
Справа № 822/2094/18
РІШЕННЯ
іменем України
04 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.,
за участю:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. позивача - ОСОБА_1 представника позивача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення.
ОСОБА_3 ОСОБА_4 СТОРІН
1. ОСОБА_1 (далі по тексту – ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до відповідача, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866) від 30.01.1018 № 115 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення вказаного посвідчення.
2. Свій позов мотивує тим, що оскаржуваним рішенням йому було відмовлено у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Визнано безпідставним видачу посвідчення та вирішено його вилучити з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Позивач вважає вказане рішення неправомірним, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується наявними в матеріалах його особової справи документами. Вказує, що зокрема довідкою № 980/11 від 03.11.1992 підтверджується виплата йому заробітної плати за роботу в м. Чорнобиль в період з 22 вересня по 02 листопада 1986 року з урахуванням коефіцієнта "4", відповідно до ОСОБА_5 міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року. Зазначає, що наявність довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження є підставою для видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.
3. 24.07.2018 до суду надійшли письмові пояснення Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (далі по тексту – Департамент), в яких третя особа позов не визнає та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що за поданням Красилівської об’єднаної державної фінансової інспекції, з метою перевірки правомірності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, Департаментом було направлено лист на розгляд Комісії. За результатами розгляду Комісією прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Зазначає, що рішення Комісії є зобов’язального характеру та являється підставою для вчинення подальших дій органом виконавчої влади щодо видачі або вилучення посвідчення відповідної категорії. З огляду на зазначене, Департамент діяв відповідно до чинного законодавства.
4. 02.08.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що у зв’язку з інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.12.2017 № 0402-11178 стосовно законності визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та за поданням Хмельницької ОДА, 30.01.2018 Комісією були розглянуті документи позивача. Відповідно до вимог закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи у зоні відчуження, підтверджений належними документами. Вказує, що в особовій справі позивача відсутні документи, що підтверджують факт виконання ним робіт у зоні відчуження. За таких обставин, Комісією визнано безпідставним видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії 2 категорії та прийнято рішення про його вилучення.
5. Позивач та представник позивача в судовому засіданні 04.09.2018 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити. Позивач додатково зазначив, що с. Радча було місцем дислокації та проживання військовослужбовців військової частини, однак для участі у роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС їх возили саме у м. Чорнобиль.
6. Відповідач - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України в судове засідання не з’явився, у поданому до суду відзиві просив розгляд справи здійснити без участі його представника.
7. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явилась, про дату час та місце розгляду справи повідомлялась своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомлено.
8. Зміст довідок виданих ОСОБА_1 та їх дійсність сторонами не заперечувалась.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
9. Ухвалою суду від 16.07.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, Хмельницький, 29000). Призначено судове засідання на 04.09.2018 о 11:00 год.
10. Ухвалою суду від 16.07.2018 задоволено клопотання позивача про витребування доказів в Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
11. У період з 22.09.1986 по 02.11.1986 ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою № 37/п/605 від 19.03.1991.
12. З 12.06.1991 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А № 930203, яке згодом було замінено на посвідчення серії А № 198863 від 28.12.1992.
13. Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийнято рішення № 115 від 30.01.2018 про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією 28.12.1992 та про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Підставою прийняття вищевказаного рішення зазначено не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.
14. Позивач вважаючи вищевказане рішення протиправним, звернувся до суду з позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
15. Згідно статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі по тексту – Закон № 796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
16. Відповідно до статті 14 Закону № 796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
17. Статтею 15 Закону № 796-ХІІ встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
18. Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
19. Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений ОСОБА_5 Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51 (далі по тексту - Порядок), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12), іншими актами законодавства.
20. Відповідно до пункту 10 абзацу 4 Порядку Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
21. Пунктом 12 Порядку встановлено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.
22. Пунктом 5.1. Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року №187 встановлено, що рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.
Відповідно до пункту 5.6. у разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії воно на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.
23. Згідно довідки № 37/п/605 від ОСОБА_6 у період з 22.09.1986 по 02.11.1986 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
24. Відповідно до довідки № 980/11 від 03.11.1992 ОСОБА_1 виплачувалась заробітна плата за роботу в м. Чорнобиль в період з 22 вересня по 02 листопада 1986 року з урахуванням коефіцієнта "4" відповідно до ОСОБА_5 міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року.
Довідка № 980/11 від 03.11.1992 є довідкою про підвищену оплату праці в зоні відчуження та одним із документів на підставі яких видається посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
25. Крім того, ні відповідачем, ні третьою особою у наданих письмових поясненнях та відзиві не заперечувався зміст довідок виданих ОСОБА_1 та їх дійсність.
26. Крім того, Суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.
27. Позивач тривалий час - з 12.06.1991 року мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу.
28. Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
29. Враховуючи вищевикладене, рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 30.01.1018 № 115 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення вказаного посвідчення, є протиправним та підлягає скасуванню.
30. Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, що міститься у протоколі від 30.01.2018 №115 про не підтвердження факту виконання ОСОБА_7 робіт у зоні відчуження та вилучення посвідчення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 31100, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (вул. Еспланадна 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 37567866).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 вересня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) Відповідач:Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (вул. Еспланадна, 8/10,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601 , код ЄДРПОУ - 37567866) Третя особа:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький , код ЄДРПОУ - 25921623)
Головуючий суддя ОСОБА_8