Постанова № 76272547, 05.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
522/16246/17
Номер документу
76272547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/16246/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Науменко А.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді – Шевчук О.А.,

суддів: Яковлєва О.В., Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 02 березня 2018 року, прийняте в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження в м. Одесі, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2017 року на підставі Довідки №2.2.1-39-58 від 06.02.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити заборгованість згідно проведеного перерахунку на користь ОСОБА_1; стягнути з Державного бюджету України на його користь сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 02 березня 2018 року адміністративний позов задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2017 року, на підставі Довідки № 2.2.1-39-226 від 17.08.2017 року, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити заборгованість згідно проведеного перерахунку на користь ОСОБА_1 Стягнуто з Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 (шістсот сорок гривень 00 копійок) гривень.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та винести нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що наказ директора Державного підприємства обслуговуї повітряного руху України від 30.06.2017 №228 не зареєстрований в Міністерстві юстиції України та не є законодавчим актом. Накази Міністра оборони України та директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України мають внутрівідомчій характер. У зв'язку з цим, не виникли обставини, зазначені в ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, тому правових підстав для перерахунку пенсії позивачу не має. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На думку апелянта тільки рішення Кабінету Міністрів України, а не Наказ Державного підприємства, може бути підставою для перерахування позивачу пенсії. Крім того, апелянт зазначає, що на момент подачі позову, ст.43 вже діє в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VШ, згідно з якою тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХП в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом від 06.12.2016 №1774-VII на теперішній час не було визнано неконституційним, а отже вищевказане рішення Конституційного Суду України не розповсюджується на дані правовідносини.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначив, що, на його думку. наказ директора ДП ОПР України від 30.06.2017 року № 228 Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відряджених до Украероруху, яким з 01.06.2017 року збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП, є підставою для перерахунку пенсії - відповідно до вимог чинного законодавства частини четвертої ст. 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399) зі змінами. Керівнику підприємства делеговано право Кабінетом Міністрів України встановлювати посади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/2016 відповідач зобов'язаний здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, як і робив це раніше на протязі 2017 року, що, в свою чергу, і було вірно встановлено судом першої інстанції.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Від сторін не надійшло клопотань про розгляд справи у відкритому судовому засіданні, у зв`язку з чим справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є підполковником запасу, з 1980 року по 2005 року проходив військову службу в Збройних Силах України. З 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.

Згідно копії витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 600 від 19.10.1999 року під час проходження служби ОСОБА_1 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах, та отримував грошове забезпечення.

Відповідно до копії витягу з Наказу Міністра оборони України № 45 від 27.10.2005 року ОСОБА_1 був звільнений у запас.

Згідно копії Наказу Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 93/к від 21.11.2005 року підполковника ОСОБА_1, заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП Украероруху, звільнено з військової служби в запас наказом Міністра оборони України № 45 від 27 жовтня 2005 року за пунктом 67 підпункт «б» (за станом здоровя) , звільнено з посади та виключено із списків особового складу підприємства.

На підставі Довідки «Про розмір грошового забезпечення», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області була призначена пенсія, як військовослужбовцю, з 01.12.2005 року за вислугу 25 років в розмірі 65 відсотків грошового забезпечення.

Наказом директора ДП «Украерорух» від 17 серпня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01 червня 2017 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП.

Відповідно до копії Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, № 2.2.1-39-226 року від 17.08.2017 року, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП, яку займав позивач на момент звільнення, згідно з нормами, чинними з 01 червня 2017 року, становить 23342, 00 гривень на місяць.

ОСОБА_1 звертався до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії. Листом від 08.09.2017 р. № 1027/С-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовили в перерахунку пенсії та зазначили, що оскільки умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, відрядженим до державних органів, установ та організацій, Кабінетом Міністрів України не передбачено, для проведення перерахунку пенсії з 01.06.2017 року згідно з наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.06.2017 № 228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» підстави відсутні.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав суду достатніх та належних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій та безпідставно відмовив позивачу в здійсненні перерахунку пенсії за Довідкою № 2.2.1-39-226 від 17.08.2017р., виданою Державним підприємством обслуговування повітряного руху України на виконання Наказу директора ДП «Украерорух» від 30.06.2017 № 228. Перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі Довідки № 2.2.1-39-226 від 17.08.2017 року Державного підприємства обслуговування повітряного руху України. На підставі вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту права позивача ОСОБА_1 на перерахунок пенсії шляхом визнання дій відповідача щодо відмови в такому перерахунку неправомірними та зобов'язання прийняти відповідне рішення, що відповідає вимогам частини 2 статті 11 КАС України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону.

Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України”, грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 “Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої вади та інших цивільних установ”.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 12 липня 2010 року №7408/14-10/039, УкрАероРух, згідно зі ст.ст. 14, 15 Закону України “Про оплату праці”, Положення про Об’єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №105 “Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами”.

Тобто, керівнику цього підприємства делеговано право Кабінетом Міністрів України встановлювати посади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Відповідно до п.80 “Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України”, який затверджено Указом Президента України від 07 листопада 2001 року №1053/2001 - пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2009 року №74 внесено зміни до п.3 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Згідно з ч.7 п.3 “Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами”.

При цьому, ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, зокрема, Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, колегія суддів приходить до висновку, що наказ Украероруху від 30 червня 2017 року №228“Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху” є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв’язку зі зміною розміру грошового забезпечення.

Як встановлено судом першої інстанції, з 01.12.2005 року ГУ ПФУ в Одеської області позивачу була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 65% грошового забезпечення за вислугу 25 років.

Згідно з Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08 липня 2011 року №3668-VI, який діяв на момент призначення пенсії, максимальної розмір пенсії, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, оскільки при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, та оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, колегія суддів вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Також, стосовно доводів апелянта щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії без обмежень максимального розміру, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що дійсно, згідно п.1 ч.10 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06 грудня 2016 року №1774-VIII внесено зміни до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та у ч.7 ст. 43 слова і цифри “у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”, тобто викладено зазначену статтю в такій редакції: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.”.

Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають ст. 17 Конституції України, положення першого речення ч.7 ст. 43 Закону №2262, згідно з якими “максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність”. Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

З наведеного слідує, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України відповідач зобов’язаний здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, що, в свою чергу, і було вірно встановлено судом першої інстанції.

Одночасно також слід зазначити, що аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права була вже неодноразово викладена як Вищим адміністративним Судом України у постановах від 11 квітня 2017 року по справі №522/3011/17, від 17 березня 2017 року по справі №К/800/7825/17, так і Верховним судом України у постановах від 10 травня 2016 року по справі №21-278а16, від 05 липня 2016 року по справі №461/2167/14-а, від 06 липня 2016 року по справі №2-а/638/70/15 та від 13 липня 2016 року по справі №638/2700/14-а.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Приморського районного суду м. Одеси ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній ухвалі, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – залишити без задоволення.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 02 березня 2018 року – залишити без змін.

Відповідно до ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: О.В. Яковлєв

Суддя: А.Г. Федусик