
Справа № 303/5316/18
Провадження № 3/303/2012/18
Іменем України
П О С Т А Н О В А
04 вересня 2018 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Маргитич О.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Закарпатській області
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України,
- за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 30 серпня 2018 року старшим державним виконавцем Мукачівського РВ ДВС ОСОБА_2 складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який 08 квітня 2018 року о 11.00 годині не з’явився на виклик державного виконавця, для надання пояснень та сплати заборгованості по аліментам на користь ОСОБА_3, на утримання дітей.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши надані матеріали слід прийти до наступного.
Адміністративним правопорушенням згідно статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визнається, несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Відповідальність встановлена у виді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Суспільно корисні роботи, відповідно до статті 31-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Слід зазначити, що метою застосування даного виду адміністративного стягнення є часткове погашення заборгованості платником аліментів, що утворилась, за рахунок його оплачуваної роботи за місцем проживання.
Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадженні» за наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує
суму платежів за три місяці. Частиною 12 зазначеної вище статті визначено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення може бути складений у випадку відсутності майна у боржника на яке може бути звернуто стягнення в рахунок погашення заборгованості. Слід зазначити, що суспільно корисні роботи є можливістю для державного
виконавця здійснити примусове виконання судового рішення про стягнення аліментів за рахунок оплачуваної роботи боржника за виконавчим провадженням. Проте, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів про те, що у боржника відсутнє майно на яке може бути звернено стягнення.
Крім того, статтею 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі Закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі Закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення. Адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена з 06 лютого 2018 року та не має зворотної дії в часі.
Виходячи з вимог статті 62 Конституції України, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у разі доведення її вини в установленому законом порядку належними та допустимим доказами, що є складовою справедливого правосуддя у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення визначено, що ОСОБА_1, 08 квітня 2018 року о 11 годині 00 хвилин не прибув на виклик державного виконавця, для надання пояснень та сплати заборгованості по аліментам на користь ОСОБА_3, на утримання дитини.
Слід зазначити, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зазначене вище, зокрема відсутності дати, часу та місця вчинення адміністративного правопорушення вказує на недоліки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
При наявності недоліків в протоколі та інших документах адміністративного матеріалу, які роблять неможливим їх законний та обґрунтований розгляд, вони повертаються органу, що порушив адміністративне переслідування. Визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за статті 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, складений 30 серпня 2018 року слід повернути до Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Закарпатській області для виконання вимог статті 268, статі 272 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 256,283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
П о с т а н о в и л а:
Протокол №30355960/2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, складений 30 серпня 2018 року слід повернути Мукачівського районного відділу Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Закарпатській області для виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І.Маргитич