
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 вересня 2018 р. Справа № 802/1395/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_3 районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчини дії
в с т а н о в и в :
17.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану про зобов'язання вчини дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з метою внесення змін до його актового запису про народження, а саме зміни національності батька з «українець» на «поляк» він звернувся із відповідною заявою до ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Однак, за результатами розгляду даної заяви відповідачем було відмовлено у внесені відповідних змін.
Наведені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 22.05.2018 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк, для усунення недоліків позовної заяви.
18.06.2018 року позивачем, в межах строку встановленого судом, подано матеріали на усунення недоліків позовної заяви (вх. № 24927).
Ухвалою від 20.06.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 10.07.2018 року.
Ухвалою суду від 10.07.2018 року залучено до участі у справі другого відповідача - ОСОБА_3 районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві. Підготовче засідання відкладено на 24.07.2018 року.
Ухвалою від 24.07.2018 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі та призначено до судового розгляду по суті на 04.09.2018 року.
У судове засідання року позивач не з'явилась, подав клопотання про розгляд справи у його відсутність (вх. №38048 від 04.09.2018 року).
Представник відповідача ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином.
Представник відповідача ОСОБА_3 районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві у судове засідання також не з’явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутність (вх. №34180/18 від 10.08.2018 року). В матеріалах справи містяться письмові заперечення по адміністративній справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 КАС України, на думку суду наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що згідно Свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії І-АГ №493116, актовий запис №2020, виданого 28.12.1967 року ОСОБА_3 районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у місті Києві, національність його батька ОСОБА_4 зазначена «українець».
Згідно копії запису акту про народження ОСОБА_1 №648 від 29.12.1966 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5, в графі "відомості про батьків" національність батька ОСОБА_4 зазначено як "поляк".
02.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису №2020 від 28.12.1967 року про народження його батька ОСОБА_4, складеного ОСОБА_3 відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у місті Києві, шляхом зміни національності батька з "українець" на "поляк".
ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві Оболонського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 06.02.2018 року №1096/16-07-09 у внесені відповідних змін позивачу було відмовлено. Відмова мотивована тим, що батьки позивача у свідоцтві про народження мали національність «українець, українка», а при отриманні паспортів, які були на момент реєстрації народження, батько визначився з національністю «українець», мати – «українка», яка була зазначена в актовому записі про народження, а тому відділ не має підстав для внесення змін національності батька з «українець» на «поляк».
Незгода позивача із такою відмовою зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п. 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми п. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Як вбачається із наявної у матеріалах справи копії запису акту про народження ОСОБА_1 №648 від 29.12.1966 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5, в графі "відомості про батьків" національність батька ОСОБА_4 зазначено як "поляк".
Щодо розбіжностей у відомостях про національність батька позивача в наданих до суду ОСОБА_1 та відповідачем-2 свідоцтві про народження позивача слід зазначити наступне. Позивачем, на підтвердження своїх доводів, до суду надано копії Запису про народження ОСОБА_1 № 648 від 29.12.1966 року, Запис про народження ОСОБА_4 № 45, Свідоцтво про хрещення ОСОБА_4, які посвідченні приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 У відповідності статей 73, 74 КАС України, зазначені докази є належними та допустимими.
Таким чином, посилання позивача на те, що його батько є поляком за національністю обґрунтовані, однак, суд звертає увагу на те, що у даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, в свідоцтво про народження, в свідоцтво про шлюб чи інші документи відомостей про національність.
Проте, вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Таким чином, враховуючи, що батько позивача – ОСОБА_4 за національністю є поляком, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе поляком.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання відповідача – ОСОБА_3 районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису №2020 від 28.12.1967 року про народження ОСОБА_4, складеного ОСОБА_3 відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у місті Києві, шляхом виправлення національності батька з "українець" на "поляк".
Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_3 районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 №2020 від 28.12.1967 року, шляхом виправлення національності батька з "українець" на "поляк".
Стягнути на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_2 територіального управління юстиції у м. Києві (бульвар Вацлава Гавела, 1/28, м. Київ, код ЄДРПОУ 26087820).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 04.09.2018 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович