
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2421/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
13 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання протиправною відмови у складанні висновку щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду війни 2 групи з 14 січня 2017 року інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії (ДРА) (від 04 липня 2018 року вих №12/1456), зобов'язання скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та статей 16 - 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як інваліду війни 2 групи з 14 січня 2017 року інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії. захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та направити його на розгляд комісії МО України.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що в період з серпня 1985 року по серпень 1987 року проходив військову службу в республіці Афганістан, де під час виконання службових обов`язків отримав осколкові поранення голови, тулубу, лівої ноги та контузію. Вказував, що згідно з рішенням Центральної військово-лікарської комісії МО України від 28.12.2016 (протокол №5258) наявні в нього поранення та захворювання є такими, що пов`язані з виконанням обов`язків військової служби. У зв'язку з цим рішенням Полтавської обласної МСЕК йому вперше була призначена 2 група інвалідності з 14.01.2017. А тому відмова відповідача у складанні висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, як інваліду 2 групи є протиправною.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зазначив, що інвалідність позивача пов'язана з пораненням, що мала місце в період проходження строкової військової служби, з часу якої пройшло понад три місяці, а тому у відповідності до п.п. 6 п. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" останній не має права на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Ухвалою суду від 16.07.2018 відкрито провадження у справі. На підставі приписів статей 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 в період з 18 квітня 1985 року по 11 серпня 1987 року проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил, в тому числі приймав участь у бойових діях під час виконання інтернаціонального обов'язку в Демократичній Республіці Афганістан.
Згідно з актом судово-медичного дослідження (обстеження) №2938/Ж від 21 грудня 2016 року, у ОСОБА_1 маються рубці в лобно-тім'яній ділянці зліва, в лобній ділянці по серединній лінії, в проекції хвоста правої брови, на передній поверхні грудної клітки зліва по кологрудинній лінії в проекції реберної дуги, не переднє-зовнішній поверхні лівого стегна в нижній третині є наслідком загоєння ран, які виникли внаслідок розривної дії снаряду, могли бути спричинені внаслідок поранення отриманого у 1987 року під час проходження служби у Афганістані.
Відповідно до копії довідки до акту медико-соціальної експертної комісії серія НОМЕР_2 від 02 лютого 2017 року ОСОБА_1 вперше встановлено другу групу інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в Демократичній Республіці Афганістан безстроково.
Позивач звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату із заявою про направлення його документів на розгляд до комісії Міністерства Оборони України, для призначення йому одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №975.
Відповідач своїм листом №12/1456 від 04 липня 2018 року повідомив ОСОБА_1, що він не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність йому встановлена понад тримісячний термін після звільнення зі строкової військової служби.
Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі Порядок №975).
Відповідно до п. 11 Порядку №975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до п. 12 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з п. 13 Порядку №975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Системно аналізуючи вказані положення, суд приходить до висновку, що Полтавський обласний військовий комісаріат не є уповноваженим органом, в розумінні п. 13 Порядку №975, який має право приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, а тому він не міг розглядати заяву ОСОБА_1 та відмовляти позивачу у виплаті одноразової допомоги, а мав у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, РНОКПП НОМЕР_1) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати відмову Полтавського обласного військового комісаріату, викладену у листі від 04.07.2018 вих. №12/1456, у складанні висновку про наявність у ОСОБА_1 права на призначення одноразової грошової допомоги, як інваліду війни ІІ групи з 14.01.2017, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат скласти висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та статей 16 - 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як інваліду війни ІІ групи з 14.01.2017, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та направити даний висновок на розгляд комісії Міністерства оборони України.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено з порушенням строків, встановлених КАС України, у зв'язку з перебуванням судді Бойка С.С. у відпустці.
Суддя С.С. Бойко