Справа № 1540/3916/18
У Х В А Л А
06 вересня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., за участю секретаря судового засідання Філімоненко А.О., розглянувши у підготовчому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТУНА» (65496, Одеська обл., Овідіопольський р-н, Таїровська с/рада, вул. Ак. Вільямса, 93) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) про визнання протиправними та скасування розрахунку та постанови № 053936 від 18.06.2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТУНА» (65496, Одеська обл., Овідіопольський р-н, Таїровська с/рада, вул. Ак. Вільямса, 93) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4)
Як вбачається із позовних вимог, Позивач просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області;
- Визнати протиправним та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 053936 від 18.06.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
Ухвалою суду від 08.08.2018 року судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
У судовому засіданні, 04.09.2018 року, судом було поставлено на обговорення питання про закриття провадження щодо частини позовних вимог, а саме про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області.
Представник позивача заперечував щодо закриття провадження в частині позовних вимог.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав необґрунтоване клопотання про відкладення підготовчого засідання.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача, вважає за необхідне закрити провадження у справі щодо частини позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
П. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з п. 28 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.
Пунктом 30 Порядку № 879 встановлено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за визначеною формулою.
Відповідно до пункту 31-1 зазначеного Порядку якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
З наведеного вбачається, що у випадку, якщо рух великогабаритного транспорту здійснюється без отримання спеціального дозволу або внесення плати, то уповноваженими органами складається розрахунок такої плати за наслідками проведення перевірки, який є обов'язковим для власника транспортного засобу, оскільки пунктом 30-1 Порядку № 879 визначено обов'язок перевізника внести плату, визначену у розрахунку та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Разом з тим, суд зазначає, що розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, оскільки є лише додатком до акта перевірки № 0003288 від 29.04.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому зафіксовані фактичні та габаритні параметри транспортного засобу, не містить обов’язкових реквізитів рішення (підпису посадової особи), не містить обов’язкових приписів, є по суті рахунком на оплату та визначає лише розмір такої плати. Право на оскарження суб’єктом розрахунку не передбачене Порядком № 879 або іншими нормативно-правовими актами.
Обов’язковою ознакою дій, рішень суб’єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб’єктів відповідних правовідносин і мають обов’язковий характер, тобто акт індивідуальної дії у розумінні КАС України є актом органів державної влади та посадових осіб, що встановлює, змінює або припиняє права та обов'язки певної особи (певного кола осіб). За своєю юридичною природою правовий акт індивідуальної дії є актом застосування правової норми до конкретних фактичних обставин, що тягнуть виникнення, зміну або припинення правовідносин між визначеними особами, на яких поширюється дія такого акта. Розрахунок плати не є актом застосування правової норми до конкретних фактичних обставин, тобто не містить норми права, а складається відповідно до затвердженої формули.
Обов’язок перевізника протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки виникає не на виконання розрахунку, а в силу приписів Порядку № 879, отже складений розрахунок як рішення, на відміну від оскарження дії посадових осіб Відповідача, не може бути предметом спору.
Оцінка актів перевірки разом із додатками, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо їх складання, викладення у них висновків перевірки, надається судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі таких документів, в даному випадку постанови Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 053936 від 18.06.2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.
Складаючи розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування, державний орган виступає як суб’єкт господарських правовідносин, тому в разі незгоди позивача із сумою плати на підставі складеного розрахунку, спірні правовідносини підлягають розгляду у порядку господарського судочинства.
За таких обставин, позовна вимога позивача про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки такий розрахунок не є актом індивідуальної дії, лише визначає розмір плати за перевищення вагових параметрів, яка може бути стягнута з особи, яка спричинила шкоду автомобільним дорогам, в судовому порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд вважає за можливе, закрити провадження щодо частини позовних вимог, а саме про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 238, 241- 243 КАС України,
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі 1540/3916/18 щодо частини позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 29.04.2018 року №0003288 на суму 841,13 євро, який складений Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області.
Продовжити розгляд справи 1540/3916/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРТУНА» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4) про визнання протиправним та скасувати постанову № 053936 від 18.06.2018 року.
Ухвала суду в частині закриття провадження щодо частини позовних вимог може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 07.09.2018 року.
Суддя Бутенко А.В.