Постанова № 76245493, 04.09.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
806/1357/18
Номер документу
76245493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/1357/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" вересня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря Шведюк М.М.,

сторін та їх представників: розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Військової частини А1586 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "10" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А1586 про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої індексації та середнього заробітку , -

суддя в 1-й інстанції - Попова О.Г.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Житомир,

дата складання повного тексту рішення - 13.04.2018р.,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Військової частини А1586 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправним дії військової частини А1586 щодо не виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати військову частину А1586 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по день звільнення (29.09.2017) та надати довідку з помісячним розрахунком індексації та місяця підвищення (базового місяця) та визначеної раніше суми (фіксованої суми) за вказаний період;

- зобов'язати військову частину А1586 нарахувати і виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення та надати довідку з розрахунком компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати;

- зобов'язати військову частину А1586 виплатити ОСОБА_2 середній заробіток за період з дня звільнення (29.09.2017) по день фактичної виплати індексації із розрахунку множення суми середньоденного заробітку (470,44 грн.) на кількість днів затримки виплати індексації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що нарахування грошового забезпечення відповідачем проводилося не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувалась.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Військової частини А 1586 про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої індексації та середнього заробітку - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Військової частини А 1586 щодо не виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення.

Зобов'язано Військову частину А 1586 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по день звільнення - 29.09.2017.

У решті позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Військова частина А1586 звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що нарахування грошового забезпечення відповідачем проводилося не в повному обсязі, зокрема, за період проходження служби з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу індексація грошового забезпечення відповідачем не виплачувалась. Вказує, що звертався до посадових осіб відповідача із заявою про проведення індексації грошового забезпечення, однак, позивачем було отримано відмову із зазначенням, що відповідно до вимог Департаменту фінансів Міністерства оборони України індексація грошового забезпечення не враховувалась та не виплачувалась.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника речової служби тилу 50 окремого ремонтно-відновлювального полку.

Наказом командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) №120 від 19.08.2017 капітана ОСОБА_3 звільнено з військової служби за станом здоров'я. (а.с.19)

Наказом командира військової частини А1586 (по стройовій частині) №103 від 29.09.2017 позивача виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення (а.с.18).

Встановлено та не заперечується сторонами, що 26 січня 2018 року позивач звернувся із заявою до військової частини А1586 щодо виплачених сум індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по день звільнення включно.

Відповідач листом вих. №4/139 від 20.02.2018 повідомив ОСОБА_2, що його заяву від 26.01.2018 розглянуто. Зазначив, що у зв'язку із суттєвим підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України за рахунок збільшення розміру премії та внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", (зі змінами) Департаментом фінансів Міністерства оборони України надано вказівку командирам військових частин, закладів та установ Міністерства оборони України індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз'яснення.

Зазначено, що під час здійснення планування фонду грошового забезпечення військовослужбовцям на 20І6-2017 роки, у зв'язку із значним підвищенням з січня 2016 року грошовою забезпечення та відсутністю механізму нарахування індексації грошового забезпечення після такого підвищення, Міністерством оборони України до фонду грошового забезпечення виплата індексації і ротового забезпечення військовослужбовцям на ці роки не закладалась і відповідно не здійснювалось фінансування такої виплати. (а.с.14)

Не погоджуючись з відмовою відповідача, вважаючи, що він має право на виплату сум індексації грошового забезпечення, на отримання компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення, а також виплати середнього заробітку за період з дня звільнення по день фактичної виплати індексації, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії Військової частини А 1586 щодо не виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення протиправні.

Розглядаючи питання про законність і обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Приписами ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до ст.1 та ст.2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частинами другою - третьою ст.9 Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ ( далі - Закон №1282-ХІІ).

Статтею 1 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст.2 Закону №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ст.4 Закону № 1282-ХІІ ).

Відповідно до ст.6 Закону №1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 .

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, заперечуючи проти позову, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених статтею 4 Закону №1282-ХІІ для проведення індексації, а лише посилається на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150.

Разом з тим, згідно Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року №389 військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням.

Отже, у спірних правовідносинах, Військова частина А 1586 повинна діяти відповідно до вимог Закону №1282-ХІІ .

А тому, посилання відповідача на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150 відповідно до якого, індексація грошового забезпечення військовослужбовців не підлягає нарахуванню до окремого роз'яснення та на складну фінансово-економічну ситуацію в державі, як на підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача, не можуть бути підтвердженням правомірності його дій.

Таким чином, дії Військової частини А 1586 щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 29.09.2017 є протиправними.

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують .

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене, оскільки рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, то апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини А1586 залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "10" квітня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "04" вересня 2018 р.