
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1523/17
Категорія: 6.2.1
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді-доповідача ОСОБА_1
суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.
за участю секретаря судового засідання – Тутової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову від 14 листопада 2017 року, ухвалену Херсонським окружним адміністративним судом у складі головуючого-судді Хом’якової В.В., повний текст якої складений 17 листопада 2017 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та про зобов’язання повторно розглянути клопотання та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, -
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,500 га. на території Трохиміської сільської ради Іванівського району Херсонської області, викладену у листі – відповіді від 16.08.2017 року № Ф-9382/0-3074/6-17;
- зобов’язати повторно розглянути клопотання та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,500 га. на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області.
Постановою від 14 листопада 2017 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Херсонський окружний адміністративний суд частково задовольнив адміністративний позов:
- визнав протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки площею 1,500 га на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області, викладену у листі № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017;
- зобов'язав Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки площею 1,500 га на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області та прийняти рішення відповідно до ст.186-1 Земельного кодексу України;
- в решті позову відмовив;
- стягнув з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1280 грн.
Не погоджуючись з постановою суду Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове судове рішення яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права.
Так апелянт зазначає, що відповідно до положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області головне управління є територіальним органом державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане, і, окрім іншого, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених земельним кодексом України, на території Херсонської області.
Також апелянт зазначає, що п. 1 та п. 2 розділу І Прикінцевих та перехідних положень закону України від 02.06.2015 року № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою», встановлено, що цей закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування (закон набрав чинності з 07.07.2015 року), а прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення, окрім іншого органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань, зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, та розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою після погодження в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України, підлягають затвердженню органом, який надав дозвіл на їх розроблення, та є підставою для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
Апелянт звертає увагу на те, що позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про затвердження проекту землеустрою 03.8.2017 року, тобто після спливу дворічного терміну, встановленого Законом України від 02.06.2015 року № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою».
Також апелянт зазначає, що листом від 16.08.2017 року № Ф-9382/0-3074/6-17 до відома заявника – позивача доведено, що оскільки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не надавало дозвіл на виготовлення проектної документації, то воно не має правових підстав для затвердження поданої позивачем землевпорядної документації
Звертає апелянт увагу і на те, що відповідно до п. 163 Інструкції з діловодства у Головному управлінні Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженої наказом Головного управлінні Держгеокадастру у Херсонській області від 29.02.2016 року № 51/0/7-16, реєстрація вхідних документів здійснюється системою електронного документообігу, під час реєстрації документів використовується штрих-код, який включає реєстраційний індекс і дату документу, документ реєструється лише однин раз, що унеможливлює повторний розгляд заяви ОСОБА_2Г, яка вже була зареєстрована 03.08.2017 року. До того ж апелянт вважає, що чинним законодавством не визначений такий спосіб захисту порушеного права, як повторний розгляд заяви.
ОСОБА_2 відзив на апеляційну скаргу не надав.
Сторони, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явились, у зв’язку з чим відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, справа розглянута апеляційним судом у відкритому судовому засіданні без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена.
Суд першої інстанції встановив, матеріалами справи підтверджено та не оспорюється учасниками справи, що розпорядженням голови Іванівської районної державної адміністрації №555 від 14.12.2010 «Про надання згоди на безоплатну передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам на території Трохимівської сільської ради» (із змінами та доповненнями), відповідно до заяв громадян, на підставі рішень виконавчого комітету Трохимівської сільської ради від 26.08.2010 №47, від 26.08.2010 №48, від 30.09.2010 №54, від 28.10.2010 №59 «Про висновок виконкому сільської ради щодо безоплатної передачі громадянам у власність земельних ділянок із земель запасу для ведення особистого селянського господарства по Трохимівській сільській раді», статей 17, 33, 81, 116, 18, 121, п. 12 розділу 10 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», керуючись ст. 6, п.1 ч. 1 та ч.3 ст. 39, ч.1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» надано згоду громадянам, на безоплатну передачу у власність земельних ділянок (рілля) та земель запасу Трохимівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства. Також, надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом безоплатної передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в проектній землевпорядній організації. У списку таких громадян значиться ОСОБА_2, площа земельної ділянки 1,50 га, номер контуру поля 80 (а.с. 19-28). Станом на 02.02.2018 року розпорядженням голови Іванівської районної державної адміністрації №555 від 14.12.2010 року є чинним (а.с. 47).
03.08.2017 ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 1,5 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області (а.с. 53).
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 листом № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017 повідомило заявника про те, що відповідно до норм чинного законодавства та інших нормативно - правових актів України на даний час Головне управління має право затверджувати документації із землеустрою лише по дозволах наданих територіальними органами Держгеокадастру, а також, враховуючи те, що Головне управління не надавало заявнику дозвіл на розроблення документації із землеустрою, в управлінні відсутні правові підстави для її затвердження та передачі земельної ділянки у власність.
Правомірність листа - відмова № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017 є предметом розгляду даної справи.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції встановив, що спірні правовідносини врегульовані положеннями ст. 14, ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 3, ст. 22, 80, ст. 81, ч. 1 ст. 116, ч. 1 ст. 7 ст. 118 , ч. 3, ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», ст. ст. 4, 5, 8, 22 Законом України «Про землеустрій», Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Положенням про Головне управління Держгеокадастру у області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521.
Також задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_2 звертався до голови Іванівської районної державної адміністрації із заявою від 09.07.2010 з проханням надати в приватну власність шляхом безоплатної приватизації земельну ділянку, для ведення особистого селянського господарства площею 1,500 га в контурі поля № 80 із земель запасу Трохимівської сільської ради за межами населеного пункту села Трохимівка (а.с. 18).
14.12.2010 винесено розпорядження голови Іванівської РДА № 555 (а.с. 19-24), яким визначено список громадян, що мають право на безоплатне отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Трохимівської сільської ради за межами населеного пункту села Трохимівка.
На виконання розпорядження голови Іванівської РДА № 555 від 14.12.2010, ОСОБА_2 звернувся із замовленням до землевпорядної організації ПП «ЛІМТЕРРА» щодо виготовлення проектної документації на земельну ділянку площею 1,5 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області та розроблення відповідних узгоджень.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області в своєму листі від 27.01.2017 № 28-21-0.302-833/2-17 надано відповідь на звернення ПП «ЛІМТЕРРА» від 17.01.2017 № 02/17 (а.с. 48) щодо надання роз'яснення щодо чинності розпоряджень районних державних адміністрацій щодо надання дозволу на розробку проектів землеустрою, прийнятих до 01 січня 2013 року та не реалізованих на теперішній час, повідомило про те, що згідно з нормами статті 22 Закону України «Про землеустрій» рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення надається безоплатно та має необмежений строк дії. Тобто, звернення громадян до Головного управління для повторного розгляду питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою не потрібно.
На усне звернення ОСОБА_2 27.01.2017 Іванівська районна державна адміністрація Херсонської області у своєму листі від 02.02.2017 № 04-31/42 щодо надання інформації про втрату чинності або внесення змін до розпорядження голові районної державної адміністрації від 14 грудня 2010 року № 555, зазначила про те, що дане розпорядження № 555 не втратило чинності. Станом на 02 лютого 2017 року, до розпорядження вносилися наступні зміни: від 18 березня 2011 року № 125; від 07 грудні 2015 року № 421; від 16 грудня 2015 року № 440; від 18 грудня 2015 року № 447. Щодо ділянки громадянина України ОСОБА_2 - змін не вносилося, в тому числі щодо надання згоди на безоплатну передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Трохимівської сільської ради, що є предметом зазначеного розпорядження. Також в листі зазначено про те, що у зв’язку зі змінами, які вносилися до розпорядження, а саме виключення зі списку деяких громадян яким надавалася згода на безоплатну передачу у власність земельних ділянок - змінено порядкові номери останнього, що в останній редакції виглядає наступним чином: рядки з порядковими номерами 223-375 вважаються рядками з порядковими номерами 219-371.
Таким чином, суд першої інстанції, з яким погоджується і апеляційний суд, дійшов правильного висновку, що ОСОБА_2 на виконання розпорядження № 555 від 14.12.2010 та положень чинного законодавства здійснював підготовку щодо відведення йому у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га на території Трохимівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства, в свою чергу Іванівська районна державна адміністрація Херсонської області даним діям позивача не перешкоджала, на усне звернення підтвердила право останнього на отримання земельної ділянки у власність та підтвердила відсутність цьому перешкод.
Відхиляючи посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою» від 02.06.2015 №497-VIII, та зазначаючи про застосування акту вищої юридичної сили, тобто Земельного кодексу України, зокрема ч. 3 ст. 186-1, оскільки матеріали погодження проекту землеустрою є невід'ємною частиною проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а експертом державної експертизи ОСОБА_4 (ГУ Держгеокадастру в Харківській області) наданий безстроковий висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27.04.2017 № 4493/82-17, відповідно до якого проект погоджується (а.с. 46), суд першої інстанції дійшов висновку, що процедура набуття права власності шляхом безоплатної приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,5000 га із земель запасу Трохимівської сільської ради за межами населеного пункту села Трохимівка до моменту затвердження проекту землеустрою дотримана в повному обсязі.
Проаналізувавши, застосовані до спірних правовідносин норми права, суд першої інстанції дійшов висновку, що погодження проекту землеустрою є виключною компетенцією територіального органу центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, тобто, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
При цьому суд першої інстанції відхилив посилання відповідача на Постанову КМУ №413 від 07.06.2017 р., якою затверджена Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, оскільки цей документ не є тим нормативно-правовим актом, який прийнятий на виконання Земельного кодексу України та/або на виконання законів у сфері земельних правовідносин.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність відмови Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки площею 1,5000 га на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області, викладену в листі - відповіді за №Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017, та як наслідок щодо наявності правових підстав для задоволенні вимог про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяву позивача від 03.08.2017 р.
При цьому суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовної вимоги щодо зобов’язання прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою, посилаючись на те, що позовна вимога про зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки площею 1,5000 га є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову, внаслідок помилкового застосування судом першої інстанції норм матеріального права при правильному встановленні фактичних обставин справи.
Відповідно до матеріалів справи 09.07.2010 р. ОСОБА_2 звернувся до голови Іванівської районної державної адміністрації із заявою про надання у приватну власність шляхом безоплатної приватизації земельну ділянку, для ведення особистого селянського господарства (а.с. 18).
Розпорядженням голови Іванівської районної державної адміністрації №555 від 14.12.2010 «Про надання згоди на безоплатну передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам на території Трохимівської сільської ради» (із змінами та доповненнями), відповідно до заяв громадян, на підставі рішень виконавчого комітету Трохимівської сільської ради від 26.08.2010 №47, від 26.08.2010 №48, від 30.09.2010 №54, від 28.10.2010 №59 «Про висновок виконкому сільської ради щодо безоплатної передачі громадянам у власність земельних ділянок із земель запасу для ведення особистого селянського господарства по Трохимівській сільській раді», статей 17, 33, 81, 116, 18, 121, п. 12 розділу 10 Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», керуючись ст. 6, п.1 ч. 1 та ч.3 ст. 39, ч.1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» надано згоду громадянам, на безоплатну передачу у власність земельних ділянок (рілля) та земель запасу Трохимівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства. Також, надано дозвіл громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом безоплатної передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в проектній землевпорядній організації. У списку таких громадян значиться ОСОБА_2, площа земельної ділянки 1,50 га, номер контуру поля 80 (а.с. 19-28).
На виконання розпорядження голови Іванівської РДА № 555 від 14.12.2010, ОСОБА_2 звернувся із замовленням до землевпорядної організації ПП «ЛІМТЕРРА» щодо виготовлення проектної документації.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області в своєму листі від 27.01.2017 № 28-21-0.302-833/2-17 надало відповідь на звернення ПП «ЛІМТЕРРА» від 17.01.2017 № 02/17 (а.с. 48) в якому повідомило проектну організацію про те, що згідно з нормами статті 22 Закону України «Про землеустрій» рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, прийнятих до 01 січня 2013 року та не реалізованих на теперішній час, має необмежений строк дії, та звернення громадян до Головного управління для повторного розгляду питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою не потрібно.
Станом на 02.02.2018 року розпорядження голови Іванівської районної державної адміністрації №555 від 14.12.2010 року є чинним (а.с. 47).
03.08.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 1,5 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Трохимівської сільської ради Іванівського району Херсонської області (а.с. 53).
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 листом № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017 повідомило заявника про те, що відповідно до норм чинного законодавства та інших нормативно - правових актів України на даний час Головне управління має право затверджувати документації із землеустрою лише по дозволах наданих територіальними органами Держгеокадастру, а також, враховуючи те, що Головне управління не надавало заявнику дозвіл на розроблення документації із землеустрою, в управлінні відсутні правові підстави для її затвердження та передачі земельної ділянки у власність.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що процедура безоплатної приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,5000 га із земель запасу Трохимівської сільської ради за межами населеного пункту села Трохимівка до моменту затвердження проекту землеустрою дотримана позивачем в повному обсязі.
Для закінчення процедури безоплатної приватизації земельної ділянки має бути виконані приписи ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідно до якої відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст, що не входять до складу певного району, та за межами населених пунктів для всіх потреб, а також погоджує передачу таких земель у власність або у користування районними державними адміністраціями на їхній території для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Земельні ділянки, що вилучаються, викуповуються або примусово відчужуються для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, надаються у користування для таких потреб органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, які прийняли рішення про їх вилучення, викуп або примусове відчуження для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.
Таким чином, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків коли передача земельних ділянок здійснюється Кабінетом міністрів України, у власність або у користування для всіх потреб.
Апеляційний суд зазначає, що 02.06.2015 року був прийнятий Закон України № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою», який набрав чинності з 27.06.2015 року, з дня наступного за днем офіційного опублікування у газеті «Голос України», 2015, 06, 26.06.2015, № 113.
Зазначеним законом були внесені зміни до Земельного кодексу України, зокрема стаття 186 «Погодження і затвердження документації із землеустрою» була викладена у новій редакції, внесені відповідні зміни до Законів України «Про землеустрій», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянко власникам земельних паїв», «Про охорону земель», «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про державну експертизу землевпорядної документації», «Про державний земельний кадастр» та інші.
У зв’язку з прийнятими змінами пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.06.2015 року № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою» встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом (тобто до 27.06.2015 року) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 27.06.2017 року), а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою після погодження в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу україни, підлягають затвердженню органом, який надав дозвіл на їх розроблення, та є підставою для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
За приписами частин 1 та 5 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, зобов’язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Відповідно до матеріалів справи (а.с. 46) експертом державної експертизи ОСОБА_4 (ГУ Держгеокадастру в Харківській області) наданий висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27.04.2017 № 4493/82-17, відповідно до якого проект погоджується.
За таких обставин, оскільки рішення органу виконавчої влади - розпорядження голови Іванівської районної державної адміністрації №555 від 14.12.2010 р. про надання згоду на безоплатну передачу у власність земельних ділянок із земель запасу Трохимівської сільської ради (тобто землі комунальної власності) для ведення особистого селянського господарства та про надання дозволу громадянам (згідно з додатком) на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність, шляхом безоплатної передачі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в проектній землевпорядній організації, не було виконано до 27.06.2015 року (до набрання чинності Законом України від 02.06.2015 року № 497-VIII), а проект землеустрою розроблений та погоджений територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до 27.06.2017 року (у межах дворічного строку), апеляційний суд встановив, що позивач з заявою (клопотанням) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мав звернутись саме до Іванівської районної державної адміністрації, тобто до органу виконавчої влади який надав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а не до апелянта.
Такі висновки апеляційного суду відповідають як приписам пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.06.2015 року № 497-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою», так і приписам ст. 122 Земельного кодексу України та п.п. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.09.2016 року № 333, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за № 1391/29521.
Таким чином, апелянт правильно по суті надав відповідь позивачу у листі № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017 р. про відсутність у апелянта повноважень на затвердження проекту землеустрою, а тому як наслідок відсутні і правові підстави для задоволення позовної вимоги про зобов’язання апелянта повторно розглянути заяву та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проте, всупереч приписів 38 та 39 п.п. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, апелянт у листі № Ф-9382/0-3074/6-17 від 16.08.2017 р. про відсутність повноважень на затвердження проекту землеустрою, не послалось на конкретні норми законів, нормативно-правових актів, та не роз’яснило позивачу його право на звернення із клопотанням (заявою) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до органу який видав дозвіл на розробку цього проекту, що мало наслідком подання адміністративного позову.
Встановлені апеляційним судом порушення, не впливають на висновок апеляційного суду щодо відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Інші доводи апелянта, щодо пропуску дворічного строку дії рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, щодо застосування до спірних правовідносин Постанови КМУ № 413 від 07.06.2017 року, якою затверджена Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, щодо неможливості повторного розгляду звернення з посиланням на приписи Інструкції з діловодства у Головному управлінні Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженої наказом Головного управлінні Держгеокадастру у Херсонській області від 29.02.2016 року № 51/0/7-16, апеляційний суд відхиляє внаслідок їх необґрунтованості.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановивши фактичні обставини справи, ухвалив судове рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права, у зв’язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, апеляційна скарга має бути задоволена, оскаржене судове рішення – скасоване та ухвалене нове судове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Понесені апелянтом – суб’єктом владних повноважень судові витрати пов’язані зі сплатою судового збору за подання апеляційної скарги, відшкодуванню не підлягають, оскільки стаття 139 КАС України, передбачає відшкодування суб’єкту владних повноважень, у разі ухвалення судового рішення на його користь, з іншої сторони тільки здійснених таким суб’єктом владних повноважень документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1-10, 72-77, 139, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ч. 1 ст. 325, ст. – ст. 327-329 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та про зобов’язання повторно розглянути клопотання та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 03.09.2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6