
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/298/18
Категорія: 5.6.2
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді-доповідача Домусчі С.Д.
суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.
за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу виконавчого комітету Херсонської міської ради на рішення від 21 березня 2018 року, ухвалене Херсонським окружним адміністративним судом у складі головуючого-судді Бездрабка О.І, у справі за адміністративним позовом акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування п.п. 2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15 серпня 2017 року, -
ВСТАНОВИВ:
15 лютого 2018 року приватне акціонерне товариство «Херсонська теплоелектроцентраль», звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, в якому просило суд визнати протиправним та скасувати п.п. 2 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15 серпня 2017 року в частині надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та налаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та частині зобов'язання ОСОБА_2 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.
Рішенням від 21 березня 2018 року, Херсонський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» у повному обсязі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Виконавчий комітет Херсонської міської ради звернувся до Одеського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а з цих підстав підлягає скасуванню.
Апелянт зазначає, що оскаржене рішення є необґрунтоване, оскільки суд першої інстанції не повно дослідив фактичні обставини справи та не правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Також апелянт зазначає, що можливість споживача відмовитись від користування послугою центрального опалення регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства, будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 4 від 22.11.2005 року.
Апелянт звертає увагу на те, що відповідно до п. 2.3 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення №212 підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об'єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об'єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації.
Враховуючи відсутність висновку або іншої обґрунтованої інформації щодо неможливості забезпечення, у разі відключення квартири АДРЕСА_1, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під'їзду) або їх окремих приміщень, апелянт вважає, що члени Комісії проголосували за надання відповідного дозволу у межах своїх повноважень.
01 червня 2018 року акціонерне товариство «Теплоелектроцентраль» (до зміни назви - приватне акціонерне товариство) подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення суду першої інстанції ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а з цих підстав просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі.
Сторони, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, справа розглянута апеляційним судом у відкритому судовому засіданні без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.
Суд першої інстанції встановив, матеріалами справи підтверджено та не оспорюється учасниками справи, що ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» створене Міністерством палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 року № 210 «Про корпоратизацію підприємств».
Метою діяльності ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» є виробництво та постачання електричної та теплової енергії. Відповідно до статуту ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» надає фізичним та юридичним особам м. Херсона наступні послуги: постачання теплової енергії, підігрів води (а.с 12-16).
Апеляційний суд додатково зазначає, що 05.05.2018 року приватне акціонерне товариство Херсонська ТЕЦ» змінило назву на акціонерне товариство «Херсонська ТЕЦ» (а.с. 135-147).
Виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення від 19.08.2014 року № 212 «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення» (а.с. 61-62, 63-65, 66-68, 69).
11 травня 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення про надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення його квартири № 109 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 70).
15 серпня 2017 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення вирішено надати дозвіл ОСОБА_2 на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання квартири № 109 по просп. 200-річчя Херсона, 40-б, а також зобов'язано ОСОБА_2 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи (а.с. 57-60).
Вказане рішення (п.2.2 протоколу) оформлене витягом з протоколу від 15.08.2017 р., на підставі якого 04.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся з відповідною заявою до позивача (а.с. 18, 19).
Листом від 19.10.2017 року № 06-2/2243 ОСОБА_2 повідомлено про відсутність у ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» правових підстав та технічної можливості відключення квартири від централізованого опалення будинку та про заборону самовільного відключення від мереж централізованого теплопостачання (а.с. 19 - зворот).
Вважаючи п.2.2 протоколу постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 15.08.2017 року протиправним, ПрАТ «Херсонська ТЕЦ» звернулась до суду з адміністративним позовом.
Посилаючись на положення ст. 20, ч. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.24 Закону України «Про теплопостачання», на приписи Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4, враховуючи Міську програму «Схема теплопостачання міста Херсона на 2011-2020 роки», затверджену рішенням міської ради від 25.02.2011 р. № 122, акт готовності внутрішньо будинкових систем опалення в опалюваний сезон 2017/2018, підписаний представниками ПрАТ "Херсонська ТЕЦ" та головою ОСББ, висновком про неможливість відключення квартиронаймача ОСОБА_2, що мешкає за адресою: вул.200 років Херсона, 40 Б, кв.109, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій, порушення постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право, зокрема: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг; на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством; на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно з ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що споживач теплової енергії має право, серед іншого, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до п.п. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Таким чином, за приписами зазначених норм передбачено право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, та у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п. 26 Правил №630).
На виконання вимог п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (п. 1.1 Порядку).
Відповідно до п. 2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно з п. 2.2.3 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22 листопада 2005 року регулює процедуру розгляду заяв про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише будинків в цілому, натомість, порядок та процедура відключення окремих квартир від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ним не встановлені.
Крім того, у випадку, коли заявником є власник окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву про відключення від мереж ЦО і ГВП до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, за наслідком чого приймається рішення про відмову у розгляді такої заяви, про що в десятиденний строк повідомляється заявник.
Учасники справи не оспорюють того факту, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1, тобто власником окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку, що також підтверджено і матеріалами справи (а.с. 19, 57-60, 70, 95-97).
При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення, заяви ОСОБА_2 від 11.05.2017 року про надання дозволу на відключення між мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення було відсутнє рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку по АДРЕСА_1.
При цьому, відповідно до п.п. 2.2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення є неправомірним та підлягає скасуванню.
Суд апеляційної інстанції відхиляє доводи апелянта щодо надання до Комісії рішення про відключення будинку від систем централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, не вимагається Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженим рішенням виконкому Херсонської міської ради № 212 від 19.08.2014 року. Пунктом 1.3 вказаного Порядку об'єктом відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання визначено, серед іншого, квартиру.
Апеляційний суд не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки положення Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконкому Херсонської міської ради №212 від 19.08.2014 року, не відповідають вимогам Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року, який і підлягає застосуванню у спірних правовідносинах відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-10, 72-77, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 2315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ч. 1 ст. 325, ст. 327-329 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Херсонської міської ради залишити без задоволення
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 03.09.2018 року.
Головуючий суддя Домусчі С.Д. Судді Коваль М.П. Кравець О.О.