Рішення № 76273312, 31.08.2018, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
241/600/18
Номер документу
76273312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

241/600/18

2-а/241/25/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(Повний текст)

31.08.2018 року

Першотравневий районний суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Демочко Д.О.

при секретарі Небиліченко Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративний позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП №3 Мангушського ВП ЦВП ГУНП в Донецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

19.04.2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до поліцейського СРПП №3 Мангушського ВП ЦВП ГУНП в Донецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 13.04.2018 року о 09.30 год. поліцейським СРПП №3 Мангушського ВП Центрального ВП ГУ НП в Донецькій області ст.. сержантом поліції ОСОБА_2 , було винесено постанову НК №924509 від 13.04.2018 року про притягнення ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності за ч.І ст.126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн. Відповідно до змісту постанови, позивач керував транспортним засобом «Т-25» номерний знак Т 01152АН 13.04.2018 року о 09.30 год. по вул.. Горького біля буд. 47 у смт. Мангуш, Мангушського району Донецької області не маючи при собі полюса обов’язкового страхування власників наземних транспортних заходів, чим порушив п. 2.1г Правил дорожнього руху України.

З даною постановою він не згоден, оскільки він не порушував п. 2.1 ПДР України, так як чинним законодавством Украйни не встановлено обов’язкової наявності поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в осіб, які керують тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами, а отже в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.. 126 ч.1 КУпАП і як наслідок підстави для прийняття рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Крім того, інспектором не були взяті до уваги його пояснення та заперечення. Оскаржувану постанову винесено на місці зупинки транспортного засобу, у зв’язку з чим були порушені його права, передбачені ст.268 КУпАП, він не мав змоги належним чином підготуватися до розгляду справи.

Отже, у своїх позовних вимогах позивач просить визнати противоправними дії поліцейського ОСОБА_2 при винесенні постанови серії НК №924509 від 13.04.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та скасувати зазначену постанову.

Позивач в судове засідання не з’явився, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю позовні вимоги визнає та просить їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином, у встановленому законом порядку. Заперечення проти позову та докази на їх обґрунтування відповідачем не подавались.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, орган державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Як встановлено судом, 13 квітня 2018 року поліцейським СРПП №3 Мангушського ВП Центрального ВП ГУ НП в Донецькій області ст.. сержантом поліції ОСОБА_2 було винесено постанову серії НК №924509 відносно ОСОБА_1, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.

Згідно вказаної постанови, ОСОБА_1 13.04.2018 року о 09.30 годині в смт. Мангуш Мангушського району Донецької області по вул. Горького біля будинку №47 керував трактором Т-25, державний номерний знак Т01152АН, без поліса обов’язкового страхування власників наземних транспортних засобів, чим порушив п. 2.1.г ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 126 КУпАП.

За правилами підпункту ґ) пункту 2.1 ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільнені від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи.

Відповідно до визначення транспортного засобу, що міститься в п. 1.10 ПДР України транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Трактор - це моторизований колісний або гусеничний транспортний засіб сільськогосподарського або лісогосподарського призначення, що має щонайменше дві осі та характеризується максимальною конструкційною швидкістю не менш як 6 кілометрів на годину, спеціально призначений для того, щоб тягти, штовхати, везти і приводити в рух змінні причіпні машини, що використовуються для виконання сільськогосподарських або лісогосподарських робіт, або буксирувати сільськогосподарські та лісогосподарські причепи. Зазначений транспортний засіб застосовується також для перевезення вантажів під час виконання сільськогосподарських та лісогосподарських робіт і обладнується сидіннями для пасажирів. Таке нормативне визначення зазначено в постанові КМУ «Про затвердження Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів» від 28.12.2011 № 1367.

Відповідно до пункту 1.5 статті 1 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» наземні транспортні засоби (далі - транспортні засоби) - це пристрої, призначені для перевезення людей та/або вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, які підлягають державній реєстрації та обліку у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України та/або допущені до дорожнього руху, а також ввезені на митну територію України для тимчасового користування, зареєстровані в інших країнах.

При укладанні договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховики щодо класифікації транспортних засобів використовують норми Державного стандарту України ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення», затверджені та введені в дію наказом Держстандарту України № 31 від 25 січня 1995 року, а також Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 340 від 08 травня 1993 року.

Згідно з абз. 2 п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про обов'язкове страхування власників наземних транспортних засобів», у цьому Законі не вважається транспортним засобом пристрій, який підпадає під ознаки, зазначені у цьому пункті, але щодо якого не встановлено коригуючий коефіцієнт залежно від типу транспортного засобу.

Коригуючи коефіцієнти та їх розміри встановлені та затверджені Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 09.07.2010р. № 566 Про деякі питання здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2010 року за № 689/17984.

Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» не встановлені коригуючі коефіцієнти для тракторів та інших машин, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держсільгоспінспекції України.

Крім того, трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми підлягають відомчій (а не державній) реєстрації в державних інспекціях сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (а не підрозділах Міністерства внутрішніх справ України) згідно статті 34 Закону України «Про дорожній рух» та Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів.

А тому наявність полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в осіб, які керують тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами, не є обов'язковою.

Вказана позиція узгоджується з правовим висновками, викладеними Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 20.11.2017р. по справі № 295/5430/17.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відповідачем не доведено факт порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху та не спростовано доводи позивача щодо відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення, що свідчить про необґрунтованість та протиправність постанови про накладення адміністративного стягнення серії НК №924509 від 13.04.2018 року, тому вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.77, 90, 243-246, 286 КАС України,суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до поліцейського СРПП №3 Мангушського ВП ЦВП ГУНП в Донецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 (місцезнаходження: м. Маріуполь Донецької області вул. Макара Мазая буд. 16, ЄДРПОУ 40108646)про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення – задовольнити у повному обсязі.

Визнати противоправними дії поліцейського СРПП №3 Мангушського ВП, Центрального ВП ГУ НП в Донецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 при винесенні постанови серії НК №924509 від 13.04.2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП.

Скасувати постанову поліцейського СРПП №3 Мангушського ВП, Центрального ВП ГУ НП в Донецькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 серії НК №924509 від 13.04.2018 року про притягнення ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП.

Повний текст рішення виготовлено 06.09.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районний суд Донецької області протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Д.О. Демочко