Рішення № 76293846, 07.09.2018, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
07.09.2018
Номер справи
926/1189/18
Номер документу
76293846
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2018 року м.Чернівці Справа № 926/1189/18

За позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Чернівці

до відповідача Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» м. Чернівці

про визнання незаконним і скасування рішення, оформленого протоколом № 212 від 16.05.2018 р.

Суддя Бутирський А.А.

при секретарі Губчак І.Б.

Представники сторін:

Від позивача - ОСОБА_2 - адвокат (договір про надання правової допомоги № 1/10/2017-ф від 05.10.2017 р.), ОСОБА_1 - фізична особа-підприємець

Від відповідача - Попович І.В. - юрисконсульт (довіреність № 227 від 18.06.2018 р.), Бакланов В.В. - комерційний директор (довіреність № 215 від 18.06.2018 р.)

У судовому засіданні приймали участь

СУТЬ СПОРУ: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 м. Чернівці звернувся з позовом до Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» м. Чернівці про визнання незаконним і скасування рішення, оформленого протоколом № 212 від 16.05.2018 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на наступне: на момент демонтажу лічильника останній та всі 9 пломб були непошкоджені; особи, виділені відповідачем для участі у слідчих діях 13.02.2017 р., на проведення контрольних оглядів чи технічних перевірок за адресою: АДРЕСА_1, не направлялись, на складання Акту № 123364 не уповноважувались; здійснюючи нарахування відповідачем не враховано, що в цей період здійснювалось зняття контрольних показників; у відповідача відсутнє право використовувати при розгляді аналогічних актів матеріали кримінальних проваджень. Також позивач просить стягнути з відповідача 23000,00 грн. витрат на правову допомогу.

Ухвалою від 12.06.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 27.06.2018 р.

Відповідач проти позову заперечує, мотивуючи це тим, що спірне рішення прийнято згідно вимог чинного законодавства.

Ухвалою від 27.06.2018 р. розгляд справи відкладено на 08.08.2018 р.

У судовому засіданні 08.08.2018 р. оголошено перерву до 10.08.2018 р.

Ухвалою від 10.08.2018 р. закрито підготовче провадження у даній справі, розгляд справи по суті призначено на 27.08.2018 р.

У судовому засіданні 27.08.2018 р. оголошено перерву до 05.09.2018 р., з подальшим оголошенням перерви до 07.09.2018 р.

Розглянувши подані документи, з'ясувавши обставини справи, заслухавши представників сторін, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд

ВСТАНОВИВ:

03.02.2015 р. між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії № 0701/7 (далі - Договір), згідно з умовами якого, відповідач, як постачальник електричної енергії, продає електричну енергію позивачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з дозволеною потужністю 80 кВт, а відповідач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Сторони між собою обумовили, що на час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, вони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до п .9.4. Договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2015 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

У матеріалах справи відсутні докази того, що сторони попереджали одна одну про припинення дії Договору, а тому він є чинним.

Згідно акту № 50273 технічної перевірки точки обліку електричної енергії з трифазними електролічильниками від 31.12.2014 р. позивачеві встановлено електролічильник марки «Tele Tec» (заводський № 014902014329). Даний електролічильник є справним, опломбований згідно акту № 12420645 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них від 26.12.2014 р. Всі згадані акти підписані позивачем без будь-яких заперечень.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 07.02.2017 р. у справі № 727/1170/17 надано слідчим СУ ГУ Національної поліції в Чернівецькій області: Савтюку О.В., Щербунчаку М.С., Тонієвичу О.Т., Пославському А.А., Скрипнику П.В., Лудчаку М.А., які входять у групу слідчих, дозвіл на обшук комплексу за адресою: АДРЕСА_1, який на праві приватної власності належить ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, де останній здійснює підприємницьку діяльність, з метою відшукання та вилучення: лічильника для фіксації використання та обліку електроенергії марки «Tele Tec», серійний номер № 0149.02014329.2013; інших приладів, які фіксують показники електроенергії (лічильників); використаних та невикористаних пломб, які постачальникам електричної енергії, тобто ПАТ ЕК «Чернівціобленерго» обмежують сторонній (несанкціонований) доступ до лічильника, які потребують експертного дослідження.

08.02.2017 р. Слідчим управлінням Головного управління національної поліції в Чернівецькій області винесено постанову про залучення у кримінальному провадженні № 12016260000000126 спеціалістів відповідача для проведення процесуальних та слідчих дій, по що останнього повідомлено листом від 08.02.2017 р.

13.02.2017 р. комісією у складі представників постачальника електричної енергії та у присутності споживача складено акт за № 123364 яким встановлено, що позивач порушив п. 3.2 3.3 ПКЕЕ шляхом монтажу додаткового пристрою в розрахунковий прилад обліку, який приводить до заниження фактичних обсягів спожитої електроенергії.

Протоколом обшуку від 13.02.2017 р. слідчими Головного управління національної поліції в Чернівецькій області вилучено лічильник для фіксації використання та обліку електроенергії марки «Tele Tec», серійний номер № 0149.02014329.2013 та пломби, якими опломбований даний лічильник.

24.02.2017 р. відбулось засідання комісії по розгляду акту ПКЕЕ № 123364 від 13.02.2017 р., про що складено протокол за № 43. На даному засіданні вирішено нарахування обсягів необлікованої електричної енергії згідно методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не проводити до отримання висновку експертизи.

Висновком експерта ТОВ «Група інформаційної безпеки» за № 260 від 07.07.2017 р. за матеріалами кримінального провадження встановлено наступне: на друкованій платі наданого електронного лічильника «Tele Tec MTX 3R20.DD.3MO-Р04», серійний номер № 014902014329, який вилучено 13.02.2017 р. під час санкціонованого обшуку комплексу за адресою: АДРЕСА_1, де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1, були виявлені ознаки конструктивних змін електронної схеми; внесені конструктивні зміни, не передбачені виробником цього типу лічильників.

Згідно висновку експерта Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру № 0873-К від 09.06.2017 р. відтиск (рельєфний напис) «ІV» на поверхні металевої (свинцевої) захисної пломби, яка знята з лічильника «Tele Tec», № 014902014329, що вилучений 13.02.2017 р. під час санкціонованого обшуку комплексу, де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, залишений одним із пломбувальних елементів (металевою плашкою) з рельєфним написом «ІV», що вилучена 01.09.2016 р. під час обшуку житла підозрюваного ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2.

Висновки згаданих експертиз позивачем не оскаржувався.

16.05.2018 р. відповідачем прийнято оскаржуване у даній справі рішення про здійснення нарахування позивачу вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 1 355 464,42 грн., згідно з підпунктом 3 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, враховуючи несанкціоноване втручання в роботу електролічильника та невідповідність відтисків (рельєфних написів) на поверхні металевих (свинцевих) захисних пломб.

За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення Правил користування електричною енергією.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Згідно із п. 1.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України за №28 від 31.07.1996 (надалі - ПКЕЕ), які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів "Загальні положення", "Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін" та "Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів" поширюються на всіх споживачів без винятку.

Відповідно до п. 3.3 ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

П. 1.2 ПКЕЕ передбачено, що експертиза засобу обліку - це комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації.

Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Відповідно до пункту 6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКЕЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (далі - Методика).

Пунктом 2.1 Методики визначено, що вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил та в разі виявлення таких порушень Правил: пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Судом встановлено, що має місце фальсифікація пломби держспоживстандарту, на друкованій платі лічильника наявні ознаки конструктивних змін електронної схеми, а внесені конструктивні зміни не передбачені виробником цього типу лічильників.

П. 6.42 ПКЕЕ електричною енергією визначено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Таким чином, позивачем порушено п. п. 3.3, 6.40 ПКЕЕ, спірне рішення прийнято відповідно до ПКЕЕ.

Доводи позивача спростовуються матеріалами справи та не беруться до уваги судом з підстав, що наведені вище.

Стосовно доводів позивача про те, що на момент демонтажу лічильника останній та всі 9 пломб були непошкоджені, слід зауважити, що відповідними експертизами доведено зворотнє.

Особи, виділені відповідачем для участі у слідчих діях 13.02.2017 р., на проведення контрольних оглядів чи технічних перевірок за адресою: АДРЕСА_1, діяли за дорученням Слідчого управлінням Головного управління національної поліції в Чернівецькій області на виконання ухвали суду від 07.02.2017 р.

Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, Д пор визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки (п. 2.5 Методики). Враховуючи висновки експертиз, виявити вмонтування радіомодуля або фальсифікації металевих (свинцевих пломб) під час контрольного огляду лічильника без спеціальних засобів неможливо, а тому відповідачем правомірно період нарахування взято з моменту укладення договору про постачання електричної енергії від 03.02.2015 р.

Керуючись ст. ст. 75, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Чернівці до Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» м. Чернівці про визнання незаконним і скасування рішення, оформленого протоколом № 212 від 16.05.2018 р. - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07.09.2018 р.

Суддя Бутирський А.А.