
Справа №766/15832/18
н/п 1-кс/766/12471/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.09.2018 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Мусулевський Я.А., розглянувши клопотання прокурора Херсонської місцевої прокуратури ОСОБА_1, про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання вмотивоване тим, що слідчим відділом Херсонського відділу поліціїГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42018230000000029 від 09.07.2018 року за ст.367 ч.1 КК України за фактом порушення вимог законодавства посадовими особами Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» під час реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6510166400:06:001:0134 площею 79,0678 га, внаслідок чого земельна ділянка вибула з державної власності поза волею власника.
У ході досудового розслідування встановлено, що на підставі рішення державного реєстратора Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» ОСОБА_2 №38083182 від 13.11.2017 за Херсонським обласним виробничим трестом зеленого господарства трест «Зеленгосп» (код 03355525) зареєстровано право постійного користування на земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 6510166400:06:001:0134 загальною площею 79,0678 га, розташованої на території Комишанської селищної ради м. Херсона (за межами населеного пункту)з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського призначення, для виробничої діяльності по озелененню м. Херсона і області.
Підставою виникнення права користування земельною ділянкою став державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: І-ХС №000160, виданий 26.06.1997, виконавчим комітетом Комишанської селищної ради м. Херсона.
Водночас державним реєстратором вказану земельну ділянку віднесено до комунальної форми власності та зареєстровано право власності за Херсонською міською радою.
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ХС №000160 від 26.06.1997 року, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Комишанської селищної ради м. Херсона №11 від 04.02.1997, Херсонському обласному виробничому тресту зеленого господарства надано у постійне користування земельну ділянку площею 79,0678 га, Комишанського декоративного питомника на території Комишанської селищної ради м. Херсона для виробничої діяльності з озеленення м. Херсона і області.
Згідно свідоцтва про право власності, виданого Херсонською обласною державною адміністрацією 12.09.2001, зареєстрованого 15.02.2006 будівлі та споруди Комишанського декоративного питомника у с. Комишани належать до спільної власності територіальних громад Херсонської області на підставі рішення Херсонської обласної ради №32 від 20.03.1992 року.
Разом із тим, згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на нерухоме майно Комишанського декоративного питомника, розташованого за адресою: м. Херсон, смт. Комишани, вул.Червоноармійська, 1-з, зареєстровано 13.10.2009 за ТОВ «Зеленгосп-Херсон» на підставі договору купівлі-продажу від 07.10.2009.
Відповідно до ч.2 ст.83, ч.1 ст.84 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Згідно ч.1 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти.
На момент внесення державним реєстратором Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» ОСОБА_2 відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельній ділянці площею 79,0678 га (кадастровий номер 6510166400:06:001:0134), розташованій за адресою: м. Херсон, смт. Комишани, вул. Червоноармійська, 1-з нерухоме майно комунальної власності було відсутнє. Право користування земельною ділянкою Херсонського обласного виробничого тресту зеленого господарства було припинено. Крім того, земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту і відповідно відноситься до земель державної власності. Херсонська міська рада не була розпорядником вищевказаної земельної ділянки та не надавала її у користування Херсонському обласному виробничому тресту зеленого господарства.
Враховуючи викладене державним реєстратором Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» ОСОБА_2 у порушення вимог ст. ст. 83, 84, 120, 141 ЗК України прийнято рішення про віднесення вищевказаної земельної ділянки до земель комунальної власності Херсонської міської ради.
Крім того, відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області на запит Херсонської місцевої прокуратури та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, наданого на запит Херсонського обласного виробничого тресту зеленого господарства від 06.11.2017, земельна ділянка за кадастровим номером 6510166400:06:001:0134,за категорією віднесена до земель сільськогосподарського призначення, розташована на території Комишанської селищної ради м. Херсона за межами населеного пункту, зареєстрована 20.05.2014 та віднесена до державної форми власності. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.10.2013., розробленої ФОП ОСОБА_3 за клопотанням ТОВ «Зеленгосп-Херсон».
Згідно ст. ст. 4, 6, 9, 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають право власності, речові права, похідні від права власності, у. т. ч. право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки. Організаційну систему державної реєстрації прав становлять також державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори). До повноважень суб’єктів державної реєстрації прав належить забезпечення проведення державної реєстрації прав, ведення Державного реєстру прав. Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно ч.2 ст.29, ч.1 ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель. Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки має безпосередній доступ та користується відомостями Державного земельного кадастру у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.20, ч.2 ст.30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки має безпосередній доступ та користується відомостями з Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов’язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
4) під час проведення реєстраційних дій обов’язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.
Згідно до п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що порядок Державної реєстрації прав включає в себе перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень, а також прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав).
Враховуючи викладене, державний реєстратор Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» ОСОБА_2 у порушення вимог ст.ст.10, 18, 20, 29, 30, 33 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не витребував відомості з Державного земельного кадастру та безпідставно відніс спірну земельну ділянку до земель комунальної форми власності і зареєстрував право власності на неї за Херсонською міською радою. Крім того, на момент реєстрації права постійного користування земельною ділянкою за Херсонським обласним виробничим трестом зеленого господарства на цій земельній ділянці знаходилось нерухоме майно, що належало на праві власності іншій юридичній особі – ТОВ «Зеленгосп-Херсон», що свідчить про наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно. Дані обставини є підставою для відмови у державній реєстрації прав на підставі ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Під час проведення слідчим СВ Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області ОСОБА_4 у Херсонській міській раді тимчасового доступу до документів реєстраційної справи №14053344765101 по об’єкту нерухомого майна – земельна ділянка з кадастровим номером 6510166400:06:001:0134, останній надано письмову інформацію про відсутність у відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень міської ради даної реєстраційної справи.
Таким чином державним реєстратором Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції» ОСОБА_2 у порушення вимог ст.ст. 9, 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передано на зберігання вищевказану реєстраційну справу до виконавчого комітету Херсонської міської ради.
Враховуючи, що в Херсонській обласній філії ДП «Будинок юстиції», яка розташована за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 32, зберігається реєстраційна справа на об’єкт нерухомого майна - земельна ділянка з кадастровим номером 6510166400:06:001:0134загальною площею 79,0678 га, розташована на території Комишанської селищної ради м. Херсона (за межами населеного пункту)і те, що вказані документи мають велике значення для встановлення обставин кримінального провадження, існує можливість використання зазначених документів як доказів, що в них містяться, і в інший спосіб, як отримання їх шляхом тимчасового доступу до речей і документів не можливо.
Прокурор в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву в якій просив провести розгляд справи за його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі, просить задовольнити його з підстав викладених у ньому.
Відповідно до ст. 107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком речей і документів доступ до яких заборонено (ст. 161 КПК України). Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотаннямза погодженням з прокурором.
Відповідно до пунктів 2, 3 ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, доведе неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів та наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; нададуть можливість використати як докази відомості, що містяться в цих речах і документах.
Слідчим суддею встановлено, що зазначені в клопотанні обставини та надані до нього докази дають достатньо підстав вважати, що неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів та нададуть можливість використати як докази відомості, що містяться в цих речах і документах, тому необхідно надати до них доступ та їх вилучення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, ч.1 ст. 160, п.2 та п.3 ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання – задовольнити.
Надати прокурору Херсонської місцевої прокуратури ОСОБА_1, слідчому СВ Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області ОСОБА_4, або за їх дорученням в порядку ст.40 КПК України іншим співробітникам Національної поліції дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, та отримання їх завірених копій, а саме:реєстраційної справи на об’єкт нерухомого майна - земельна ділянка з кадастровим номером 6510166400:06:001:0134 загальною площею 79,0678 га, розташована на території Комишанської селищної ради м. Херсона (за межами населеного пункту), що мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, які зберігаються у приміщенні Херсонської обласної філії ДП «Будинок юстиції», яке розташоване за адресою: м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 32.
Встановити строк дії ухвали до 05.10.2018 року.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя