
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Шляхова О.М.
06 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4098/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018, прийняте за адресою вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 21.06.18 по справі № 820/4098/18
за позовом ОСОБА_1
до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
25.05.2018р. позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 К.), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (надалі - відповідач, Київське ОУПФУ м. Харкова), в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії Київського ОУПФУ м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною частини 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017р. № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017р.;
- зобов’язати Київське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року.
- зобов’язати Київське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зробити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що він є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148, яким внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії. Однак рішенням відповідача № 56 від 05 квітня 2018 року у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено. На думку позивача, дії відповідача стосовно відмови у проведенні перерахунку його пенсії є протиправними.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи.
Від відповідача на адресу суду апеляційної інстанції не надходило відзиву на апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 311 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку в Київському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серія А № 092007 від 18.02.1999 року, видане Харківською обласною державною адміністрацією та вкладкою до нього № 622937 від 11.01.2008 року (а.с. 13).
Відповідності до довідки МСЕК серія ХАР-06 № 043631 від 26.12.2007 року, позивачу встановлено 2 групу інвалідності безстроково, причина інвалідності захворювання пов’язані з виконанням військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 20).
Позивачу призначена державна пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, а також додаткова пенсія згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796 - 12, та постанови КМУ від 23.11.201 1 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При отриманні пенсії за жовтень, листопад і грудень 2017 року та січень, лютий , березень, квітень 2018 року позивачу стало відомо, що відповідач з 01 жовтня 2017 року невірно нараховував та виплачував державні пенсії позивачу (основну та додаткову).
Як свідчать матеріали справи, 02.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, згідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням положень Постанови КМУ від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.10.2017 року (а.с. 25-26).
05.04.2018р. позивач отримав рішення Київського об'єднаного управління ПФУ м. Харкова № 56 від 02.04.2018 року, яким позивачу відмовлено у призначенні та перерахунку пенсії.
Підставою для відмови Пенсійний Фонд України Київського об’єднаного управління м. Харкова зазначив, що перерахунок пенсії відповідно ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосування ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю - тобто передбачено тільки особам, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби та вказує що ОСОБА_1 був призваний на війскові збори та брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і став інвалідом 2 групи та віднесений до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто не під час проходження дійсної строкової служби.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відсутній факт існування порушеного суб’єктивного права особи чи ущемленого інтересу у публічно-правових відносинах, оскільки у відповідача проводити розрахунок основного розміру пенсії як військовослужбовцю строкової служби законні підстави відсутні, що є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у задоволенні заявлених вимог.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Згідно з ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон) учасниками особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Статтею 59 Закону, урегульовано порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 № 231 визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, ч. З ст. 59 Закону у редакції, чинній до 01.10.2017, визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Вказаною нормою у редакції, чинній з 01.10.2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу редакції ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ вбачається, що Законом України від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.
Однак, незмінною залишилась умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 вносить зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, який в свою чергу регулює механізми перерахунків і для осіб, віднесених до 1 категорії, а тому має застосовуватися і для вказаних осіб, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від
Згідно з Законом України від 25.03.1992р. №2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу», строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок та умінь для збройного захисту Вітчизни; виконання військового обов’язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов’язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період.
Як свідчать матеріали справ, ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи, якого було призвано на спеціальні військові збори, як військовозобов’язаного і внаслідок чого він став особою з інвалідністю.
З архівної довідки №81051 від 24.04.2012 року, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України вбачається, що ОСОБА_1 у складі військової частини № 51753 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 11.08.1987 року по 26.09.1987 року у 3-й зоні небезпеки на роботах по дезактивації об'єктів ЧАЕС, та отримав дозу опромінення 5,44 ( одиниця виміру не вказана) (а.с. 21).
Згідно з військовим квитком НК №3790349, виданим 16.11.1976, дійсну строкову службу ОСОБА_1 проходив з 16.11.1976 по 25.12.1978.
Відповідно документів, наявних в пенсійній справі, ОСОБА_1, в період з 12.08.1987 по 26.09.1987 був призваний на військові збори.
Так, на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильній АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії.
Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не під час проходження строкової військової служби, права на проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - позивач не має.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції від 21.06.2018р. відповідає вимогам ст. 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 по справі № 820/4098/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст постанови складено 06.09.2018р.