
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/928/18
29 серпня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Калиняк Ольга Володимирівна
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача 1 ОСОБА_2
представника відповідача 2 ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариство з обмеженою відповідальністю "СТЕПСЕРВІС" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (далі – ТОВ "Степсервіс", позивач) звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (далі – Головне управління ДФС України у Тернопільській області, відповідач 1 ), в якому просить скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України у Тернопільській області №625429/39743160 від 02.04.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. та зобов'язати зареєструвати податкову накладну №50 від 30.11.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ "Степсервіс" надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №50 від 30.11.2017 р., складену за наслідками здійснення господарської операції з надання послуги оренди сільськогосподарської техніки товариству з обмеженою відповідальністю "Бриківське" (далі – ТОВ "Бриківське"). Реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
На вимогу фіскального органу позивач пояснив, що ТОВ "Степсервіс" здійснює основний вид економічної діяльності за КВЕД 49.41, 01.61 – надання послуг вантажним автомобільним транспортом та сезонні роботи по збиранню врожаю. При цьому, товариство надає послуги як власними так і орендованими транспортними засобами. Також, надано документи на підтвердження реальності господарської операції по податковій накладні №50 від 30.11.2017 р. Проте, за результатами розгляду поданих пояснень та документів, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Позивач вважає, спірне рішення є протиправним та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, оскільки відсутні конкретні підстави для відмови у реєстрації, а лише зазначена загальна інформація про ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, що не відповідає дійсності. Відтак, оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. в ЄРПН підлягає скасуванню, що стало причиною звернення до суду.
Ухвалою суду від 29.05.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 29.05.2018 р., постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням у відповідності до ч.4 ст.260 КАС України.
Ухвалою суду від 14.08.2018 р., постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі співвідповідача – Державну фіскальну службу України (далі – ДФС України, відповідач 2).
Ухвалою суду від 29.08.2018 р., постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог від 27.08.2018 р. (а.с.51), згідно якої позовними вимогами є:
скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України у Тернопільській області №625429/39743160 від 02.04.2018 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р.;
зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №50 від 30.11.2017 р. в ЄРПН.
Закінчено підготовче судового засідання та за письмовою згодою учасників справи (а.с.63-64) розгляд справи по суті розпочато у той самий день.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив суд задовольнити їх в повному обсязі надавши додаткові документи щодо спростування заперечень відповідача.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав, свою позицію виклав у відзиві на позов (а.с.44-46, 56-57), долучених до матеріалів справи, та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до вимог чинного законодавства комісією Головного управління ДФС України у Тернопільській області правомірно було винесено оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. в ЄРПН, поданих ТОВ "Степсервіс", оскільки позивачем не було надано належних та достатніх документів на підтвердження оплати наданих послуг ТОВ "Бриківське", не додано первинних розрахункових документів, банківських виписок.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ТОВ "Степсервіс" 10.04.2015 р. зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 14.07.2017 р. (а.с.7). Основним видом економічної діяльності товариства є 49.41 – вантажний автомобільний транспорт.
Як слідує з матеріалів справи, 29.09.2017 р. між ТОВ "Степсервіс" (далі – орендодавець) та ТОВ "Бриківське" (далі – орендар) укладено договір оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 (а.с.8-11).
Згідно предмету договору орендодавець зобов’язується передати орендарю в тимчасове платне володіння та користування техніку, визначену у цьому договорі, а також зобов’язується забезпечити своїми силами його керування та технічну експлуатацію, а орендар зобов’язується прийняти в тимчасове володіння та користування техніку під керуванням екіпажу орендодавця і зобов’язується сплачувати орендодавцю орендну плату.
У відповідності до п.1.2 договору під технікою розуміється: комбайн зернозбиральний Cllas Lexion 570, жатка Cllas Flexi 7,5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1; комбайн зернозбиральний Cllas Lexion 600, жатка Cllas Flexi 7,5, державний реєстраційний номер НОМЕР_2.
Згідно із п.3.2 договору при передачі орендарю техніки за цим договором представники сторін підписують акт прийому-передачі, який повинен містити умови, які сторони вважають необхідними при підписанні акта. Повноваження представника сторони на підписання акта повинні бути засвідченні довіреністю товариства.
При цьому, п.5.2 визначено, що розрахунок з орендодавцем відбувається протягом 15 робочих днів з моменту повернення техніки за актом прийому-передачі, шляхом безготівкового переказу на поточний рахунок орендодавця.
На підставі акту приймання-передачі техніки від 01.10.2017 р. ТОВ "Степсервіс" передано, а ТОВ "Бриківське" отримано у тимчасове користування техніку, обумовлену договором оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 від 29.09.2017 р. (а.с.11).
В подальшому, на підставі акту приймання-передачі техніки від 30.11.2017 р. ТОВ "Бриківське" повернуто, а ТОВ "Степсервіс" отримано назад раніше передану в оренду техніку (а.с.12).
Згідно акту здачі-приймання робіт №496 від 30.11.2017 р., оренда сільськогосподарської техніки, обумовлену договором оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 від 29.09.2017 р., тривала 61 день. Загальна вартість робіт становить 550500,00 грн. (а.с.13).
Відповідно до платіжних доручень №1672 від 08.12.2017 р. на суму 200000,00 грн. (а.с.14) та №1706 від 15.12.2017 р. на суму 100000,00 грн. (а.с.15) ТОВ "Бриківське" перераховано ТОВ "Степсервіс" грошові кошти за надані послуги в розмірі 300000,00 грн.
Згідно акту звірки взаєморозрахунків станом за період 01.01.2018 р. – 14.05.2018 р. борг ТОВ "Бриківське" перед ТОВ "Степсервіс" становить 250500,00 грн. (а.с.16).
По даній господарській операції, 30.11.2017 р. ТОВ "Степсервіс" складено податкову накладну №50 на суму 550500,00 грн., в тому числі ПДВ – 91750,00 грн., (а.с.17) та подано на реєстрацію в ЄРПН.
Однак, за наслідками подання до реєстрації в ЄРПН вказаної податкової накладної, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України позивачу було направлено квитанцію №9269573396 від 15.12.2017 р., у якій зазначено, що реєстрація податкової накладної зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (далі – ПК України), оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567. Також зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 01.61. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.18).
На виконання вказаних вимог, 30.03.2018 р. ТОВ "Степсервіс" повідомленням №3 від 28.03.2018 р щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладні №50 від 30.11.2017 р. надано пояснення наступного змісту (а.с.19). ТОВ "Степсервіс" створене в квітні 2015 р. Основний вид економічної діяльності за КВЕД 49.41, 01.61 – надання послуг вантажним автомобільним транспортом та сезонні роботи по збиранню врожаю. При цьому, товариство надає послуги як власними так і орендованими транспортними засобами. ТОВ "Степсервіс" надало послуги оренди сільськогосподарської техніки ТОВ "Бриківське".
В підтвердження пояснень реальності здійснення господарської операції було надано наступні документи (а.с.60): акт виконання робіт №496 від 30.11.2017 р.; договір №2909/17 від 29.09.2017 р.; свідоцтво про реєстрацію машини 27273 ВО; свідоцтво про реєстрацію машини 27271 ВО; акт прийому-передачі техніки від 01.10.2017 р.; акт прийому-передачі техніки від 30.11.2017 р.; платіжні доручення №1706 та №1672; договір купівлі продажу транспортного засобу від 05.09.2017 р.; договір купівлі продажу транспортного засобу від 19.05.2017 р.; договір №430БКПК-0655 від 01.03.2017 р.; накладна на відпуск товару №430БКПК-0655-9064492830 від 30.11.2017 р.; платіжне доручення №336.
Однак, як встановлено судом, відповідачем прийнято рішення №625429/39743160 від 02.04.2018 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р, в ЄРПН, зробивши висновок про ненадання платником податку копій документів, таких як: розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (а.с.20), тобто у зв'язку з не оплатою наданих послуг.
В свою чергу, 20.04.2018 р. ТОВ "Степсервіс" подано скаргу, в якій просить скасувати спірне рішення (а.с.21). У якості причин незгоди проінформовано, що ТОВ "Степсервіс" є юридичною особою приватного права, що було створено 10.04.2015 р. Одним з профільних видів діяльності підприємства є надання сільськогосподарської техніки разом із обслуговуючим персоналом (код КВЕД 06.61). Специфіка вказаного виду діяльності полягає в тому, що ТОВ "Степсервіс" надає послуги по збиранню урожаю, для цього використовує власні і орендовані транспортні засоби. ТОВ "Степсервіс" надало два зернозбиральні комбайни Cllas Lexion 570 та Cllas Lexion 600 (які є власністю товариства) в оренду ТОВ "Бриківське" для збирання врожаю. Дані роботи виконані про що свідчать надані документи. Для ефективної роботи ТОВ "Степсервіс" закупляє паливо та запасні частини для безперебійної роботи техніки. Одним із основних постачальників є приватне підприємство "ОККО-бізнес контракт".
Однак, 02.05.2018 р. рішенням комісії з питань розгляду скарг №1449/39743160/2 відмовлено в задоволені такої у зв’язку із тим, що наданні платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення про задоволення скарги (а.с.23).
Не погодившись із таким рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесених на підставі них спірних рішень на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Згідно з пп."б" п.185.1 ст.185 ПК об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п.74.2 ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики. (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі – Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Згідно із п.13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Як слідує з квитанцій щодо зупинення реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р., вона містять інформацію про те, що "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених Наказом №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 01.61. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК".
Так, п.6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу № 567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
Отже, контролюючий орган зобов'язаний у квитанції чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений п.6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу № 567.
Також суд зазначає, що визначення фіскальним органом у квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі № 567 "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів Наказу №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567 (далі - Критерії): 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Тобто, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Зі змісту квитанцій щодо зупинення реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. вбачається, що контролюючим органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 та /або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу.
Проте, відповідачем, в порушення пп.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України, не вказано конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом № 567.
Поряд з цим, відповідно до пропозиції надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН позивачем було надіслано пояснення та документи на підтвердження реальності господарської діяльності з ТОВ "Бриківське", про що описано вище та знаходяться в матеріалах справи.
Згідно із п.21 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Відповідно до п.20, 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Так, комісією Головного управління ДФС України у Тернопільській області прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. в ЄРПН та як підставу відмови зазначено ненадання платником податку копій документів (розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків).
Однак, суд не погоджується з висновками комісії щодо прийняття даного рішення з огляду на наступне.
Як слідує з матеріалів справи, 29.09.2017 р. між ТОВ "Степсервіс" (далі – орендодавець) та ТОВ "Бриківське" (далі – орендар) укладено договір оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 (а.с.8-11). Згідно предмету договору орендодавець зобов’язується передати орендарю в тимчасове платне володіння та користування техніку, визначену у цьому договорі, а також зобов’язується забезпечити своїми силами його керування та технічну експлуатацію, а орендар зобов’язується прийняти в тимчасове володіння та користування техніку під керуванням екіпажу орендодавця і зобов’язується сплачувати орендодавцю орендну плату.У відповідності до п.1.2 договору під технікою розуміється: комбайн зернозбиральний Cllas Lexion 570, жатка Cllas Flexi 7,5, державний реєстраційний номер НОМЕР_1; комбайн зернозбиральний Cllas Lexion 600, жатка Cllas Flexi 7,5, державний реєстраційний номер НОМЕР_2.
На виконання умов договору №2909/17 від 29.09.2017 р., на підставі акту приймання-передачі техніки від 01.10.2017 р. ТОВ "Степсервіс" передано, а ТОВ "Бриківське" отримано у тимчасове користування техніку, обумовлену договором оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 від 29.09.2017 року (а.с.11). В подальшому, на підставі акту приймання-передачі техніки від 30.11.2017 р. ТОВ "Бриківське" повернуто, а ТОВ "Степсервіс" отримано назад раніше передану в оренду техніку (а.с.12).
Згідно акту здачі-приймання робіт №496 від 30.11.2017 р., оренда сільськогосподарської техніки, обумовлену договором оренди сільськогосподарської техніки з екіпажом №2909/17 від 29.09.2017 р., тривала 61 день. Загальна вартість робіт становить 550500,00 грн. (а.с.13).
Відповідно до платіжних доручень №1672 від 08.12.2017 р. на суму 200000,00 грн. (а.с.14) та №1706 від 15.12.2017 р. на суму 100000,00 грн. (а.с.15) ТОВ "Бриківське" перераховано ТОВ "Степсервіс" грошові кошти за надані послуги в розмірі 300000,00 грн.
Згідно акту звірки взаєморозрахунків станом за період 01.01.2018 р. – 14.05.2018 р. борг ТОВ "Бриківське" перед ТОВ "Степсервіс" становить 250500,00 грн. (а.с.16).
Отже, дослідженими в судовому засіданні первинними документами підтверджуються реальність господарської операції при наданні послуг, її належне оформлення первинними документами.
Крім того, суд зазначає, що проведення неповної оплати за поставлений позивачем товар не може бути безумовною підставою для висновку про не підтвердження господарської операції, оскільки іншими первинними документами факт поставки доведений. При цьому, суд звертає увагу, що отримання плати за наданні послуги станом на день формування податкової накладної позивачем від замовника не в повному обсязі, а частково, не суперечить вимогам чинного законодавства, не заперечується позивачем та не залежить від останнього.
Водночас, відповідач не надав належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених позивачем господарських операцій, свідчили б про невідповідність цих операцій дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків, а також підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. в ЄРПН.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що комісією Головного управління ДФС у Тернопільській області не було надано належної оцінки документам і письмовим поясненням позивача щодо господарських операцій та виписаної ним податкової накладної №50 від 30.11.2017 р. При цьому відповідач виявив надмірний формалізм, відступивши від оцінки суті господарської операції та безпідставно не взяв до уваги вимоги п.187.1 ст.187 ПК України, згідно яких датою виникнення податкових зобов'язань з постачання послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається, зокрема, дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню.
За приписами ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у п.36 справи "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), від 01.07.2003 р. №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України суд дійшов переконання, що відмова податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку копій документів є необґрунтованою; комісія Головного управління ДФС у Тернопільській області при прийнятті рішення діяла нерозсудливо та непропорційно (без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія)).
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 02.04.2018 р. №625429/39743160 належить задовольнити.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За приписами п.10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд звертає увагу на приписи п.28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, за яким податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
Аналогічний порядок визначений і п.19, 20 Порядку№1246. Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність для належного захисту порушеного права позивача зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №50 від 30.11. 2017 р. у ЄРПН. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених фактів та обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Отже, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 3524,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС України у Тернопільській області та ДФС України.
Керуючись ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (місцезнаходження: вул. Смакули, 1/137, м. Тернопіль, 46024, код ЄДРПОУ 39743160) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46021, ЄДРПОУ 39403535), Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, площа Львівська, будинок 8, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовільнити.
Скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46021, код ЄДРПОУ 39403535), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02 квітня 2018 р. №625429/39743160.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, площа Львівська, будинок 8, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №50 від 30 листопада 2017 р. подану товариством з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (місцезнаходження: вул. Смакули, 1/137, м. Тернопіль, 46024, код ЄДРПОУ 39743160).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46021, код ЄДРПОУ 39403535) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (місцезнаходження: вул. Смакули, 1/137, м. Тернопіль, 46024, код ЄДРПОУ 39743160) судові витрати на сплату судового збору в сумі 1762 (тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 (нуль) копійок, сплачені відповідно до платіжного доручення №188 від 22.05.2018 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, площа Львівська, будинок 8, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39292197) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (місцезнаходження: вул. Смакули, 1/137, м. Тернопіль, 46024, код ЄДРПОУ 39743160) судові витрати на сплату судового збору в сумі 1762 (тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 (нуль) копійок, сплачені відповідно до платіжного доручення №47822 від 23.08.2018 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 вересня 2018 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.