Рішення № 76298219, 06.09.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
1640/2649/18
Номер документу
76298219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2018 року м.ПолтаваСправа № 1640/2649/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Кисличенко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

01 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:

- визнання протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії,

- скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 05 лютого 2018 року №25,

- зобов'язання Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1, відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на дату призначення пенсії, із сум заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади згідно довідки №05-06/3132 від 08 листопада 2017 року наданої Управлінням житлово-комунального господарства Полтавської обласної адміністрації (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за останні місцем роботи на державній службі - головного спеціаліста відділу кадрів, праці, організаційно-правового забезпечення та контролю Управління житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації, та інших виплат (надбавки, премії, інші виплати (індексацію заробітної плати) згідно довідки №05-06/3132 від 08 листопада 2017 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням про призначення пенсії шляхом ділення зазначених виплат на 24 у розмірі 86% із сум заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади (головного спеціаліста відділу кадрів, праці, організаційно-правового забезпечення та контролю Управління житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації) та рангу, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право згідно довідки №05-06/3132 від 08 листопада 2017 року наданої Управлінням житлово-комунального господарства Полтавської обласної адміністрації на підставі статті 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на дату призначення пенсії, на її перерахунок

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити.

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, зокрема, стосовно осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України "Про державну службу". Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VII, який набрав чинності з 01 травня 2016 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій.

Представник позивача у відповіді на відзив зазначив, що Конституцією України забороняється звужувати раніше встановлені права. Поведінка відповідача є втручанням у "мирне володіння майном" ОСОБА_1 та порушує гарантовані Конвенцією про захист прав та основних свобод права на "законне очікування" (а.с. 212-216).

Представник управління у запереченнях на відповідь на відзив вказував, що набуття особою права на пенсію не є одночасним набуттям права на перерахунок цієї пенсії, в будь-який час в майбутньому, за відсутності до цього відповідних законодавчих підстав. При призначенні позивачу у 2010 році пенсії, остання не могла набути право на перерахунок пенсії у 2018 році, оскільки підстави для такого перерахунку, а саме, підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям ще були відсутні (а.с. 223).

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 08 вересня 2010 року призначено пенсію за віком, як державному службовцю (а.с. 35).

Згідно довідки Управління Житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації №06-54/3129 від 07 листопада 2017 року, ОСОБА_1 з 10 квітня 2000 року по 23 квітня 2014 року була в трудових відносинах із управлінням (а.с. 208).

23 квітня 2014 року позивач розпорядженням Голови Полтавської ОДА звільнена із займаної посади у зв'язку із виходом на пенсію (а.с. 112).

Позивач перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, що не заперечується сторонами.

01 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заяво про перерахунок пенсії згідно довідки №05-06/3132 від 08 листопада 2017 року та №05-06/31731 від 08 листопада 2017 року (а.с. 198).

05 лютого 2018 року Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області (Подільський район) прийнято рішення №25, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком, призначеної згідно Закону №3723-XII (а.с. 24).

Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідач виходив з того, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII. Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII втратив чинність, крім статті 37. Пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VIII надано право, за дотримання визначених цими пунктами умов, на призначення пенсії за віком, відповідно до статті 37 Закону України Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Закон України №889-VIII перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України "Про державну службу" не передбачено.

Позивач не погоджуючись із фактичною відмовою у перерахунку пенсії, на підставі довідки №05-06/3132 від 08 листопада 2017 року наданої Управлінням житлово-комунального господарства Полтавської обласної адміністрації, звернувся до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі по тексту - Закону України №3723-XII). Зокрема, статтею 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частина перша статті 371 Закону України №3723-XII (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, статтю 371 Закону України №3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку" (далі по тексту - Постанова КМУ №865), згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи (пункт 5 Постанови КМУ №865).

Аналогічні норми були закріплені в постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 19 червня 2013 року №426, в редакції, яка була чинна до 22 липня 2016 року.

Отже, станом на дату призначення позивачеві пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою. Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1013, яка діє з 01 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865, а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Положень, які б надавали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

10 грудня 2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон України №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням.

У зв'язку з набуттям з 01 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, статті 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.

Разом з цим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Суд звертає увагу, що положення статей 37, 37-1 Закону № 3723-ХІІ, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача, з 01 травня 2016 року втратили чинність.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету міністрів України №1013, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Аналогічний підхід застосування зазначених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року по справі №398/4332/16-а та Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року по справі № 745/458/16-а.

Позивач разом із заявою про перерахунок пенсії від 01 грудня 2017 року подано до Полтавського ОУПФ України Полтавської області довідку Управління житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації №05-06/3132 та №05-06/3131 від 08 листопада 2017 року "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця" за посадою головного спеціаліста станом на вересень 2017 року, однак, як випливає з матеріалів справи ОСОБА_1 пенсію за віком призначено у вересні 2010 року, трудові відносини із Управлінням ЖКГ Полтавської ОДА припинено 23 квітня 2014 року.

Таким чином складові заробітної плати у вищевказаних довідках вказані станом на вересень 2017 року, тобто поза межами строків призначення ОСОБА_1 пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 внесені зміни до Постанови № 865, які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а самепункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Системний аналіз зазначених вище положень актів законодавства дозволяє стверджувати, що:

1. з 01 січня 2015 року законодавець, виклавши статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ у новій редакції, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям делегував Кабінету Міністрів України;

2. до 01 грудня 2015 року положення пункту 5 Постанови № 865 передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця;

3. з 01 грудня 2015 року Постановою № 1013 було внесено зміни в Постанову № 865, зокрема, пункт 5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики", отже, починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Даний правовий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 14 серпня 2018 року по справі №727/7394/16-а.

Також суд звертає увагу позивача, що постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян" від 14 вересня 2016 року №622, в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Таким чином, на час звернення позивача до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта видачі довідки про перерахунок пенсії, не було прийнято.

Тому Управлінням ЖКГ Полтавської ОДА видано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які, однак, за своєю правовою природою, у спірних правовідносинах, не можуть бути підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1

Суд також звертає увагу позивача, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист, оскільки не призвела до зменшення розміру пенсії.

Даний висновок узгоджується із позицією Верховного Суду по справі справа № 711/5980/16-а.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Полтавське ОУПФУ Полтавської області під час розгляду справи довело правомірність правомірність своїх дій при прийнятті рішення №25 від 05 лютого 2018 року, а тому позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36004) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, адреса місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) про визнання дії протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).

Повне рішення складено 07 вересня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4