
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2018 р. № 1440/1775/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55104
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення підполковнику запасу ОСОБА_1, для цілей перерахунку призначення його пенсії та виплачувати пенсії з 01.02.2018 року у розмірі 62 відсотків грошового забезпечення з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про нараховане грошове забезпечення та одноразові виплати за лютий 2016 року - січень 2018 року підполковника ОСОБА_1, довідки Миколаївського обласного військового комісаріату про сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування з додаткових виплат грошового забезпечення за лютий 2016 року - січень 2018 року підполковника ОСОБА_1 та довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 24.05.2018 року № 4/3379 про суму сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування з нарахованої щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.02.2016 року по 31.01.2018 року підполковника ОСОБА_1 помісячно, з яких відповідно до абзацу 7 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та прийняти відповідне рішення (розпорядження).
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової компенсації за невикористану відпустку.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
Позивач у період з 01.08.1985 року по 17.10.2005 року та з 19.03.2014 року по 31.01.2018 року проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 05.01.2018 року № 4 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до пп. "і" (як такий, що уклав контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужив не менше 24 місяців військової служби за контрактом) п. 1 ч. 8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Відповідно до наказу Кривоозерського районного військового комісаріату Миколаївської області від 31.01.2018 № 4 позивач з 31.01.2018 виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Відповідно до Розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію НОМЕР_2, загальна вислуга підполковника ОСОБА_1 складає 23 роки 7 місяців.
19.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку.
Листом від 06.07.2018 № 2388-Б-07 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії встановлений відповідно до норм чинного законодавства та відсутні підстави для проведення її перерахунку з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 7 постанови КМ України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі за текстом - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (чинною на момент призначення пенсії позивачу, далі - постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Так само п. 2 постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинною на момент перерахунку пенсії позивача) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (чинними на момент призначення пенсії позивачу).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі МО України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Аналогічний порядок виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань закріплено п.п 3 п. 5 Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року, та п. 4 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 (чинними на момент призначення пенсії позивачу).
Аналіз вищезазначених норм матеріального права дає дійти висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 по справі № 2а-5232/11/2670.
Постановою Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Так само п. 2 постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року встановлено, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Згідно з ч.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV, 09.07.2003 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, щомісячна додаткова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якої здійснюється обчислення пенсій. (Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 20.10.2015 № 559/3342/14а).
Стосовно грошової компенсації за невикористану відпустку, яка на думку позивача повинна враховуватись при нарахуванні пенсії, суд вказує на наступне.
Право на грошову компенсацію за невикористані дні відпустки передбачено ст. 24 Закону України "Про відпустки" та ст.83 Кодексу Законів про працю, які є державними гарантіями працюючих.
Грошова компенсація за невикористану відпустку не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Позивач, всупереч ст.77 КАС України не довів суду, не вказав суду жодну норму права, якою б було передбачено його право при нарахуванні пенсії враховувати грошову компенсацію за невикористану відпуску.
Відтак, пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням грошової компенсації за невикористані ним дні відпустки.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд вважає за необхідне для захисту інтересів позивача позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити певні дії викласти в іншій спосіб, - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 01.02.2018 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2018 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди, оскільки позовні вимоги позивачем викладені складним реченням, що є не зовсім чітким та зрозумілим.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55104, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1-а, м. Миколаїв, 54010, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 01.02.2018 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55104, РНОКПП НОМЕР_1) та виплачувати пенсію з 01.02.2018 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди.
3. У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 01.02.2018 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55104, РНОКПП НОМЕР_1) та виплачувати пенсію з 01.02.2018 року з урахуванням грошової компенсації за невикористану відпустку відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1-а, м. Миколаїв, 54010, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55104, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 528,60 грн. (п'ятсот двадцять вісім гривень 60 коп.), сплачений квитанцією № N1BYG32910 від 23.07.2018 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко