
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2523/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
19 липня 2018 року ОСОБА_1 /надалі – позивач, ОСОБА_1І./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі – відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/, з урахуванням уточненої позовної заяви від 03 серпня 2018 /а.с. 27-30/, про: визнання незаконними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при проведенні перерахунку і виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до постанови Уряду від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки Полтавського обласного військового комісаріату від березня 2018 року, оригінал якої знаходиться у пенсійному органі, по факту зменшення показника загального розміру пенсії з 80 процентів суми грошового забезпечення, який був обчислений під час призначення пенсії за вислугу 30 років відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у редакції чинній станом на дату призначення пенсії і зафіксований у документах пенсійної справи ФП-57823, такими, що суперечать вимогам ст. 13, частинам 1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" з врахуванням правової позиції Верховного суду України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-34а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13, від 01 липня 2014 року №21-244а14, від 08 липня 2015 року №732/48/15; зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з встановленням показника загального розміру пенсії 80 процентів суми грошового забезпечення за відповідною посадою відповідно до інформації в документі пенсійної справи ФП-57823 про призначення пенсії, оригінал якого зберігається в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28 січня 1993 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вказує, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії позивачу, виходячи з 70 процентів грошового забезпечення, а не з 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що порушує його право на належний соціальний захист та отримання пенсійних виплат у передбаченому законодавстві України розмірі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1640/2523/18, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 2-5/.
16 серпня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 35-36/, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії - 01 січня 2018 року, чинною є редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Крім того, зазначено, що в результаті проведеного перерахунку, розмір пенсії позивача збільшився, чим забезпечено дотримання норм чинного законодавства щодо недопущення звуження обсягу прав пенсіонера на існуючий рівень пенсійних гарантій, оскільки відбулося підвищення розміру пенсії позивача.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, виданим 19.11.2015, копія якого наявна в матеріалах справи /а.с. 13/.
Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.
Пенсія позивачу призначена за вислугою років з 28.01.1994, виходячи із 75 % грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років ОСОБА_3, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 52/.
На підставі виданої ОСОБА_4 довідки Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України від 20 березня 2018 року /а.с. 44/, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 виходячи із 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) /а.с. 45/.
04 травня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Полтавського обласного військового комісаріату з розрахунку 80 відсотків сум грошового забезпечення /а.с. 47/.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 15 травня 2018 №3934/03-24/1 /а.с. 48-49/ позивача, серед іншого, повідомлено, що перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб" органами Пенсійного фонду України було проведено у відповідності до Порядку про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. На момент виникнення права на перерахунок – 01.01.2018 року, чинною є редакція статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Тому при проведенні перерахунку на підставі поданої Полтавським облвійськоматом довідки про нове грошове забезпечення починаючи з 01.01.2018 пенсія ОСОБА_1 була встановлена в розмірі 70% від грошового забезпечення.
Позивач не погодився з діями відповідача щодо перерахунку пенсії, виходячи з 70 процентів грошового забезпечення, вважаючи, що має право на перерахунок пенсії, виходячи з 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, у зв’язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що на підставі виданої ОСОБА_4 довідки Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України від 20 березня 2018 року /а.с. 44/, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 виходячи із 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) /а.с. 45/.
Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” викладено в наступній редакції: “Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів”.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 73604768).
Відтак, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у редакції, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, судом встановлено, що пенсія позивачу призначена з 28.01.1994 за вислугу 30 років в розмірі 75 % грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію Міністерства оборони України за вислугу років ОСОБА_1 від 16.03.1994 /а.с. 40/.
Отже, позивачу було призначено пенсію з 28.01.1994 у розмірі 75% відповідних сум, тому суд не бере до уваги доводи позивача про призначення йому пенсії в розмірі 80 процентів грошового забезпечення.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача в частині відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_5 з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені законодавством України.
Підсумовуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_5 вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсію у розмірі 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже з огляду на те, що адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36011, паспорт громадянина України КО 992999) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 352 грн. 40 коп. (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36011, паспорт громадянина України КО 992999) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36011, паспорт громадянина України КО 992999) з 01 січня 2018 року пенсії у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36011, паспорт громадянина України КО 992999) з 01 січня 2018 року пенсію у розмірі 75 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36011, паспорт громадянина України КО 992999) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 352 грн. 40 коп. (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич