
Справа № 822/1788/18
РІШЕННЯ
іменем України
04 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. позивача представника позивача ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні, перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.11.2011, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату державної пенсії у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, у відповідності до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та виплатити заборгованість з 01.11.2011, з відрахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою від 23.05.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_2.
Ухвалою від 08.06.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув позовну заяву в частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, у відповідності до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.11.2011 по 01.11.2017.
Ухвалою від 08.06.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні, перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.11.2017 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату державної пенсії у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, у відповідності до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.11.2017 за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ухвали від 23.07.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд здійснив розгляд цієї адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 14.08.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження у цій адміністративній справі та призначив справу до судового розгляду на 04.09.2018.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Постановою від 25.01.2011 Львівський апеляційний адміністративний суд визнав протиправною відмову управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного згідно із частиною 1 статті 28 закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", починаючи з 16.07.2008, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області, починаючи з 16.07.2008, здійснювати нарахування та виплату пенсії позивачу відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії, не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно із частиною 1 статті 28 закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області виплатити позивачу у зв'язку із здійсненням вказаного перерахунку пенсії недоотримані суми пенсії з урахуванням проведених виплат. Вказала, що з 01.11.2011 відповідач не виконує вказану постанову та виплачує пенсію відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 та від 23.11.2011 №1210 у меншому розмірі. Зазначила, що постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 не скасована та не встановлює обмежень щодо розміру та строку виплати пенсії позивача, тому вважає, що відповідач протиправно не виплачує їй пенсію у розмірі, встановленому цією постановою.
В судовому засіданні 04.09.2018 позивач просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині здійснило позивачу перерахунок пенсії за період з 16.07.2008 по 30.10.2011 та виплатило згідно перерахунку кошти в сумі 102150,37 грн. Вказав, що з 01.11.2011 правомірно виплачує позивачу пенсію у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210, оскільки інші бюджетні призначення на виплату підвищення до пенсії законом не передбачені.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 08.08.1994. Згідно із довідкою МСЕК серії НОМЕР_2 визнана інвалідом ІIІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як особа з інвалідністю в розмірі, визначеному законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою від 25.01.2011 Львівський апеляційний адміністративний суд визнав протиправною відмову управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного згідно із частиною 1 статті 28 закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", починаючи з 16.07.2008, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області, починаючи з 16.07.2008, здійснювати нарахування та виплату пенсії позивачу відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії, не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно із частиною 1 статті 28 закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області виплатити позивачу у зв'язку із здійсненням вказаного перерахунку пенсії недоотримані суми пенсії з урахуванням проведених виплат.
На виконання вказаної постанови управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині здійснило позивачу перерахунок пенсії за період з 16.07.2008 по 30.10.2011 та виплатило згідно перерахунку кошти в сумі 102150,37 грн.
23.11.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №1210, якою встановив мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2012 і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2012.
Відповідно до вказаної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії, яка виплачувалась позивачу на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011, та встановив пенсію на рівні 100% прожиткового мінімуму для, осіб які втратили працездатність (основний розмір пенсії) та 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (додаткова пенсія по ІІ групи інвалідності).
28.04.2014 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та доплату до пенсії відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011.
Листом від 12.05.2014 №20/3-10 Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині повідомило позивача, що розмір її пенсії станом на 01.05.2014 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210 становить 1214,72 грн, підстав для перерахунку пенсії немає.
Розпорядженням від 22.11.2017 №104754 Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувала пенсію позивачу з 01.10.2017 у розмірі 1768,02 грн.
23.03.2018 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011.
Листом від 05.04.2018 №807/3-8 відповідач повідомив позивача, що вона отримує пенсію, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, у розмірі 1768,02 грн.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у нарахуванні, перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Пунктом 9 частини 3 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Постановою від 25.01.2011 Львівський апеляційний адміністративний суд зобов'язав пенсійний орган нараховувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до статей 50, 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з розміру основної (державної) пенсії, не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що визначається згідно із частиною 1 статті 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом. Обмежень щодо розміру чи періоду нарахування і виплати пенсії позивачу Львівський апеляційний адміністративний суд у цій постанові не встановив. Постанова від 25.01.2011 набрала законної сили та не скасована у касаційному порядку.
Згідно з частинами 1,2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.
У рішеннях від 06.09.2005 у справі "Салов проти України", від 25.07.2002 у справі "Совтрансавто-Холдинг" проти України", від 28.10.1999 у справі "Брумареску проти Румунії" Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що одним з основних аспектів верховенства права є принцип правової певності, який вимагає, крім іншого, щоб у випадках, коли суди винесли остаточне рішення з якогось питання, їхнє рішення не підлягало сумніву.
Отже, дії відповідача щодо припинення виплати пенсії з 01.11.2011 у розмірі, визначеному постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011, є протиправними.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, яким, зокрема, встановити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Враховуючи викладене, суд вважає, що для належного захисту прав позивача необхідно визнати неправомірними дії відповідач щодо перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2 з 01.11.2011 та зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2017 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 відповідно до порядку та розміру, визначених постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 по справі №14253/10/9104, з урахуванням виплаченої пенсії.
Враховуючи викладене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2 з 01.11.2011.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.12.2017 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 відповідно до порядку та розміру, визначених постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 по справі №14253/10/9104, з урахуванням виплаченої пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 вересня 2018 року
Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук