
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2018 р. справа № 1840/2983/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.
представника відповідача - Бондаря А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2983/18
за позовом ОСОБА_2
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та не виплати їй пенсії за період з 01.02.2018 по 31.05.2018, та зобов'язання нарахувати і виплатити вказану пенсію. Свої вимоги мотивує тим, що вона з 2014 року є внутрішньо переміщеною особою. Місцем її проживання та реєстрації є АДРЕСА_1. У квітні 2017 року виплату пенсії їй було припинено у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Проте, рішенням Ковпаківського райсуду м. Суми від 11.12.2017 (яке набуло чинності 31.01.2018) по справі №592/10863/17 дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії були визнані протиправними. Цим рішенням зобов'язано поновити нарахування і виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.04.2017 року. На вимогу відповідача 01.06.2018 вона надала до управління заяву про поновлення виплати пенсії та нову довідку внутрішньо переміщеної особи. За її заявою до управління ПФУ Сумської області виплата пенсії була відновлена з червня 2018 року. Разом з тим, після відновлення виплати пенсії їй не була виплачена неотримана пенсія за період з 01.02.2018 по 31.05.2018. Крім того, залишається невиплаченою нарахована пенсія за червень 2018 року.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обгрунтовує тим, що на виконання рішення суду позивачу було нараховано та виплачено пенсію з 01.04.2017 по 31.01.2018, тобто по день набрання рішенням суду законної сили. Враховуючи, що позивачка надала довідку про переміщену особу в червні 2018 року, тому пенсія їй нарахована та виплачується з червня 2018 року.
Представник відповідача Бондар А.О. в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, яка призначена їй довічно, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2, виданим 02.02.2006 Пролетарським районним управлінням у м. Донецьку ПФУ в Донецькій області. Також позивач з 2014 року є внутрішньо переміщеною особою. Місцем її проживання та реєстрації є АДРЕСА_1.
У квітні 2017 року виплату пенсії ОСОБА_2 було припинено у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи.
Проте, рішенням Ковпаківського райсуду м. Суми від 11.12.2017 (яке набуло чинності 31.01.2018) по справі № 592/10863/17 дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії позивачу були визнані протиправними. Цим рішенням зобов'язано поновити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_2, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.04.2017 року.
На вимогу відповідача, 01.06.2018 ОСОБА_2 надала до управління заяву про поновлення виплати пенсії та нову довідку внутрішньо переміщеної особи.
За заявою позивача та на виконання рішення суду управління ПФУ Сумської області відновило виплату пенсії позивачу з червня 2018 року.
Разом з тим, після відновлення виплати пенсії ОСОБА_2 не була виплачена неотримана пенсія за період з 01.02.2018 по 31.05.2018.
Крім того, залишається невиплаченою нарахована пенсія за червень 2018 року.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в Законі України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії. За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж. Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення. Згідно зі ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Таким чином, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати мені пенсії. Окреме рішення про припинення виплати мені пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду мені не надсилалась.
Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_2, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених. Право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Суд зазначає, що будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, відповідач, виконуючи постанову суду, поновив нарахування пенсії з 01.04.2017, проте, безпідставно припинив нарахування пенсії з 01.02.2018. Посилання відповідача на те, що у судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснювати нарахування та виплату пенсії, є необґрунтованим, оскільки кінцева дата виплати пенсії позивачу визначена законом і вказана у пенсійному посвідченні - «пожиттєво». Заяви відповідача про невиплату пенсії ОСОБА_2 за червень 2018 року у зв'язку з відсутністю коштів є безпідставними, оскільки статтею 47 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія. Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності ненарахування та не виплати за період з 01.02.2018 по 31.05.2018 пенсії та не виплати за червень 2016 року. Стосовно вимог позивача про звернення судового рішення в частині присудження виплати пенсії до негайного виконання, суд зазначає, що в їх задоволенні необхідно відмовити, оскільки відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсії, в даному випадку позивачу пенсія виплачується, а спір іде лише за тимчасову невиплату за минулі періоди. Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, слід зазначити наступне. Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність. Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_2 неотриманої за період з 01.02.2018 по 31.05.2018 пенсії; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за період з 01.02.2018 по 31.05.2018; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити ОСОБА_2 нараховану пенсію за червень 2018 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_2 неотриманої за період з 01.02.2018 по 31.05.2018 пенсії.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м. Суми, вул. С.Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1) пенсію за період з 01.02.2018 по 31.05.2018.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м. Суми, вул. С.Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1) нараховану пенсію за червень 2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 04.09.2018.