
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2018 р. справа № 0940/1373/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 у вказаному розмірі і виплачувати перераховану пенсію починаючи з 01.01.2016 із врахуванням раніше виплачених сум, з підстав неправомірної відмови суб’єкта владних повноважень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 02.08.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 у вказаному розмірі і виплачувати перераховану пенсію починаючи з 01.01.2016 із врахуванням раніше виплачених сум, з підстав неправомірної відмови суб’єкта владних повноважень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно не проведено перерахунку розміру пенсії позивача у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення з 01.01.2016 у редакції статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 09.04.1992 № 2262-XII (надалі, також – Закон №2262-XII), чинної станом на дату призначення пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при перерахунку пенсії, неправомірно змінено відсотковий основний розмір пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру його пенсії. Перерахунок пенсії повинен був здійснюватися із застосуванням норми, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також – КАС України) (а.с.1-2).
Відповідач, 23.08.2018, скористався правом подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві за №12959/06 від 20.08.2018 (а.с.21-24) зазначив, що пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.05.2014, до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80", цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно. Отже, на момент проведення перерахунку позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 вищезгаданого Закону не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до норм чинного законодавства у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення. На підставі наведеного, відповідач просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши подані заяви по суті та долучені до них письмові докази, з’ясував такі обставини.
Позивачу, 13 березня 2012 року призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0903002712 (МВС) від 13.03.2012 (а.с.16). Виходячи із відомостей, зазначених у вказаному протоколі, грошове забезпечення ОСОБА_1 складалося з: посадового окладу; окладу за військове звання; надбавки за вислугу років – 35%; суми додаткових видів грошового забезпечення. Також зазначено, що основний розмір пенсії становить 80% грошового забезпечення. Таким чином з 13.03.2012 позивачу призначена пенсія в розмірі 80% його грошового забезпечення.
Згідно протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за пенсійною справою №0903002712 (МВС) від 01.04.2018, при перерахунку пенсії позивача, враховано суми грошового забезпечення ОСОБА_1, при цьому, змінено основний розмір пенсії, який обраховано із застосуванням 70% грошового забезпечення (а.с.17).
У зв’язку із зменшенням частки грошового забезпечення до 70 %, для обрахунку пенсії, позивач, 20.07.2018, звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 80 відсотків суми його грошового забезпечення (а.с.11).
Відповідач листом №1189/П-15 від 26.07.2018 повідомив позивача, що у зв’язку із внесеними змінами до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. З урахуванням викладеного, вказав, що основний розмір пенсії позивача з 01.01.2018 встановлено в розмірі 70% суми грошового забезпечення (а.с.14-15).
Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії позивача із врахуванням 80% його грошового забезпечення позивач звернувся до суду з метою захисту порушеного права.
Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, враховує приписи законів, а також підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 № 2262-XII; Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" 27.03.2014 № 1166-VII; Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії – 13.03.2012, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії – 13.03.2012, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до яких цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Суд зазначає, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесення зміни до частини 2 статті 13 №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі за № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Згідно із частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку призначеного позивачу основного розміру пенсії в розмірі 80 відсотків суми його грошового забезпечення.
Крім того, вирішуючи питання про застосування норм №2262-XII у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Вищевказана правова позиція також висвітлена в рішенні Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №175/1665/17(2-а/175/41/17).
Таким чином, оскільки, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідачем з 01.01.2016, право позивача на такий перерахунок та виплату слід реалізовувати із врахуванням 80 відсотків грошового забезпечення, передбачених статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, чинної станом на дату призначення пенсії - 13.03.2012.
Абзацом 1 та 2 пункту 3 Постанови Кабінету міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р по 31 грудня 2017 р обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р по 31 грудня 2017 р та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Судом встановлено, що позивачем допущено описку у прохальній частині позовної заяви, у якій останній просить суд зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення та виплачувати у такому розмірі, відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» починаючи з 01.01.2016 із врахуванням раніше виплачених сум.
Водночас у самій позовні заяві позивач вказує, що право на виплату перерахованої пенсії у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення за 2018 рік в нього виникло з 01.01.2018, а на виплату заборгованості за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відповідно у 2019-2020 роках.
Таким чином, відповідача слід зобов’язати провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення та виплачувати у такому розмірі, відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» починаючи з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум, тобто так, як це передбачено вказаною постановою.
З врахуванням вищенаведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними та підлягають задоволенню.
У відповідності до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження понесення позивачем судових витрат у матеріалах справи міститься квитанція № ПН175366С1 від 02.08.2018 (а.с.3), якою підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 704,80 грн.
Враховуючи задоволення позовних вимог, судові витрати в розмірі 704,80 грн підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в користь позивача.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії у розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення з 01.01.2016.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 20551088) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 80 відсотків суд грошового забезпечення та виплачувати у такому розмірі, відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» починаючи з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (паспорт серії СС № 009641, АДРЕСА_1, 76019) 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок судових витрат.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, 76019, паспорт серії СС № 009641 (реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній, у зв'язку із релігійними переконаннями).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2