
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" вересня 2018 р. справа № 809/1109/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап’юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.06.2018 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання незаконним рішення від 10.01.2018 про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї та зобов’язання повторно розгляну заяву від 28.07.2016 про призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
29.06.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області зобов'язано Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2016 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, однак, відповідач 10.01.2018 відмовив у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, з тих самих підстав.
Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що на виконання рішення Калуського міськрайонного суду від 13.12.2017 за №345/2949/17 відповідачем розглянуто заяву позивача від 28.07.216 та 10.01.2018 прийнято рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у зв’язку з неподанням заявником всіх необхідних документів.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
28.07.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області із заявою та відповідними документами про повторне призначення їй допомоги як малозабезпеченій сім’ї, однак, відповідач відмовив у наданні державної соціальної допомоги у зв’язку з відсутністю повного пакету документів.
07.11.2016 постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області за №345/3459/16-а, яка набрала законної сили 14.02.2017, визнано незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 29.08.2016 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2016 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
На виконання рішення суду після повторного розгляду відповідачем заяви від 28.07.2016, відповідачем знову прийнято рішення від 20.04.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у звязку з відсутністю довідки про склад сім’ї.
30.01.2017 позивач знову звернулася із черговою заявою про призначення допомоги на новий термін. Однак, рішенням відповідача від 02.03.2017 їй також було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї із тих самих підстав неподання довідок про склад сім’ї та довідок з місця проживання чоловіка та сина.
13.12.2017 постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області за №345/2949/17, яка набрала законної сили 25.12.2017, визнано незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 20.04.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1. Визнано незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 10485 від 02.03.2017 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2016 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2017 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
На виконання постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області за №345/2949/17, відповідачем 07.02.2018 прийнято рішення про призначення соціальної допомоги відповідно до заяви позивача від 30.01.2017, а згідно заяви від 28.07.2016 відповідачем 10.01.2018 прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї.
Як наслідок, протиправність відмови відповідача у призначенні позивачу в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї відповідно до заяви від 27.07.2016 та наслідки такої протиправності, були предметом дослідженням Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області в справах за №345/3459/16-а, №345/2949/17, рішення в яких набрало законної сили.
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В правовідносинах, що виникли в даній адміністративній справі відповідачем 10.01.2018 відмовлено позивачу в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї відповідно до заяви від 28.07.2016, з тих самих підстав, що й в справах за №345/3459/16-а, №345/2949/17, рішення в яких набрало законної сили, і як наслідок встановлені судовим рішенням обставини не доказуються при розгляді даної адміністративної справи.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Згідно пунктів 1, 2, 4 постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
За таких обставин, суд вважає, що призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та призначення субсидії, здійснюється управлінням праці соціального захисту населення, особам, місце проживання яких зареєстроване, також допомога малозабезпеченим сім'ям може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Відповідно до пункту 6 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, будинку осіб» № 204 від 22.07.2003 року, відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 p. № 253 "Деякі питання надання соціальної допомоги" затверджено форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб.
Згідно з пунктом 8 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє повноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган праці та соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Суд встановив, що 20.03.2017 позивач зверталася до відповідача із заявою щодо виконання вищезазначеної постанови суду. На дане звернення, позивача відповідачем було повідомлено, що управлінням повторно розглянуто її заяву від 28.07.2016 та визначено, що для призначення соціальної допомоги та її розрахунку необхідно до заяви додати довідки про зареєстроване місце проживання: чоловіка ОСОБА_2 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016, сина ОСОБА_3 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016, дочки ОСОБА_4 на період з 01.07.2016 по 31.12.2016. Також, згідно відповіді відповідача від 28.04.2017 на звернення позивача від 19.04.2017, було повідомлено, що за наслідками повторного розгляду її заяви від 28.07.2016, рішенням управління від 20.04.2017 їй відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченої сім’ї 01.07.2016 у звязку з відсутністю довідки про склад сім’ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
30.01.2017 позивач знову звернулася із черговою заявою про призначення допомоги на новий термін. Рішенням відповідача від 02.03.2017 їй знову було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї із аналогічних причин, що у попередніх відмовах.
10.01.2018 відповідач рішенням за №301233 припинив, з 01.07.2016, виплату позивачу державної соціальної допомоги, з підстав відсутності довідки про склад сім’ї.
Відповідно до статті 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Згідно з статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України або підставою для їх обмеження.
Тому відсутність реєстрації місця проживання членів сім’ї позивача чоловіка ОСОБА_2 та сина ОСОБА_5 не може бути підставою для обмеження права на отримання соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім’ї.
Відтак, суд робить висновок, що є протиправним рішення відповідача від 10.01.2018 за №301233 про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, а для відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача повторно розгляну заяву позивача від 28.07.2016 про призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за №0.0.1070297036 від 25.06.2018, підтвердила сплату судового збору в розмірі 704, 80 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 704, 80 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (індекс 77301, вулиця Чорновола, будинок 12, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193436) від 10.01.2018 за №301233 про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_1 (індекс 77328, вулиця Львівська, будинок 23, село Довгий-Войнилів, Калуський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Зобов’язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (індекс 77301, вулиця Чорновола, будинок 12, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193436) повторно розгляну заяву ОСОБА_1 (індекс 77328, вулиця Львівська, будинок 23, село Довгий-Войнилів, Калуський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 28.07.2016 про призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (індекс 77328, вулиця Львівська, будинок 23, село Довгий-Войнилів, Калуський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (індекс 77301, вулиця Чорновола, будинок 12, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193436) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири гривні) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.