
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/3243/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7470,00 грн. ;
- зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу в розмірі 9 440,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2 014,00 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 05.12.2012 у справі №2а-985/12, яка набрала законної сили, визнано дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення позивачу посадового окладу для обрахування пенсії з 12.11.2012 в розмірі 2014,00 грн. неправомірними; зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат перерахувати грошове забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, та надати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії. Вказує, що на виконання рішення ЖОВК видало Пенсійному фонду довідку для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу 2014,00 грн. На думку позивача, дії відповідача щодо направлення до органу Пенсійного фонду довідки із зазначенням меншого розміру посадового окладу з 01.01.2018 є протиправними.
Ухвалою від 27.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 24.07.2018 р. призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб на 27.08.2018 р.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи вважається повідомленим належним чином у відповідності до ст.126 КАС України. Від позивача повернувся конверт з вкладенням з відміткою: "за закінченням терміну зберігання".
Представник відповідача до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов.
В обґрунтування відзиву зазначено, що на дату звільнення позивача посадовий оклад за посадою - заступника начальника відділу логістики з тилового забезпечення управління 8-го армійського корпусу складав 1436,00 грн., відповідно до якого і проводився перерахунок пенсії позивачу. Отже, позов задоволенню не підлягає.
Представник третьої особи до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
17.07.2018р. на адресу суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення на позов. В обґрунтування пояснень зазначено, що перерахунок пенсії позивачу було здійснено виключно в межах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, на який покладено відповідні функції, зокрема: оформлення та подання документів для перерахунку пенсій, визначення грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсії, подання довідок про розмір грошового забезпечення.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1, заступник начальника відділу логістики з тилового забезпечення управління 8 армійського корпусу, наказом начальника Генерального штабу-Головкокомандувача ЗСУ (по особовому складу) від 15 серпня 2011 року №539 звільнений з військової служби у відставку за п."б" частини шостої (за станом здоров’я ) відповідно до статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 05.12.2012 у справі №2а-985/12, яка набрала законної сили 17.12.2012р., визнано дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення ОСОБА_1 посадового окладу в розмірі 1436,00 грн. неправомірними. Зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат встановити ОСОБА_1 посадовий оклад в розмірі 2014,00 грн. з 12.11.2012 року та надати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення з цієї суми до Головного управління пенсійного Фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії (а.с. 16-18).
З матеріалів справи вбачається, що на виконання зазначеного судового рішення Житомирський обласний військовий комісаріат надав відповідну довідку від 11.02.2013 №СЗ/ХЗ 69413 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яке у відповідності із зазначеною довідкою провело позивачу перерахунок пенсії виходячи із посадового окладу 2014,00 грн. (а.с.19)
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" 14.05.2018р. Житомирський ОВК повідомив ОСОБА_1 про виготовлення та направлення відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку позивачу пенсії до органів Пенсійного Фонду України.
При цьому, як вбачається з листа від 14.05.2018р. №3444 Житомирським ОВК було виготовлено та направлено в Пенсійний фонд України довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, де встановлено посадовий оклад у розмірі 7470 грн.(1762 х 4,24) (тарифний розряд за посадою 41 згідно додатку № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90, тарифний коефіцієнт 4,24 згідно додатку №1 до постанови КМУ від 30.08.2017 №704), виходячи із співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1436,00 грн. (а.с.21)
Головне управління ПФУ в Житомирській області провело позивачу перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу 7470,00 грн., який визначений у зазначеній вище довідці Житомирського ОВК .
Позивач вважає, що Житомирський ОВК вчинив протиправні дії щодо невірного визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виходячи із співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1436,00 грн., а не 2014,00 грн., з якого йому була призначена і виплачувалася пенсія до 01.01.2018 .
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Щодо розміру посадового окладу, суд зазначає.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З матеріалів справи вбачається, що питання визначення посадового окладу ОСОБА_1 при призначення пенсії, були предметом розгляду в адміністративній справі № 2а-985/12.
Зокрема, у постанові вказано, що позивачу було невірно вирахувано оклад для визначення розміру пенсії, оскільки розмір його посадового окладу дорівнює 2014 грн.
Частиною третьою статті 46 Основного Закону проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2262-XII).
У преамбулі Закону №2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою та другою статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. (пункт 3 Постанови №1294).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом четвертим Порядку №45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України визначено наказом Міністерства оборони України "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" від 01.03.2018 №90 (далі - Наказ №90).
Додатком 24 до Наказу №90 встановлено схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Відповідно до п.6 Додатку 24 до Наказу №90, у разі розміру посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 від 2000 до 2069,99 гривень встановлено тарифний розряд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 як "55".
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704. (далі - Постанова №704).
Згідно Додатку №1 до Постанови №704, для тарифного розряду 55 встановлено тарифний коефіцієнт у розмірі 5,36 .
Як вже зазначалося, постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 05.12.2012 у справі №2а-985/12, яка набрала законної сили 17.12.2012р., визнано дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення ОСОБА_1 посадового окладу в розмірі 1436,00 грн. неправомірними. Зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат встановити ОСОБА_1 посадовий оклад в розмірі 2014,00 грн. з 12.11.2012 року з врахуванням постанови КМУ від 17.11.2007 року № 1294, пункту 8 Наказу Міністра оборони Украйни №707 від 30.12.2007 року "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (які передбачають, що посадовий оклад для перерахунку пенсії позивача повинен бути на 3% нижчим від посадового окладу відповідного військового керівника) та надати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії.
Згідно довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1, з 12.11.2012 позивачу встановлено посадовий оклад у розмірі 2014,00 грн., що підтверджується довідкою про грошове забезпечення від 11.02.2013, виданої на виконання постанови Корольовського районного суду м. Житомира.
Враховуючи встановлені обставини, суд зазначає, що відповідач при виготовленні довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії протиправно та без наявності правових підстав не врахував попередньо встановлений посадовий оклад у розмірі 2014,00 грн., що в подальшому призвело до невірного визначення тарифного розряду за посадою та застосуванню меншого тарифного коефіцієнта, що мало наслідком зменшення загального розміру грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії та порушення конституційних прав позивача.
При цьому, доводи відповідача, що станом на дату звільнення ОСОБА_1 його посадовий оклад складав 1436,00 грн., з огляду на встановлені судом обставини, безпідставні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7470,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 1436,00 грн., ) є протиправними.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а позивачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовано правомірність дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7470,00 грн.
Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9 440,00 грн. (співвідношення розмір посадового окладу до 01.01.2018 - 2 014,00 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36), з огляду на що, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 250, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату (вул. Сергія Параджанова, 4, Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10005, і.н. НОМЕР_1) що враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 7470,00 грн.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат (вул.Сергія Параджанова, 4, Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10005, і.н. НОМЕР_1), що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу в розмірі 9440, 00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2014,00 грн., тарифний розряд за посадою 55, тарифний коефіцієнт 5,36).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа