Рішення № 76300288, 23.08.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
823/2086/18
Номер документу
76300288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2018 року справа № 823/2086/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача – ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3, позивач) подав позов до ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі – ОСОБА_4, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 у видачі будівельного паспорту на будівництво за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4;

- зобов’язати ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради вирішити питання щодо надання ОСОБА_3 будівельного паспорту для забудови земельної ділянки площею 0,0358 га розташованої за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, кадастровий номер 7110136700:03:016:0038 та земельної ділянки площею 0,0035 га, розташованої за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, кадастровий номер 7110136700:03:016:0039.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відмова позивачеві у видачі будівельного паспорту є порушенням його конституційних прав, оскільки ОСОБА_3 без законних підстав обмежується у користуванні належними йому на праві власності земельними ділянками за цільовим призначенням.

Також позивач наголошує, що орган місцевого самоврядування, приймаючи рішення Черкаської міської ради від 04 грудня 2014 року № 2-513, яким затвердив план зонування території м. Черкаси, без законних підстав не звернув увагу на ті обставини, що належна позивачеві земельна ділянка вже виділена та їй наданий відповідний статус у відповідності до чинного на той момент правовстановлюючого документу, тобто вона є приватною власністю, а тому не може без зміни свого цільового призначення бути включена до земель, що відносяться до зони Р-3П – перспективна рекреаційна зона озеленених територій загального користування.

В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513, спірна земельна ділянка по пров. Зв’язківців, 4, належить до зони РП-3П - перспективна рекреаційна зона озеленених територій загального користування.

У зв’язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки за вказаною адресою містобудівній документації, що передбачено п. 2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103, документи для видачі будівельного паспорта були повернуті позивачеві. Повідомлено, що питання надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки за вказаною адресою розглядатимуться після проведення актуалізації генерального плану міста та його затвердження.

04 червня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_3 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки зазначені в даній ухвалі.

12 червня 2018 року позивач надав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

18 червня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено, що розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.07.2018.

17 липня 2018 року усною ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 25.07.2018.

25 липня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.08.2018.

Усною ухвалою суду від 01.08.2018, що занесена до протоколу судового засідання, оголошено перерву у судовому засіданні для розгляду справи по суті до 23.08.2018.

У судовому засіданні 23.08.2018 представник позивача просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі, а представник відповідача - відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 27.02.2018, позивач є власником земельних ділянок за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, а саме: земельної ділянки площею 0,0358 га, кадастровий номер 7110136700:03:016:0038 та земельної ділянки площею 0,0035 га, кадастровий номер 7110136700:03:016:0039 з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

11 травня 2018 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг ОСОБА_4 управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради із заявою від 08.05.2018, в якій просив видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки загальною площею 0,0393 га, яка розташована м. Черкаси, провул. Зв’язківців, 4, для реконструкції житлового будинку з добудовою тамбура та господарської будівлі.

ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 16.05.2018 № 33024-орх позивача повідомлено, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка по пров. Зв’язківців, 4, належить до зони РП-3П - перспективна рекреаційна зона озеленених територій загального користування. У зв’язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки за вказаною адресою містобудівній документації, що передбачено п. 2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103, документи для видачі будівельного паспорта повертаються. Питання надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки за вказаною адресою розглядатимуться після проведення актуалізації генерального плану міста та його затвердження.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів місцевого самоврядування.

За змістом ч. 3 ст. 24 Закону України № 280/97-ВР від 21.05.1997 “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 74 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Згідно зі ст. 27 Закону України № 3038-VI від 17.02.2011 “Про регулювання містобудівної діяльності” забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до статті 27 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103 затверджений Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (діла – Порядок). Вказаний Порядок призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб’єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Відповідно до п. 1.4. Порядку розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно з п. 2.1. Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:

заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;

засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;

ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об’єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об’єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);

проект будівництва (за наявності);

засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (п. 2.3. Порядку).

Відповідно до п. 2.4. Порядку пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:

неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;

невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 27.02.2018, позивач є власником земельних ділянок за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Первісним власником вказаних земельних ділянок була ОСОБА_5 відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку Серія ЯБ № 570468 від 11.01.2006, виданого на підставі рішення Черкаської міської ради від 29.09.2005 № 8-501. Згідно з вказаним актом цільове призначення (використання) земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. В подальшому, вказані земельні ділянки на підставі договорів купівлі-продажу від 14.07.2016 придбала ОСОБА_6; а у останньої 27.02.2018 земельні ділянки були придбані позивачем.

Встановлені обставини свідчать про те, що з 2005 року спірні земельні ділянки вже виділені фізичній особі у власність та їм наданий відповідний статус згідно чинного правовстановлюючого документу, тобто вони є приватною власністю.

Посилання відповідача, як на підставу повернення документів для видачі будівельного паспорта, на віднесення спірних земельних ділянок до перспективної рекреаційної зони озеленених територій згідно рішення Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513 про затвердження Плану зонування території м. Черкаси, суд не приймає до уваги з огляду на те, що починаючи з 2005 року і нині спірні земельні ділянки з чітко визначеним цільовим призначення “для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд” є приватною власністю фізичної особи, і не можуть без зміни свого цільового призначення бути включені до земель, що відносяться до перспективної рекреаційної зони озеленених територій загального користування.

Суд встановив, що попередній власник земельних ділянок ОСОБА_6 зверталась до відповідача із заявою про видачу будівельного паспорта забудови вказаних земельних ділянок; відповідачем їй також було повернуто документи з підстав належності земельних ділянок до зони РП-3П - перспективної рекреаційної зони озеленених територій загального користування.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 14.09.2017 у справі № 712/10885/17 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради в частині відмови ОСОБА_6 у видачі будівельного паспорту по забудові земельних ділянок за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців,4; зобов’язано ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради вирішити питання щодо надання ОСОБА_6 будівельного паспорту по забудові земельних ділянок за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців,4 з кадастровими номерами 7110136700:03:016:0038 та 7110136700:03:016:0039. Постанова Соснівського районного суду м. Черкаси від 14.09.2017 у справі № 712/10885/17 набрала законної сили.

Таким чином, під час судового розгляду справи відповідачем не доведено, а судом не встановлено, невідповідність намірів забудови земельної ділянки позивачем вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, натомість, матеріалами адміністративної справи підтверджується статус спірних земельних ділянок, зокрема, їх належність позивачеві на праві приватної власності та їх цільове призначення “для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд”.

На думку суду, в даному випадку відмова позивачеві у видачі будівельного паспорту є порушенням його конституційних прав, оскільки останній без законних підстав на невизначений час обмежується у користуванні належною на праві власності земельною ділянкою за цільовим призначенням.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для повернення позивачеві документів для видачі будівельного паспорта позивачеві згідно листа відповідача від 16.05.2018 № 33024-орх.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов задоволений повністю, то за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь позивача слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн 80 коп.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242-246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 у видачі будівельного паспорту на будівництво за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4.

Зобов’язати ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради вирішити питання щодо надання ОСОБА_3 будівельного паспорту для забудови земельної ділянки площею 0,0358 га розташованої за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, кадастровий номер 7110136700:03:016:0038 та земельної ділянки площею 0,0035 га, розташованої за адресою: м. Черкаси, пров. Зв’язківців, 4, кадастровий номер 7110136700:03:016:0039.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач – ОСОБА_3 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

2) відповідач – ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 38715770).

Рішення складене в повному обсязі та підписане 03.09.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк