Рішення № 76298588, 29.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
805/3889/18-а
Номер документу
76298588
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2018 р. Справа№805/3889/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стойки В.В.,

при секретарі Геворгян Т.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” до Головного управління Держпраці у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу № ДЦ-7/6/9/5/8/540/АВ/СП-Ф від 03.05.2018 року, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області № ДЦ-7/6/9/5/8/540/АВ/СП-Ф від 03.05.2018 року у розмірі 11 169 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведенні інспекційного відвідування регіональної філії “Донецька залізниця” ПАТ “Українська залізниця” в Головним управлінням Держпраці у Донецькій області 10.01.2018 року було надано вимоги про надання документів № 04.4/1, № 04.4/2, № 04.4/3, № 04.4/4, № 04.4/5, яким зобов’язано в строк до 11.01.2018 року надати документи необхідні для інспекційного відвідування. Документи, які необхідно було надати для проведення інспекційного відвідування знаходяться в виробничих підрозділах: «Вагонне депо Ясинувата», «Криничинська дистанція», Ясинуватська дистанція сигналізації», «Дебальцівске пасажирське локомотивне депо», станція Донецьк 2 класу». Зазначені виробничі підрозділи знаходяться на непідконтрольній території, отже виконати вимоги про надання документів неможливо, оскільки позивач не має доступу до витребуваних документів. У зв’язку ненаданням документів 11.01.2018 інспектором праці винесено вимоги про поновлення документів № 04.4/6, № 04.4/7, № 04.4/8, № 04.4/9, № 04.4/10, які позивачем з об’єктивних причин виконані не були. 10 квітня 2018 року інспектором праці було укладені акти про неможливість проведення інспекційного відвідування. Постановою першого заступника начальника Головного управління Держпраці в Донецькій області № ДЦ-7/6/9/5/8/540/АВ/СП-Ф від 03.05.2018 року за порушення законодавства про працю та зайнятість населення на підставі абзацу 6 частини 2 статті 265 КЗпП України на ПАТ “Укрзалізниця” накладено штраф в сумі 11169 грн.

ПАТ “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” вважає, що вказана Постанова підлягає скасуванню, оскільки виробничі підрозділи розташовані на непідконтрольній українській владі території, зазначена обставина унеможливлює передачу необхідних документів з цих виробничих підрозділів.

Ухвалою суду від 04.06.2018 прийнято до провадження адміністративну справу №805/3889/18-а за позовом Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Донецька залізниця” до Головного управління Держпраці у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ДЦ-7/6/9/5/8/540/АВ/СП-Ф від 03.05.2018 року та призначено підготовчого засідання на 20.06.2018.

20.06. 2018 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.07.2018.

04.07.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву до 18.07.2018 року.

18.07.2018 року у підготовчому засіданні оголошено перерву 02.08.2018 року.

Ухвалою від 02.08.2018 року закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 29 серпня 2018 року.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. Стосовно ненадання документів ПАТ “Укрзалізниця” для проведення перевірки ГУ Держпраці заначив, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється відповідно до “Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства гро працю”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26.04.2017 (Порядок 295). Нормою пп.1 п.5 Порядку 295 передбачено проведення інспекційного відвідування за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.

Так, відповідно до наказу №39/15-14 від 09.01.2018 посадовими особами ГУ Держпраці у Донецькій області було здійснено спробу проведення інспекційного відвідування позивача. 10.01.2018 надано Вимоги № 04.4/1, № 04.4/2, № 04.4/3, № 04.4/4, № 04.4/5, яким зобов’язано в строк до 11.01.2018 року надати документи необхідні для інспекційного відвідування. Оскільки в указаний строк документи надані не були , посадовими особами 11.01.2018 року були винесені вимоги № 04.4/6, № 04.4/7, № 04.4/8, № 04.4/9, № 04.4/10 про поновлення документів.

10.04.2018 було складені акти про неможливість проведення інспекційного відвідування. 19.04.2018 було направлено повідомлення позивачу про розгляд справи про накладення штрафу на ПАТ “Укрзалізниця” № 04.4- 13-6/4030-18, №04.4- 13-6/4032-18, № 04.4- 13-6/4033-18, №04.4- 13-6/4034-18, №04.4- 13-6/4031-18 26 квітня 2018 року. У зв’язку з поданням позивачем зауважень розгляд справи про накладення штрафу було призначено на 03.05.2018 року. Постанову про накладення штрафу було винесено 03.05.2018 року.

У підготовчому засіданні 02.08.2018 позивач надав відповідь на відзив, відповідно до якої зазначив, що сертифікат торгово-промислової палати виданий позивачу засвідчує форс-мажорні обставини в тому числі розповсюджується на обставини щодо виплати заробітної плати працівникам, працюючим на виробничих підрозділаї, які знаходяться на тимчасово непідконтрольній території.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

На адресу Головного управління Держпраці у Донецькій області 27.12.2017 Слов’янською місцевою прокуратурою було направлено звернення ОСОБА_3 для розгляду по суті. Як вбачається зі звернення ОСОБА_3А при звільнені з посади комерційного агента господарства вантажної та комерційної роботи станції Макіївка 3 класу виробничого підрозділу Донецьк 2 класу у зв’язку зі скороченням штату зап.1 ст.40 КЗпП України не були виплачені нараховані суми при звільненні.

Також було отримано електронне звернення про порушення трудових прав при виплаті заборгованості по заробітній платі ПАТ “Укрзалізниця” ( виробничий підрозділ Вагонне депо ст.Ясинувата).

Крім того, з Державної служби України з питань праці відповідачу було скеровано звернення, в якому заявник просить провести перевірку ПАТ «Укрзалізниця» з питань невиплати заробітної плати, невиконання інших гарантій оплати праці із винесенням припису про щодо усунення порушень.

Відповідно до наказу начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області від 09.02.2018 №39/15-14 “Про проведення інспекційного відвідування Регіональної філії “Донецька залізниця” Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, повідомлення від 09.10.2017 №04.4-13-6/166-18, № 04.4-13-6/167-18, №04.4-13-6/156-18, № 04.4-13-6/168-18, № 04.4-13-6/165-18, посадовими особами ГУ Держпраці у Донецькій області з 10 січня здійснено інспекційне відвідування Регіональної філії “Донецька залізниця” Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, виробничих підрозділів: Вагонне депо Ясинувата», Криничанська дистанція колії», Ясинуватьска дистанція сигналізації та зв’язку», «Дебальцевське локомотивне депо», «Станція Донецьк 2 класу» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» .

За результатами інспекційного відвідування видано вимогу “Про надання/поновлення документів” № 04.4/1, № 04.4/2, № 04.4/3, № 04.4/4, № 04.4/5 від 10.01.2018, якою зобов’язано в строк до 11.01.2018 надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування по виробничих підрозділів: Вагонне депо Ясинувата», Криничанська дистанція колії», Ясинуватьска дистанція сигналізації та зв’язку», «Дебальцевське локомотивне депо», «Станція Донецьк 2 класу» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» .

11.01.2018 видано вимогу “Про надання/поновлення документів” № 04.4/6, № 04.4/7, № 04.4/8, № 04.4/9, № 04.4/10, якою зобов’язано в строк до 10.04.2018 поновити документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування по виробничим підрозділам: Вагонне депо Ясинувата», Криничанська дистанція колії», Ясинуватьска дистанція сигналізації та зв’язку», «Дебальцевське локомотивне депо», «Станція Донецьк 2 класу» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень», а саме: Табелі обліку робочого часу; Відомості нарахування та виплати заробітної плати; Особові картки працівників за формою П-2; Накази про звільнення працівників; Розрахунки кількості днів компенсації відпуски при звільнені працівникам.

10.04.2018 складено акти №ДЦ-7/540/НД/АВ, №ДЦ-6/540/НД/АВ, №ДЦ-5/540/НД/АВ, №ДЦ-8/540/НД/АВ, №ДЦ-9/540/НД/АВ про неможливість проведення інспекційного відвідування.

Зі змісту актів вбачається, що під час перевірки створено перешкоди у діяльності інспектора праці, а саме ненадана інформація, необхідна для перевірки інспекційного відвідування, ненадання для ознайомлення книг, реєстрів та документів, ведення яких передбачено трудовим законодавством.

Повідомленнями № 04.4- 13-6/4030-18, №04.4- 13-6/4032-18, № 04.4- 13-6/4033-18, №04.4- 13-6/4034-18, №04.4- 13-6/4031-18 від 19.04.2018 року прийнято рішення про призначення справи до розгляду, яке отримано ПАТ “Укразалізниця” 26.04.2018.

До акта про неможливість проведення інспекційного відвідування надані зауваження від 26.04.2018, у яких зазначено про відсутність можливісті надання доступу до виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, а також надання всіх необхідних документів у зв’язку з тим, що вони знаходяться у виробничих підрозділах, розташованих на непідконтрольній Уряду України території, що є об’єктивною причиною виникнення перешкод у діяльності інспектора праці.

У зв’язку з отриманими зауваженнями від 26.04.2018 року розгляд справи про накладення штрафу було призначено на 03.05.2018, що підтверджується повідомленнями від 26.04.2018 року №№ 04.4-13-6/27, №04.4- 13-6/25, № 04.4- 13-6/24, №04.4- 13-6/23, №04.4- 13-6/26.

Постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ДЦ-7/6/9/5/8/540/АВ/СП-Ф від 03.05.2018 року на Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” накладено штраф у розмірі 11169 грн.

Спірним питанням даної справи є правомірність накладання на ПАТ “Українська залізниця” штрафу, з огляду на наявність на думку позивача об’єктивних та незалежних причин які виключають його відповідальність.

З підстав викладеного суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 “Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №929-р “Питання Державної служби з питань праці” на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (пункт 7 Положення).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295.

Пунктом 2 Порядку №295 встановлено, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці зокрема Держпраці та її територіальних органів.

Відповідно до пп.1 п. 5 Порядку №295, інспекційні відвідування проводяться, зокрема, за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.

Згідно п. 12 Порядку №295 вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій чи витягів з документів, пояснень, доступу до приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов’язковою для виконання.

У відповідності з п. 30 вказаного Прорядку припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці. У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці. Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги. Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом.

За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині.

За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення (п.19 Порядку №295).

Як було встановлено у судовому засіданні підставами для проведення перевірки позивача стали заяви колишніх працівників щодо невиплати заробітної плати та інших передбачених платежів.

Зазначена обставина позивачем визнається та не є спірною.

При цьому, будь-яких належних доказів того, що позивач не мав змоги з обґрунтованих і незалежних від нього обставин виплатити кошти колишнім працівникам відповідачу в ході перевірки та суду в ході судового засіданні надано не було.

Також до суду не було надано доказів про оскарження вимог позивачем.

Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач при проведенні перевірки зробив правомірні висновки про порушення Публічним акціонерним товариством “Українська залізниця” законодавства про працю.

Відповідно до ст. 265 КЗпП України посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абз.8 ч.2 ст.265 КЗпП України, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.

Відповідно до вимог Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 (далі – Порядок №509), штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками. Штрафи можуть бути накладені, зокрема, на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу (п.2).

Згідно з п.3 Порядку №509, уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу.

Пунктом 6 Порядку №509 визначено, що про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмову повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Справа розглядається за участю представника суб’єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду (п.7 Порядку №509).

Як вбачається з матеріалів справа розглядалась за участю представника ПАТ “Укразалізниця” , що підтверджується матеріалами справи, саме протоколом засідання з розгляду справи про накладення штрафів від 03.05.2018 року.

Отже, як встановлено судом, відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови про накладення штрафу було дотримано вищевказаних вимог Порядку № 509.

Посилання позивача на науково-правовий висновок Торгово-промислової палати України від 16 січня 2018 року № 126/2/21-10.2 щодо унеможливлення виконання обовязків суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Так, Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02.09.2014 року № 1669 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України (ст. 10 Закону № 1669).

Разом з тим, суд зазначає, що Законом № 1669 не непередбачено звільнення субєктів господарювання від своєчасного виконання своїх обов’язків у сфері законодавства про працю, а тому, в даному випадку, висновок Торгово-промислової палати України від 16 січня 2018 року № 126/2/21-10.2 має виключно інформаційний характер та не є належним доказом, який би свідчив, що порушення регіональною філією "Донецька залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" законодавства про працю відбулось під впливом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Враховуючи те, що судом, не встановлено порушень з боку відповідача при здійсненні ним функцій суб’єкта владних повноважень при проведені заходу інспекційного відвідування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та скасування постанови про накладання штрафу № ДЦ-7/6/9/5/8/540/НД/АВ/СП-ФС від 03.05.2018 року .

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судовий витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця до Головного управління Держпраці у Донецькій області про скасування постанови про накладання штрафу № ДЦ-7/6/9/5/8/540/НД/АВ/СП-ФС від 03.05.2018 року – відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 серпня 2018 року.

Повний текст рішення складено протягом десяти днів.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.