
Справа № 752/26252/17
Провадження № 2-а/752/214/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.05.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря Якушко Т.А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання бездіяльності протиправними та зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також визнання дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку протиправними.
Відповідно до заявлених вимог з врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною та зобов»язати Головне уцравління Пенсійного фонду України у м.Києві здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» з врахуванням: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за стаж служби 40%, премії 29%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 13%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 44%, пдвіщення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355 на 35%, виходячи з 50% грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 01.01.2016 р. без обмежень, а також стягнути судові витрати у справі.
Також позивач просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ в зв»язку з виходом на пенсію з 30.09.1996 р. і йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Станом на 01.06.2017 р. розмір його пенсії становив 2198.12 гривень, яка обчислена з розрахунку 50% відповідних сум грошового забезпечення.
До грошового забезпечення враховано: оклад за посадою - 1100 гривень, оклад за військове звання - 125 гривень, відсоткову надбавку за вислугу років 35% - 428,75 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 13% - 143 гривні, надбавку за виконання особливо важливих завдань 44% - 727,65 гривень, премію 29% - 732,08 гривень, а всього 3256,48 гривень. Крім того, до пенсійних виплат увійшло підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355 в сумі 569,88 гривень, що становить 35%.
12.06.2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м.Києві з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з врахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Головне управління Пенсійного фонду України відмовило у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на Порядок здійснення перерахунку пенсій. Відповідач зазначив, що перерахунок та виплата пенсій буде забезпечена після виділення коштів з Державного бюжету України.
Зазначену відмову позивач вважає протиправною, такими, що неузгоджуються з вимогами Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іних осіб», а також постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р., в зв»язку з чим він звернувся до суду.
В ході судового розгляду позивач підтримав позовні вимоги і обгрунтування позову в повному обсязі з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив суд їх задовольнити, посилаючись на неправомірність дій відповідача.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в судове засідання не з»явився, надавши відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач був звільнений в зв»язку з виходом на пенсію з органів внутрішніх справ на підставі наказу ГУ МВС України в м.Києві № 444 від 30.09.1996 р..
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і йому призначена пенсія відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 07.10.1996 р. позивачу призначена пенсії до розрахунку якої включено наступні види грошового забезпечення та надбавки: оклад за посадою - 1100 гривень, оклад за військове звання - 125 гривень, відсоткову надбавку за вислугу років 35% - 428,75 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 13% - 143 гривні, надбавку за виконання особливо важливих завдань 44% - 727,65 гривень, премію 29% - 732,08 гривень, а всього 3256,48 гривень.
Крім того, до пенсійних виплат увійшло підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355 в сумі 569,88 гривень, що становить 35%.
Розмір пенсії позивача становить 50% від грошового забезпечення.
11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
23.12.2015 р. прийнятий Закон України «Про Національну поліцію», відповідно до якого за пенсіонерами, колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.
12.06.2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м.Києві з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з врахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Головне управління Пенсійного фонду України відмовило у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на Порядок здійснення перерахунку пенсій. Відповідач зазначив, що перерахунок та виплата пенсій буде забезпечена після виділення коштів з Державного бюжету України, а також надіслало копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що надіслана МВС України, з якої вбачається що до грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача включено: посадовий оклад в розмірі 3250 гривень, оклад за військовим званням в розмірі 2000 гривень, надбавка за стаж служби в розмірі 40% в сумі 2100 гривень, премія в розмірі 14,37% в сумі 1056,20 гривень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
02 липня 2015 року був прийнятий Закону України «Про національну поліцію».
Пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених згідно із цим Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а Пенсійний фонд України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» не містить положень, які б скасовували доплати і надбавки, що включені до грошового забезпечення пенсіонерів, яким пенсія була призначена до прийняття зазначеного Закону.
Крім того, зазначений Закон не має зворотної дії в часі.
Аналогічна думка висловлена в Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) де зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний Суд України у совєму рішенні від 20.03.2002 р. за № 5-рп\2002 зазначив, що для громадян України пільги, компенсації і гарантії право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних дежерл існування й необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня, гарантованого ст.48 Конституції України, а тому звуження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або нвесення змін до чинних законів на підставі ст.22 Конституції України не допускається.
З огляду на викладене, до грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку пенсії повинні бути включені всі складові грошового забезпечення, які існували на момент призначення пенсії.
Також, на думку суду, є неправомірними дії відповідача - ГУ ПФУ в м.Києві щодо нездійснення позивачув перерахунку пенсії з моменту виникнення у нього такого права, а саме з 01.01.2016 р., в зв»язку з відсутністю бюджетного фінансування, оскільки Закон, який регулює дані правовідносини сторін, а також Порядок здійснення перерахунку пенсії не пов»язує вчинення дій щодо перерахунку з наявністю бюджетного фінансування.
Відсутність бюджетного фінансування не звільняє державні органи від їх обов»язку, встановленого законом, і не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Зазначені позиції знайшли своє відображення в рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України», згідно якого Європейський суд зазначив, що у правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов»язань.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності: відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові І службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачі суду не надали.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. щодо обов»язку ГУ ПФУ у м.Києві здійснити виплату перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. лише з 01.01.2019 р., оскільки зазначений нормативний акт був прийняти після звернення позивача до суду за захистом порушеного права та встановлює додаткові обмеження щодо виплати перерахованої пенсії, які не існували на день подання позову.
Враховуючи встановлені судом обставини, зважаючи на норми чинного законодавства, які регулюють даний вид правовідносин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими, доведеними, а дії відповідача не відповідають положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в зв»язку з чим позов в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок і виплату пенсії підлягає задоволенню.
Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення в порядку ст. 267 КАС України, оскільки відповідно до зазначеної правової норми такі дії є правом, а не обов'язком суду, і на час ухвалення судового рішення відсутні підстави вважати, що відповідачі будуть уникати від виконання рішення суду.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 5, 47, 72,73 77, 139, 257, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання бездіяльності протиправними та зобов»язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейськиї Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» з врахуванням: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за стаж служби 40%, премії 29%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 13%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 44%, підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Мінісьрів країни «про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355 на 35%.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві ( ЄДРПОУ 22869069, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268», виходячи з 50% грошового забезпечення поліцейських з врахуванням: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за стаж служби 40%, премії 29%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 13%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 44%, підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Мінісьрів країни «про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 р. № 355, без обмежень.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 22869069, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) понесені ним судові витрати в розмірі 704 гривні 80 копійок.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя :