Рішення № 76297853, 07.09.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2018
Номер справи
285/1638/18
Номер документу
76297853
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2018 року м. Житомир справа № 285/1638/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнаня протиправним та скасування рішення, зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову йому в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому з 02.11.2017 інвалідності ІІІ групи, внаслідок поранення (травм), пов'язаних із виконанням службових обов'язків, з урахуванням раніше виплачених сум страхування, оформлене протоколом засідання № 26 від 02.03.2018 комісії МОУ з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;

- зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням позивачу третьої групи внаслідок поранення і захворювань, пов'язаних з виконанням позивачем військової служби, в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності, відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначає, що право на отримання одноразової грошової допомоги (доплати) як інваліду війни 3 групи, яке виникло з моменту встановлення йому цієї інвалідності, а саме з 02.11.2017.

Ухвалою від 08.08.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с.63), в якому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, так як група інвалідності встановлена поза межами двох років після первинного встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Подані третьою особою пояснення щодо позову суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до ч.3 ст. 263 КАС України, вони є заявою по суті даної справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в період з 28.01.2015 по 09.03.2015 безпосередньо брав участь в АТО, що підтверджується довідкою В/Ч ПП В2731 від 23.07.2015 № 6973 (а.с. 12).

Як вбачається з довідки військово-лікарської комісії ГВМКЦ "ГВКГ" від 16.02.2015 № 291 (а.с.49) щодо позивача, в ній зазначений діагноз та постанова ВЛК:

"Стан після часткового розриву (07.12.2014р.) лівого ключично-акроміального з'єднання з больовим синдромом без порушення функції. Стан після забою лівого колінного суглобу у вигляді периостопатії внутрішнього виростку лівостегнової кістки без порушення функції.

Травма, ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби".

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії ЖИА № 002766 від 23.07.2015 (а.с. 52), позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 15 % страхової суми у зв'язку з травмою, так пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 25.10.2017 № 2750 (а.с. 50), захворювання позивача пов’язане із захистом батьківщини.

Як вбачається з довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 861974 від 05.12.2017 (а.с. 51), позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності з 02.11.2017, яка настала внаслідок захворювання пов’язаного із захистом батьківщини.

З метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, позивач звернувся до Міністерства оборони України через Новоград-Волинський об'єднаний міський військовий комісаріат.

Розглянувши подані документи Міністерство оборони України своїм рішенням, оформленим Протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.02.2018 року № 26, відмовило у призначені одноразової грошової допомоги з тих підстав, що ОСОБА_1 групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності.

Також в даному рішенні зазначено, що допомога у зв'язку з встановленням 15 % втрати працездатності виплачена позивачу в сумі 12789 грн., що позивачем не заперечується.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що визначення основних засад державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни регулює ОСОБА_2 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - ОСОБА_2 №2011-XII )

Частиною 1 ст.16 Закону України № 2011- ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

ОСОБА_2 передбачає здійснення, у разі завдання шкоди життю чи здоров'ю військовослужбовців, виплати одноразовою грошової винагороди як виду державної гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей і пов'язує таку виплату з настанням певних обставин: загибель (смерть), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності. При цьому від цих обставин залежить лише її розмір, який встановлений ст. 16-2 Закону №2011- ХІІ, а не вид державної гарантії.

Частиною 2 ст.16 Закону №2011- ХІІ встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, за підпунктом 7 якої в редакції станом на 23.07.2015, у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону №2011- ХІІ, в редакції станом на 05.12.2017, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п. 9 ст. 16-3 Закону №2011- ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 був затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок).

В пункті 3 Порядку зазначено:

"Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;

у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії."

Аналізуючи вказані норми, суд вважає, що право на отримання передбаченої ст. 16 Закону №2011- ХІІ одноразової грошової винагороди виникає з дати, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, незалежно від того чи встановлена інвалідності або ступень втрати працездатності без встановлення інвалідності

Таким чином у позивача право на отримання передбаченої ст. 16 Закону №2011- ХІІ одноразової грошової винагороди виникло 23.07.2015 - дата, що зазначена в довідці про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії ЖИА № 002766 від 23.07.2015, згідно якої позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 15 %, а не з 02.11.2017, як стверджує позивач.

При цьому суд звертає увагу, що позивач у зв'язку із встановленням ступеня втрати працездатності вже отримав передбачену ст. 16 Закону №2011- ХІІ одноразову грошову винагороду, тобто реалізував своє право на її отримання,

Пунктом 4 статті 16-3 Закону №2011- ХІІ в редакції, що діє з 01.01.2017, встановлено:

"Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку із змінами, що відбулися, не здійснюється".

ОСОБА_2 вказаною нормою законодавець обмежує у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності або більшого відсотку втрати працездатності право на отримання одноразової грошової винагороди з урахуванням раніше виплаченої суми двома роками після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги у позивача виникло 23.07.2015, коли йому було первинно встановлено ступень втрати працездатності без встановлення інвалідності, він його реалізував, а інвалідність була встановлена, хоч і первинна, але під час повторного огляду медико-соціальною експертною комісією понад встановлений дворічний термін 02.11.2017, то виплата цієї допомоги позивачу з урахуванням раніше виплаченої суми не повинна здійснюватись, у зв'язку із чим суд вважає що відповідачем спірне рішення прийняте на підставі закону, є правомірним, а позов задоволенню не підлягає.

Оскільки при прийнятті рішення суд застосовує норми права, які діють з 01.01.2017, тобто на момент встановлення позивачу третьої групи інвалідності 02.11.2017, посилання останнього на судові рішення Верховного Суду України від 10.06.2014, 18.11.2014, 10.03.2015, 21.04.2015 в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України в даному випадку є недоречними, як і посилання на неіснуючу в Єдиному Державному реєстрі судових рішень постанову Верховного Суду від 20.03.2018 по справі № 295/309/17.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., Житомирська обл., 11743, номер НОМЕР_1) до Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код 00034022), третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат (вул. С.Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, код 07873079) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк