
Справа № 522/2398/17
Провадження № 2/522/3413/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчук А.Ю.,
за участю секретаря Іскрич В.В.
розглянувши у судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: Одеська міська рада про визнання незаконним та скасування розпорядження Приморської районної адміністрації №2920 від 08.09.2004 року, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: Одеська міська рада про визнання незаконним та скасування розпорядження Приморської районної адміністрації №2920 від 08.09.2004 року.
08.09.2004 року Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради видано розпорядження «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам» за № 62920. Даним розпорядженням Приморською районною адміністрацією було постановлено видати ОСОБА_3 ордер на житлове приміщення - двокімнатну квартиру АДРЕСА_7 на дві особи - відповідачка ОСОБА_3 та її син відповідач ОСОБА_4.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_3 06.10.2004 року було отримано ордер №6740 серії ПР на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1.
У розділі про склад сім'ї, оспорюваного ордеру зазначався лише один з синів відповідачки ОСОБА_3 - ОСОБА_4. Даних про позивача - ОСОБА_1 в ордері вказано не було.
Таким чином, до ордеру на квартиру по АДРЕСА_1 було включено лише дві особи, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
З таким розпорядженням Приморської районної адміністрації та ордером, який був виданий на його підставі, позивач не погодився, вважав це порушенням своїх прав та звернувся до суду із відповідним позовом.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 08.09.2004 року Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради видано розпорядження «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам» за № 62920. Даним розпорядженням Приморською районною адміністрацією було постановлено видати ОСОБА_3 ордер на житлове приміщення - двокімнатну квартиру АДРЕСА_7 на дві особи - відповідачка ОСОБА_3 та її син відповідач ОСОБА_4
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_3 06.10.2004 року було отримано ордер №6740 серії ПР на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1.
У розділі про склад сім'ї, оспорюваного ордеру зазначався лише один з синів відповідачки ОСОБА_3 - ОСОБА_4. Даних про позивача - ОСОБА_1 в ордері вказано не було, хоча позивач ОСОБА_1 разом із матір'ю ОСОБА_3 та братом ОСОБА_4 були зареєстровані у двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_2. Це підтверджується Довідкою про склад сім'ї від 01.06.2004.
Житловий будинок АДРЕСА_8 був визнаний аварійним, що підтверджується доказами наявними у матеріалах справи. У зв'язку із цим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.12.2002 року № 519 сім'ю ОСОБА_4 у складі 3-х осіб було включено до списків сімей, які потребують позачергового надання житлових приміщень.
Згідно з листом колишнього заступника міського голови, начальника управління архітектури та містобудування ОСОБА_5 (від 09.04.2004 р. №03-03/8), Приморській районній адміністрації було виділено двокімнатну квартиру АДРЕСА_6 для відселення сім'ї ОСОБА_4 згідно з рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.12.2002 р. №519.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач послався на ст.47 Конституції України, згідно з якою, кожен має право на житло. Держава створює умови, при яких кожний громадянин матиме можливість побудувати житло, придбати його у власність та взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціальної допомоги, житло надається державою або органами місцевого самоврядування безкоштовно або за доступною для них ціною. Ніхто не може бути позбавлений житла не інакше як на підставі закону або за рішенням суду.
Відповідач Приморська районна адміністрація на судові засідання призначені по розгляду вказаної справи не з'явилася, хоча неодноразово повідомлялася про дату та час судового засідання, причини неявки на судові засідання невідомі. Будь-яких заперечень на позов не надходило.
Відповідач ОСОБА_3 надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що розпорядженням Центральної районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.10.2002 року № 1012 «Про позачергове відселення на постійне проживання сім'ї ОСОБА_6 з квартири АДРЕСА_3» встановлено, що рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради народних депутатів № 698 від 20.12.1985 року будинок АДРЕСА_8 визнано аварійним. Крім того, зазначеним розпорядженням: (1) визнано непридатною для проживання квартиру АДРЕСА_8;
(2) запропоновано Одеському міськвиконкому визнати фонди та виділити ліміти для позачергового відселення мешканців квартир АДРЕСА_8
(3) ЖЕО Центрального району міста Одеси надано вказівку забезпечити безпечне проживання мешканців квартири АДРЕСА_3.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 519 від 20.12.2002 року «Про внесення доповнень до списків сімей, які потребують позачергового надання жилих приміщень у зв'язку із виселенням з квартир та споруд, що загрожують обвалом, затверджених п. 1 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.06.2000р. за №329»:
(1) затверджено розпорядження Центральної райадміністрації від 15.10.2002 року за № 1012 «Про позачергове відселення на постійне місце проживання сім'ї ОСОБА_6 з квартири АДРЕСА_4;
(2) включено сім'ю ОСОБА_3, що прописані у квартирі АДРЕСА_5, до списків сімей, які потребують позачергового надання жилих приміщень у зв'язку із виселенням з квартир та споруд, що загрожують обвалом у м. Одесі, затверджених п. 1. рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.06.2000 року за № 329;
(3) надано вказівку Управлінню з питань розподілу та реалізації житла виділити житлову площу для надання сім'ї ОСОБА_6, яка підлягає виселенню з квартири АДРЕСА_9
Листом виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.04.2004 року № 03- 02/8 повідомлено Приморську районну адміністрацію про згоду Одеського міського голови від 21.2004 року на відселення ОСОБА_6, згідно з рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.12.2002 року № 519 Приморській районній адміністрації виділити двокімнатну квартиру АДРЕСА_10
Згідно Наряду Приморської районної адміністрації за № 37 від 13 травня 2004 року виділена житлова площа для відселення з аварійного будинку АДРЕСА_8 згідно рішення виконкому № 519 від 20.12.2002 року та листа № 03-02/8 від 29.04.2004 року квартиру АДРЕСА_11
Таким чином відповідач своїм відзивом підтверджує позицію позивача, що у аварійній квартирі по АДРЕСА_9 проживала вона разом зі своїми двома синами.
У випадку, якщо б позивач ОСОБА_4 відмовився від переїзду із аварійної квартири до нової, то він би був знятий із квартирної черги. В той же час відповідач ОСОБА_3, додала до своїх заперечень копію листа Приморської районної адміністрації від 06.11.2017 року, у якому зазначено, що позивач ОСОБА_1 буде надана житлова площа та він і досі продовжує стояти на квартирній черзі.
Тобто, такими діями та з урахуванням відсутності будь-яких пояснень від Приморської районної адміністрації Одеської міської ради щодо вказаних обставин, суд доходить до висновку проте, що позивач не писав будь-яких заяв щодо виключення його із списку осіб, які повинні бути відселені із аварійних будинків; позивач разом зі своєю матір'ю та братом мав право і повинен був бути відселеним із аварійного будинку, що підтверджується доказами, наданими позивачем та відповідачами; внесені до ордеру відомості щодо виділення квартири лише на 2-х осіб, замість 3-х зроблені відповідачкою ОСОБА_3 самостійно, згоди сина на такі дії нею отримано не було.
Як слідувало із пояснень відповідача ОСОБА_4 щодо того, яким чином його брат залишився проживати у аварійному будинку, то він зазначив, що то було бажання брата, а нова двокімнатна квартира не була пристосована для проживання ОСОБА_3, ОСОБА_4 разом із своєю родиною, яку він вже мав на момент відселення із аварійної квартири та відповідно брата ОСОБА_1. Відповідач пояснив. Що їм всім би було у новій квартирі мало місця та брат вирішив залишитися проживати у аварійній квартирі. Такі пояснення відповідача повністю спростовуються доказами, наявними у матеріалах справи та позицією позивача, який своїм позовом стверджує протилежне.
Приписами статті 1 Житлового кодексу України передбачено право громадян України на житло.
Статтею 9 Житлового кодексу України визначені житлові права громадян, в тому числі право громадян на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом. Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій (частини 3, 4 статті 9 Житлового кодексу України).
Статтею 31 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим кодексом та іншими актами законодавства.
Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Жилі приміщення надаються громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов.
Крім того, у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 34 Житлового кодексу України, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам.
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.
Приписами частини статті 40 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті. Підстави зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов передбачені частиною 2 статті 40 Житлового кодексу України.
Статтею 112 Житлового кодексу України передбачено порядок надання жилого приміщення у зв'язку з виселенням з будинків (жилих приміщень), що загрожують обвалом, а саме якщо будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом, громадянам, виселюваним з цього будинку (жилого приміщення), інше благоустроєне жиле приміщення залежно від належності будинку надається виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів чи державною, кооперативною або іншою громадською організацією, а в разі неможливості надання жилого приміщення цією організацією - виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів.
Стаття 113 Житлового кодексу України передбачені вимоги, що пред'являються до благоустроєного жилого приміщення, яке надається у зв'язку з виселенням. Так, надаване громадянам у зв'язку з виселенням інше благоустроєне жиле приміщення повинно знаходитись у межах даного населеного пункту і відповідати вимогам статті 50 цього Кодексу (встановленим санітарним та технічним нормам). Громадянам, які займали окрему квартиру, повинно бути надано окрему квартиру. Якщо наймач займав більш як одну кімнату, йому надається жиле приміщення, що складається з того ж числа кімнат за розміром жиле приміщення має бути не меншим за те, яке займав наймач, однак у межах норми жилої площі. Якщо наймач або член сім'ї, що проживає разом з ним, має право на додаткову жилу площу і фактично користується нею, жиле приміщення надається з урахуванням норми додаткової жилої площі. У разі виселення з жилого приміщення, меншого за розміром, ніж це передбачено для надання жилого приміщення в даному населеному пункті, виселюваному надається жиле приміщення відповідно до встановленого розміру.
Стаття 50 Житлового кодексу УРСР передбачає, що жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічних вимогам. При наданні жилих приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими за дев'ять років, крім подружжя.
Крім того, статтею 117 Житлового кодексу України передбачено, що у разі визнання ордера на жиле приміщення недійсним внаслідок неправомірних дій осіб, які одержали ордер, вони підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення. Якщо громадяни, зазначені в ордері, раніше користувалися жилим приміщенням у будинку державного або громадського житлового фонду, їм повинно бути надано жиле приміщення, яке вони раніше займали, або інше жиле приміщення. У випадках визнання ордера на жиле приміщення недійсним з іншим підстав, крім випадку, передбаченого частиною першою цієї статті, громадяни, зазначені в ордері, підлягають виселенню з іншого жилого приміщення або приміщення, яке вони займали раніше.
З урахуванням зазначених вимог законодавства, пояснень та доказів наданих сторонами, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступних підстав:
що розпорядженням Центральної районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.10.2002 року № 1012 «Про позачергове відселення на постійне проживання сім'ї ОСОБА_6 з квартири АДРЕСА_3» встановлено, що рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради народних депутатів № 698 від 20.12.1985 року будинок АДРЕСА_8 визнано аварійним. Крім того, зазначеним розпорядженням: (1) визнано непридатною для проживання квартиру АДРЕСА_8;
(2) запропоновано Одеському міськвиконкому визнати фонди та виділити ліміти для позачергового відселення мешканців квартир АДРЕСА_8
(3) ЖЕО Центрального району міста Одеси надано вказівку забезпечити безпечне проживання мешканців квартири АДРЕСА_3.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 519 від 20.12.2002 року «Про внесення доповнень до списків сімей, які потребують позачергового надання жилих приміщень у зв'язку із виселенням з квартир та споруд, що загрожують обвалом, затверджених п. 1 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.06.2000р. за №329»:
(1) затверджено розпорядження Центральної райадміністрації від 15.10.2002 року за № 1012 «Про позачергове відселення на постійне місце проживання сім'ї ОСОБА_6 з квартири АДРЕСА_4;
(2) включено сім'ю ОСОБА_3, що прописані у квартирі АДРЕСА_5, до списків сімей, які потребують позачергового надання жилих приміщень у зв'язку із виселенням з квартир та споруд, що загрожують обвалом у м. Одесі, затверджених п. 1. рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 16.06.2000 року за № 329;
(3) надано вказівку Управлінню з питань розподілу та реалізації житла виділити житлову площу для надання сім'ї ОСОБА_6, яка підлягає виселенню з квартири АДРЕСА_9
Листом виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.04.2004 року № 03- 02/8 повідомлено Приморську районну адміністрацію про згоду Одеського міського голови від 21.2004 року на відселення ОСОБА_6, згідно з рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 20.12.2002 року № 519 Приморській районній адміністрації виділити двокімнатну квартиру АДРЕСА_10
Згідно Наряду Приморської районної адміністрації за № 37 від 13 травня 2004 року виділена житлова площа для відселення з аварійного будинку АДРЕСА_8 згідно рішення виконкому № 519 від 20.12.2002 року та листа № 03-02/8 від 29.04.2004 року квартиру АДРЕСА_11
Таким чином, відповідач своїм відзивом підтверджує позицію позивача, що у аварійній квартирі по АДРЕСА_9 проживала вона разом із своїми двома синами.
У випадку, якщо б позивач ОСОБА_4 відмовився від переїзду із аварійної квартири до нової, то він би був знятий із квартирної черги. В той же час відповідач ОСОБА_3, додала до своїх заперечень копію листа Приморської районної адміністрації від 06.11.2017 року, в якому зазначено, що позивач ОСОБА_1 буде надана житлова площа та він і досі продовжує стояти на квартирній черзі.
Таким чином, внесені дані до ордеру № 6740 серії ПР на двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 зроблені відповідачкою ОСОБА_3 протиправно, без погодження із своїм сином, а відтак ордер на дану квартиру повинен бути визнаний незаконним та скасований.
Крім того підлягають задоволенню позовні вимоги, щодо зобов'язання відповідача Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, яка своєю бездіяльністю допустила порушення прав позивача, видати новий ордер на спірну квартиру на трьох осіб ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4.
Позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасування розпорядження від 08.09.2004 року Приморської районної адміністрації Одеської міської ради «Про прийняття на квартирний облік та надання житлової площі громадянам» за № 62920 задоволенню не підлягають.
Також, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині виселення відповідачів із вказаної квартири, оскільки вони її отримали у зв'язку із розпорядженням Центральної районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.10.2002 року № 1012 «Про позачергове відселення на постійне проживання сім'ї ОСОБА_6 з квартири АДРЕСА_3», тобто правомірно та на сьогоднішній день у даній квартирі проживають члени родини ОСОБА_4, які не були залучені до участі у цій справі, однак мають право проживати у спірній квартирі за відсутності заперечень з боку відповідачів та з урахуванням пояснень представника позивача.
На підставі викладеного та керуючись: ст. ст. 2, 4, 13, 76-81, 95, 258-259, 263 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати ордер на житлове приміщення № 6740 серії ПР на заняття житлового приміщення: квартири АДРЕСА_6.
Зобов'язати Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради видати новий ордер на зайняття житлового приміщення квартири АДРЕСА_6 на родину у складі трьох чоловік: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складений 03.09.2018 року.
Суддя: А.Ю. Бойчук