
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/969/18
30 серпня 2018 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
за участю:
секретаря судового засідання Хоменко Л.В.
представника позивача Гураля Р.В.
представника відповідача Чорнописької В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" звернулося до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
- визнати протиправним зупинення Державною фіскальною службою України реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" № 319 від 13.11.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" № 319 від 13.11.2017.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 26.07.2018.
Судове засідання, призначене на 26.07.2018 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючої судді Мірінович У.А. на лікарняному, розгляд справи відкладено на 09.08.2018.
Тернопільським окружним адміністративним судом у судових засіданнях у даній справі, які проводилися 09.08.2018, 16.08.2018 оголошувалася перерва для надання сторонами додаткових доказів та пояснень.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 розгляд справи відкладено на 30.08.2018 на підставі статті 205 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України надіслав на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 13.11.2017 № 319. Однак, ДФС України зазначену податкову накладну прийняла, але реєстрацію зупинила, про що сформувала квитанцію № 1 від 30.11.2017 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Причиною зупинення реєстрації податкової накладної стало виявлення системою моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТЗЕД: 4016.
Позивач вважає, що ДФС України протиправно зупинила реєстрацію податкової накладної від 13.11.2017 № 319, оскільки відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки станом на момент зупинення реєстрації податкової накладної Кабінет Міністрів України відповідного порядку щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН не визначив, то відповідач не мав права зупиняти реєстрацію податкової накладної від 13.11.2017 № 319.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив № 1107-01 від 11.07.2018 (арк. справи 26-27), просив позов задовольнити.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснила, що ДФС України зупинила реєстрацію податкової накладної від 13.11.2017 № 319 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ПК України, та посилаючись на пояснення викладені у письмовому відзиві на позовну заяву (арк. справи 23-24), запереченні (арк. справи 29-30) та додатковому поясненні (арк. справи 45-46), просила у задоволені позову відмовити.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Суд встановив та не заперечується сторонами у справі, що товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" зареєстроване, як юридична особа виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 25.05.2004.
Позивач на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України надіслав на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 13.11.2017 № 319 (арк. справи 14).
Однак, ДФС України зазначену податкову накладну прийняла, але реєстрацію зупинила, про що сформувала квитанцію № 1 від 30.11.2017 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Причиною зупинення реєстрації податкової накладної стало виявлення системою моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах, згідно з УКТЗЕД: 4016. Запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів. (арк. справи 15).
Як слідує з позовної заяви та матеріалів справи, предметом позову є дії контролюючого органу щодо прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної від 13.11.2017 № 319, складеної ТОВ "Компанія ЛАН" на ПМП "Наутилус", щодо постачання товарів на загальну суму 7539,51 грн., в тому числі ПДВ на суму 1256,59 грн.
Єдиною підставою в обґрунтування позовних вимог щодо протиправності зупинення контролюючим органом реєстрації податкової накладної від 13.11.2017 № 319 позивач називає відсутність належного правового регулювання порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України (пункт 201.16 в редакції, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (підпункт 201.16.1 в редакції, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (підпункт 201.16.2 в редакції, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України (підпункт 201.16.3 в редакції, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України (підпункт 201.16.4 в редакції, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) Податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд встановив, що позивач на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України надіслав на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 13.11.2017 № 319.
Зазначена податкова накладна була прийнята контролюючим органом, проте, реєстрацію накладних було зупинено.
У квитанції № 1 від 30.11.2017 вказано, що реєстрацію податкових накладних зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД:4016, запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів.
Доказів в спростування факту наявності викладеного в квитанції № 1 порушення позивачем не надано, а судом не здобуто.
Також, позивачем не надано доказів надіслання до контролюючого органу пояснень або документів.
Суд критично ставиться до твердження позивача на те, що у контролюючого органу відсутнє право здійснювати зупинення реєстрації податкових накладних з тих мотивів, що Кабінетом Міністрів України не затверджено порядку зупинення податкових накладних, оскільки положеннями Податкового кодексу України, чинними на момент подання податкових накладних на реєстрацію та на момент розгляду справи, передбачено повноваження податкового органу здійснювати зупинення реєстрації податкових накладних.
Водночас, відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку зупинення податкових накладних не перешкоджає контролюючому органу здійснювати зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки таке право передбачено спеціальним законом Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що ДФС України зупинила реєстрацію податкової накладної від 13.11.2017 № 319 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ПК України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами статті 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ЛАН" (місцезнаходження: вул. С.Будного 4а, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 32941987) до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним зупинення Державною фіскальною службою України реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН» №319 від 13.11.2017 року та зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія ЛАН» №319 від 13.11.2017 року, - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.09.2018.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.