
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 552/3609/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання – Панькіної А.С.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
21 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання неправомірними дій Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 призначення пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ на підставі довідки виданої військовою прокуратурою Центрального регіону України від 13.11.2017 року № 18/44ПФ вих.17 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657;
- зобов'язання провести призначення пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ на підставі довідки виданої військовою прокуратурою Центрального регіону України від 13.11.2017 року № 18/44ПФ вих.17 «Про розмір грошового убезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 з 06 вересня 2017 року, тобто з дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 22.06.2018 адміністративну справу передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року справу за даним адміністративним позов прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.
В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначив, що він є пенсіонером військової прокуратури та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури, йому, як пенсіонеру військової прокуратури, має бути перерахована пенсія у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
15.08.2018 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на не порушення прав позивача, оскільки довідка гр. ОСОБА_1 від 13.11.2017 військовою прокуратурою Центрального регіону України була видана у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено. Вказував, що довідка від 13.11.2017 видана військовою прокуратурою Центрального регіону України може застосовуватися для обрахунку пенсії призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру", оскільки містить грошове забезпечення передбачене даним Законом. Для перерахунку пенсій згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", грошове забезпечення визначається органом уповноваженим для визначення грошового забезпечення військовослужбовцям, яким є Полтавський обласний військовий комісаріат як установа підпорядкована Міністерству оборони України. В зв'язку з викладеним підстави для призначення (перерахунку) пенсії гр. ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Військовою прокуратурою центрального регіону України № 18/44ПФ вих.17 від 13.11.2017 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 відсутні.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звільнений з органів військової прокуратури з посади помічника військового прокурора Полтавського гарнізону, яка прирівнюється до посади прокурора військової прокуратури гарнізону у зв'язку з виходом на пенсію та з листопада 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Полтавській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
13.11.2017 Військовою прокуратурою Центрального регіону України видано довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
20.11.2017 та 22.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявами про перерахунок пенсії згідно довідки Військової прокуратури Центрального регіону України 13.11.2017 №18-44ПФ вих.-17.
За наслідком розгляду заяви, листом від 07.06.2018 №664/А-02 ГУ ПФУ у Полтавській області роз'яснило, що повідомлення з Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657 на адресу Головного управління не надходило. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено. В зв'язку з викладеним підстави для призначення (перерахунку) пенсії гр. ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Військовою прокуратурою центрального регіону України № 18/44ПФ вих.17 від 13.11.2017 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, відсутні.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Військової прокуратури центрального регіону України № 18/44ПФ вих.17 від 13.11.2017, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
Розпорядженням Головного УПФУ в Полтавській області від 26.05.2018 №03-48/965 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років та у її перерахунку відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно довідки Військової прокуратури Центрального регіону України 13.11.2017 №18-44ПФ вих.-17.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку є лише відсутність згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, повідомлення Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 №657. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 питання порядку проведення перерахунків раніше призначених пенсій також не визначено.
Оцінюючи наведені доводи відповідача у їх сукупності з фактичними обставинами справи, суд виходить з такого.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України
Положеннями ч.ч. 1-2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
За приписами ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пункт 4 Порядку № 45 передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, Військовою прокуратурою Центрального регіону України 13.11.2017 видано довідку №18/ПФ вих-17 про розмір грошового для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1, звільненого з органів військової прокуратури з посади помічника військового прокурора Полтавського гарнізону.
Однак, відповідачем не здійснено відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_1, посилаючись на те, що згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", грошове забезпечення визначається органом уповноваженим для визначення грошового забезпечення військовослужбовцям, яким є Полтавський обласний військовий комісаріат як установа підпорядкована Міністерству оборони України.
З даного приводу суд вважає за необхідне вказати на те, що позивач проходив службу саме у військовій прокуратурі, а відтак Полтавський обласний військовий комісаріат не має повноважень видавати ОСОБА_1 довідку для перерахунку пенсії.
Щодо посилання відповідача в судовому засіданні на необхідність дотримання процедури, визначеної Порядком № 45 для перерахунку пенсії суд зазначає наступне.
Так, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з цим, згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Тобто, процедура видачі довідок для перерахунку пенсії, яка врегульована нормами п. 1-3 Порядку № 45 поширюється виключно на державні органи, зазначені в абз. 1 п. 2 Порядку № 45, серед яких відсутня Генеральна прокуратура України.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскільки Генеральна прокуратура України не зобов'язана була повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в той час як постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017, то саме зазначена постанова та довідка, яка видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII.
Враховуючи, що в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, то такий перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним з 06 вересня 2017 року, тобто з дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що доводи позивача стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку пенсії відповідно до довідки від 13.11.2017 №№18/ПФ вих-17, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовим прокурорам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36009, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті з 6 вересня 2017 року призначеної пенсії на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення з урахуванням довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 13 листопада 2017 року №18/44ПФвих-17, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 06 вересня 2017 року відповідно до довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 13 листопада 2017 року №18/44ПФвих-17, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області судові витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в сумі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05 вересня 2018 року.
Суддя ОСОБА_3