
Справа № 1540/3951/18
УХВАЛА
05 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» про вжиття заходів забезпечення позову по справі за його позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських санкцій,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа № 1540/3951/18, в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій № 020917 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 020918 від 23.01.2018 на суму 1700 грн., № 029513 від 30.01.2018 на суму 1700 грн.
Ухвалою суду від 27.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.09.2018 о 12:00 год.
04.09.2018 до канцелярії суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» надійшла заява, в якій заявник просить суд вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанов управління Укртрансбезпеки в Одеській області №№ 020917, 020918 від 23.01.2018.
В обґрунтування заяви зазначено, що 03.05.2018 державним виконавцем Біляївського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області відкриті виконавчі провадження № 56301496 та № 56301661 про стягнення з ТОВ «Бєл-Транс» адміністративно-господарських штрафів за вищевказаними постановами. Заявник зазначає, що оскарження вказаних постанов в межах адміністративної справи № 1540/3951/18 не є підставою для зупинення виконавчих дій; повернення виконавчого документа стягувачу; зупинення виконавчого провадження тощо. Зважаючи на те, що відкриття судом провадження по справі № 1540/3951/18 не перешкоджає державному виконавцю вчиняти дії з примусового виконання рішень, винесення постанов про стягнення виконавчого збору, накладення арешту на майно та кошти Товариства, заявник вважає за необхідне забезпечити його позов, так як невжиття відповідних заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист / поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача.
Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ТОВ «Бєл-Транс» та необхідність вжиття заходів забезпечення його позову, з огляду на наступне.
Згідно матеріалів справи, ТОВ «Бєл-Транс» в межах адміністративної справи № 1540/3951/18 оскаржує, у тому числі постанови Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління Укртрансбезпеки в Одеській області від 23.01.2018 № 020917 про накладення штрафу в сумі 1700 грн. та № 020918 про накладення штрафу в сумі 1700 грн.
Постановами від 03.05.2018 державним виконавцем Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 відкриті виконавчі провадження №№ 56301496, 56301661 з виконання вищезазначених постанов Управління Укртрансбезпеки в Одеській області від 23.01.2018 № 020917 про накладення штрафу в сумі 1700 грн. та від 23.01.2018 № 020918 про накладення штрафу в сумі 1700 грн.
Відповідно до ст. 151 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з ст. 152 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
В рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2003р від 30.01.2003 зазначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст.2 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст.3 Конституції України та ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, у тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень.
З аналізу ст. 150 КАС України можна зробити висновок, що метою застосування заходів забезпечення позову є, перш за все, захист прав позивача до ухвалення рішення по справі.
Розглядаючи клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись зокрема у тому, що клопотання не є надуманим, спір поміж сторонами існує, існує також дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідачів, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, даним про особу та характер дій відповідачів, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідачів, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідачів. Вирішуючи клопотання про забезпечення позову, суд має зважати на необхідний баланс процесуальних прав та обов’язків сторін.
Верховним Судом України у постановах від 18 січня 2017 року у справі № 6-2552цс-16 та від 24 травня 2017 року у справі № 6-640цс-17, Верховним Судом у постанові від 11 липня 2018 року у справі № 509/5216/13-ц вже висловлювалась правова позиція, відповідно до якої забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника). Зазначені обмеження встановлює суд в ухвалі, вони діють до заміни судом виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову.
Аналіз обставин справи свідчить про наявність дійсного спору поміж учасниками справи та реальність загрози виникнення суттєвої шкоди позивачу, яка полягає у потенційному примусовому виконанні оскаржуваних постанов та застосуванні державним виконавцем заходів примусового виконання згідно з ст.10 Закону України «Про виконавче провадження», у тому числі звернення стягнення на майно Товариства, заборони боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; заходи примусового характеру, накладення арешту на майно Товариства.
Таким чином, оскільки позивачем доведено існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, заява про вжиття заходів забезпечення адміністративного з метою запобігання ускладнення / унеможливлення виконання рішення суду, ефективного захисту / поновлення порушених прав позивача підлягає задоволенню у вигляді зупинення стягнення на підставі оскаржуваних постанов.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Бєл-Транс» про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.
Зупинити стягнення на підставі постанов Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарських штрафів №№ 020917, 020918 від 23.01.2018.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги.
Суддя І.В. Завальнюк