
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
03 вересня 2018 р. Справа №0540/7784/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 Фаята Касьяновича (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 57, РНОКПП НОМЕР_1) до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
29 вересня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу (спадкоємцю за законом) у виплаті недоотриманої пенсії в сумі, яка зазначена в свідоцтві про право на спадщину за законом від 26 березня 2018 року. З посиланням на Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиплаті у повному розмірі коштів, які є спадковим майном;
- зобов’язати відповідача виплатити недоотриману пенсію померлої ОСОБА_2 за період з 01.08.2014 по 32.07.2017, з урахуванням суми, виплаченої відповідно до разового доручення на виплату коштів в розмірі 44108,83 гривень.
Вирішуючи питання відкриття провадження в адміністративній справі на підставі вказаної позовної заяви, суд виходить з такого.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень […], дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій […].
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення – публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
Згідно статті 52 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті [...].
Члени сім'ї […] повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім'ї [...], або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Згідно статті 66 Закону України від 2 вересня 1993 року №3425-XII «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців […], нотаріусом [...] за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачем подана копія свідоцтва про право на спадщину за законом, до складу якої входить недоотримана ОСОБА_2 пенсія.
Таким чином, після отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину останній набув право власності на суму пенсії, тобто грошові кошти, оскільки право на пенсію не входить до складу спадщини (статті 1218, 1219 Цивільного кодексу України).
Позивач вважає себе потерпілим від порушення його права на отримання спадкового майна (грошей) в сумі, вказаній у свідоцтві про право на спадщину, оскільки відповідач виплатив йому тільки 44108,83 гривень, а не 52186,87 гривень.
У такому випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб’єкт публічного права.
З наведеного вбачається, що спірні правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем, регулюються не нормами публічного права (Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), а нормами приватного права (Цивільним кодексом України).
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних [...] правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, суд роз`яснює позивачеві, що заявлені ним вимоги підлягають розгляду в місцевому загальному суді за правилами цивільного судочинства.
Керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 171, 248, 256, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви ОСОБА_1 Фаята Касьяновича до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити.
Роз’яснити ОСОБА_1, що розгляд такої справи віднесений до юрисдикції загального місцевого суду за правилами цивільного судочинства.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Циганенко А.І.