
233 № 233/5818/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
24 листопада 2017 року адвокат ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з адміністративною позовною заявою до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління), про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачка є пенсіонером за віком. Вона постійно проживає у Ленінському районі м. Донецька та не має можливості виїхати на територію, підконтрольну уряду України зв’язку із проведенням АТО. У відповідності до постанови Правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 року №9-1, Костянтинівське об’єднане управління ПФУ в Донецькій області здійснює повноваження з обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управлінні ПФУ в Ленінському районі м. Донецька. Вважає, що відповідач порушив її Конституційне право на пенсійне забезпечення, припинивши виплату пенсії. Тому просить визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо невиплати їй призначеної за віком пенсії з 01 липня 2014 року та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька поновити позиваці виплату призначеної їй за віком пенсії з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 липня 2014 року, а також допустити негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць
У судове засідання представник позивачки не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав (а.с.29).
Представник відповідача ОСОБА_3 ОУПФУ у судове засідання не з’явися, надав лист-заперечення, згідно якого зазначив, що ОСОБА_2 на обліку в управлінні не перебуває (а.с.32).
З’ясувавши вищенаведені позицій сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що у задоволені позову ОСОБА_1, в інтересах ОСОБА_2 слід відмовити з огляду на наступне.
Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ст. 47 Закону Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.
Але, у зв’язку із проведенням на території Донецької та Луганської областей АТО та з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 59, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у Ленінському районі м. Донецька, де мешкає позивачка, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до постанови Правління Пенсійного фонду України від 12.05.2015 року №9-1, Костянтинівське об’єднане управління ПФУ в Донецькій області здійснює повноваження з обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управлінні ПФУ в Ленінському районі м. Донецька. Згідно п.1 Постанови Обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управліннях Фонду, що тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на період проведення антитерористичної операції, зокрема здійснення обліку платежів, що надходять на рахунки органів Пенсійного фонду України, відкриті в установах АТ «Ощадбанк», прийняття звітності, передбаченої законодавством, зняття з обліку страхувальників в органах Пенсійного фонду України, надання довідок, встановлених законодавством, формування звітності та виконання завдань, передбачених підпунктами 2-4, 6, 9-12, 16, 19 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486, здійснювати управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаним управлінням Донецької та Луганської областей згідно з додатком до цієї постанови (далі - управління Фонду, які здійснюють повноваження з обслуговування страхувальників).
У той же час, відповідно до п.8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи
Таким чином, з урахуванням вищенаведених приписів законодавства слід виділити такі умови для поновлення виплати пенсії: отримання статусу внутрішньо-переміщеної особи, обов’язкове звернення пенсіонера з особистою заявою (або через уповноважену довіреністю особу) до відповідного управління, наявність банківського рахунку або адреси постійного (або тимчасового) проживання пенсіонера на території, підконтрольній державі, для можливості виплати пенсії «Укрпоштою», а також виконання інших вимог закону.
Безпосередньо у позовній заяві зазначено, що ОСОБА_2 продовжує постійно проживати у Ленінському районі м. Донецька, тобто до відповідача із відповідною заявою не зверталась. Передача повноважень УПФУ Ленінського району м. Донецька до ОСОБА_3 ОУПФУ не свідчить про передачу відповідних пенсійних справ та автоматичного поновлення виплати пенсії пенсіонерам Ленінського району м. Донецька, оскільки, як зазначено вище, на цій території не функціонують органи державної влади та управління, установи банків тощо. Тобто позивачем не доведено вчинення або невчинення будь-яких протиправних дій або протиправної бездіяльності з боку відповідача – ОСОБА_3 ОУПФУ. Крім того, формулювання позовних вимог щодо зобов’язання саме Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька у поновленні пенсійних виплат не узгоджується із змістом самого позову, оскільки представник позивачки посилається на передачу повноважень від вказаного управління до ОСОБА_3 ОУПФУ, яке і зазначено відповідачем по справі. Заяв про уточнення позовних вимог, або про залучення до участі у справі співвідповідача до суду не надходило.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 13 лютого 2018 року. Складання повного рішення суду відкласти на строк не більше як десять днів з дня закінчення розгляду справи, тобто, до 23 лютого 2018 року.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1.
Представник позивача: ОСОБА_1, адреса проживання: 84112, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Я.Мудрого, 47,
Відповідач: Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області, вулиця Ціолковського, будинок 25, ЄДРПОУ 37544278.
Суддя