
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 279/564/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" вересня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "16" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії , -
суддя в 1-й інстанції - Токарева М.С.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 р. у задоволені позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач звернулась до суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що законодавством визначено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати з якої вже було обчислено пенсію та в своїй заяві не ставила питання про застосування показника середньої заробітної плати за 2005 рік в Україні.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги в порядку ст.308 КАС України, встановила наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 06.10.1998 перебуває на обліку у Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, та отримує пенсії призначену за віком.
Позивач звернулася до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Житомирській області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок пенсії застосовуючи індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 2,92398.
Згідно відповіді Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Житомирській області від 11.12.2017 № 3513/С-7 до 01.01.2014 розмір пенсії позивача обчислювався відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 01.01.2014 розмір перераховано відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату, наявних в пенсійній справі на час перерахунку, а саме: страховий стаж і 37 років 5 місяців 2 дні, заробітна плата, врахована па підставі довідки №122, виданої АТ3Т "Коростетенський фарфор" за період з 01.10.1993 по 30.09.1994. Коефіцієнт заробітної плати становив 2,92398, а середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 896,05 гри. (2,92398 х 306,45 гри.). Розмір пенсійних виплат з 01.01.2004 становить 340,26 грн. Відповідно до заяви від 05.07.2006 Коростенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням страхового стажу з 01.01.2004 по 16.05.2005. При перерахунку пенсії враховувалась заробітна плата відповідно до ст.40 Закону, а саме з 01.01.1991 по 31.12.1995 па підставі довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 16.05.2005 за даними системи персоніфікованого обліку. Також при перерахунку застосовувався показник середньої заробітної плати за 2005 рік - 735,57 грн. В результаті перерахунку коефіцієнт заробітної плати зменшився до 1,81054, однак розмір середньомісячного заробітку збільшився до 1331,78 грн. (1,81054 х 735,57 грн.), а розмір пенсійних виплат з 01.07.2006 становив 592,84 грн. (до перерахунку розмір пенсії складав 475,88 грн.). Протягом 2008-2017 років проводилося осучаснення пенсій громадян: з 01.01.2008 з урахуванням показника середньої заробітної плати ті 2006 рік (928,81 гри.), з 01.05.2012 - за 2007 рік (1197,91 грн.) та з 01.10.2017 середній за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.). З 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведено-перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки (3764,40 гри.), та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії становить 6815,60 грн. (1,81054 х 3764,40 грн.). Страховий стаж, врахований за документами наявними в пенсійній справі, становить 38 років 6 місяців. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,38500 ((38 х 12-6):1200). Основний розмір пенсії, який визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу на середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, становить 2624,01 гри. (6815,60 гри. х 0,38500). Крім того, за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. З 01.10.2017 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено, що при здійсненні перерахунку пенсій з 01.10.2017 застосовано розмір прожиткового мінімуму встановленого Законом України ''Про Державний бюджет України на 2017 рік" на 01.12.2017 (1373,00 грн.) збільшений на 79,00 грн., що становить 1452,00 грн. Розмір пенсійних виплат ОСОБА_2 з 01.10.2017 становить 2999,25 грн. Пенсія обчислена та перерахована відповідно до норм чинного законодавства.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22 Конституції України).
У відповідності до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційний Суд України, в рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 роз'яснив, що звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. В рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд роз'яснив, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.
Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що немає правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло в межах свої повноважень, передбачених законодавством України, суд приходить до висновку, що немає.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Додаткову постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "16" квітня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "04" вересня 2018 р.