 року, яка набрала законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2018 року (отримана 03.03.2018 року), головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 03.03.2018 року здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області № 58/121/49-2017 П/С НОМЕР_1 від 18.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 50% грошового забезпечення з 01.01.2016 року. Розмір пенсії після перерахунку склав 3176,71 грн. Сума доплати за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року становить 47814,30 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатки на проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не були передбачені. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - постанова № 103), пункт 3 якої передбачає, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету. Враховуючи зазначене, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року у розмірі 5174,13 грн. виплачена у березні 2018 року (додаткова відомість виплати пенсій на березень), сума доплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в розмірі 42640,23 грн. буде виплачена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області ВП №56123210 від 11.06.2018 року за невиконання судового рішення накладено на Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області штраф в розмірі 5100,00 грн. В даній постанові вказано, що сума невиплаченої доплати становить 42640,23 грн., а посилання боржника (ПФУ) на постанову КМУ №103 від 21 лютого 2018 року не може братися до уваги, оскільки на момент настання права на перерахунок пенсії 01.01.2016 вона не діяла і зворотної дії в часі не має, також дана постанова не може регулювати правовідносини, які настали в період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року, не звільняє боржника від виконання своїх зобов'язань за рішенням суду.
Спірні правовідносини регулюються Законом України Про виконавче провадження від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон ).
Відповідно до ч. ч. 6 ст. 26 Закону за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець, зокрема, виносить постанову про накладення на боржника штрафу.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними в розумінні наведених норм Закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його власного волевиявлення.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Також, суд звертає увагу на те, що постановою КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Зокрема, пункт 3 вказаної постанови передбачає, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Аналогічного висновку дійшов Верховний суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18 та в ухвалі від 16.07.2018 року у справі №811/1469/18.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії стягувачу, яку, однак, не було виплачено в повному обсязі у зв'язку з відсутністю фінансового забезпечення.
Невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного суду від 24.01.2018 по справі 405/3663/13-а, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області про накладення штрафу ВП № 56123210 від 11.06.2018 року є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1762 гривень.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Отже, оскільки у спірних правовідносинах суб'єктом владних повноважень виступав тільки відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області, тому за рахунок бюджетних асигнувань останнього слід стягнути судові витрати на користь позивача.
Керуючись Законом України "Про виконавче провадження", статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, вул.Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області (29000, м.Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/2, код ЄДРПОУ 35092158) , задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області про накладення штрафу ВП № 56123210 від 11.06.2018 року.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 вересня 2018 року о 17:50
Головуючий суддя ОСОБА_2