Рішення № 76242033, 17.08.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.08.2018
Номер справи
234/17363/17
Номер документу
76242033
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/17363/17

Провадження № 2/234/584/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2018 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Лутай А.М.

за участю: секретаря – Пагуліч Д.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краматорську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (надалі УПСЗН Краматорської міської ради) 15.11.2017р звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що 30.10.2014р на підставі звернення ОСОБА_2, відповідачки у справі, із заявою до УПСЗН Слов’янської міської ради, згідно до Постанови КМУ від 01.10.2014р №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» та листа Мінісоцполітики України від 12.12.2014р «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб» було видано довідку №1429002185 від 30.10.2014р про взяття на облік.

13.11.2014р, 28.05.2015р відповідачка звернулась до УПСЗН Слов’янської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв’язку з чим рішенням УПСЗН Слов’янської міської ради від 06.12.2014р та від 13.07.2015р відповідачу у відповідності до п.п.2, 7 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014р була призначена вищезазначена допомога за періоди з 13.11.2014р по 12.05.2015р в розмірі 442грн; з 13.05.2015р по 12.11.2015р у розмірі 442грн.

09.11.2015р, за зверненням відповідачки ОСОБА_2 до УПСЗН Краматорської міської ради, згідно до Постанови КМУ від 01.10.2014р №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» та листа Мінісоцполітики України від 12.12.2014р «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб» УПСЗН Краматорської міської ради відповідачці було видано довідку №1426/58159 від 09.11.2015р про взяття на облік, а рішенням УПСЗН Краматорської міської ради від 01.03.2016р відповідачці згідно до заяви останньої від 25.02.2016р та у відповідності до п.п.2, 7 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014р, була призначена допомога, як працездатній особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з 25.02.2016р по 08.05.2016р в розмірі 442грн. Зазначив, що на Вимогу №2 Державної фінансової інспекції Донецької області, яка здійснювала перевірку використання бюджетних коштів для внутрішньо переміщених осіб, була одержана інформація від Міністерства доходів про наявність у відповідача депозитних вкладів, кошти на якому перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що, відповідно до п.6 ОСОБА_3 №505, є підставою для відмови у наданні особі допомоги. 01.06.2016р управлінням було прийнято рішення призупинити відповідачу виплату адресної допомоги. Вважає, що у зв’язку з тим, що відповідачка має на депозитному банківському рахунку кошти у розмірі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, вона не має права на отримання щомісячної допомоги за період з 13.05.2015р по 29.02.2016р. Згідно довідки перерахунку від 27.10.2017р загальної розмір переплати бюджетних коштів складає 3821,16грн. Відповідач був повідомлений листом від 24.01.2017 року про заборгованість, однак до теперішнього часу сума переплати добровільно не погашена. Просить стягнути з відповідача на користь УПСЗН Краматорської міської ради переплату бюджетних коштів у сумі 2733,91грн.

Представник позивача ОСОБА_4 надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій просила вимоги позову задовольнити, не заперечувала проти винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_2, яка про дату, час і місце слухання справи повідомлена належним чином у відповідності із ст.130 ЦПК України, в судове засідання не з’явилася без повідомлення причини неявки. Відзив на позовну заяву, письмові, електронні докази та зустрічний позов до суду не надавала.

Суд, згідно до ст.280 ЦПК України, з урахуванням міркування представника позивача, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов не обґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що 30.10.2014р ОСОБА_2 взята на облік в УПСЗН Слов’янської міської ради, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО (довідка №1429002185 від 30.10.2014р), та на підставі заяв ОСОБА_2 від 13.11.2014р та від 28.05.2015р до УПСЗН Слов’янської міської ради, рішенням останнього від 06.12.2014р та від 13.07.2015р, відповідачці призначена допомога на проживання, як переміщеній особі за період з 13.11.2014р по 12.05.2015р в розмірі 442грн, з 13.05.2015р по 12.11.2015р – 442грн.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.11.2015р ОСОБА_2 взята на облік в УПСЗН Краматорської міської ради, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО (довідка №№1426/58159 від 09.11.2015р), та на підставі заяви ОСОБА_2 від 25.02.2016р рішенням позивача від 01.03.2016р відповідачці призначена допомога на проживання, як переміщеній особі за період з 25.02.2016р по 08.05.2016р в розмірі 442грн.

Згідно повідомлення УПСЗН Краматорської міської ради від 07.06.2016р за №640096 ОСОБА_2 з 01.06.2016р припинено виплату допомоги на підставі виявлених в ході ревізії фактів недостовірної інформації про наявність вкладів на депозитних банківських рахунках.

Згідно довідки позивача від 27.10.2017р виявлена переплата бюджетних коштів за період з 13.05.2015р по 29.02.2016р в загальній сумі 2733,91грн.

Застосовуючи норми процесуального та матеріального права суд виходить з наступного:

Відповідно до ч.1-2 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов’язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1, 5-7 ст.81 ЦПК України кожна із сторін зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. окази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов’язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

02 вересня 2014 року прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII, яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII.

За для реалізації положень цього законодавства та з метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийняті постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №509, якою затверджений ОСОБА_3 оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб та постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р №505, якою затверджено ОСОБА_3 надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - ОСОБА_3 №505).

ОСОБА_3 №505 врегульовано повноваження органів соціального захисту населення щодо порядку надання, припинення та повернення щомісячної грошової допомоги, яка була призначена внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з пунктом 2 ОСОБА_3 №505 ( в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.”

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 ОСОБА_3 №505) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

За приписами пункту 6 ОСОБА_3 №505 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, зокрема, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Суд зазначає, що в даному ОСОБА_3 №505 чітко встановлено в яких випадках повертаються суми грошової допомоги.

В абзаці другому та третьому пункту 11 цього ОСОБА_3 №505 вказано, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Тобто, повернення або стягнення надміру перерахованих сум грошової допомоги може мати місце тільки в тому разі, коли уповноважений представник сім'ї під час звернення за призначенням допомоги (продовженням виплати) свідомо подав недостовірні відомості про обставини, які згідно з п.6 ОСОБА_3 №505 є підставою не призначати допомогу взагалі.

Відповідно до пункту 12 ОСОБА_3 №505 виплата грошової допомоги може бути припинена, за підстав які визначені в даній нормі (перелік вичерпний), але щодо повернення, то тільки за правилами пункту 11 ОСОБА_3 №505 така допомога може бути повернута.

Як убачається із інформації, наданої із ПАТ «Альфа-Банк» 23.06.2018р за №53260-26-5/5, яка була витребувана судом згідно даних наданих представником позивача, відповідач ОСОБА_2 не являється клієнтом зазначеного банку.

Таким чином, судом встановлено, що у відповідачки ОСОБА_2 на час звернення 28.05.2015р із заявою про надання грошової допомоги як внутрішньо переміщеної особи були відсутні депозитні банківські рахунки із сумою, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, яка становила 12180грн. (1218грн. (прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 2015 рік) х 10).

Доказів наявності у відповідача ОСОБА_2 або членів її сім’ї інших депозитних банківських рахунків, на яких маються кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, позивачем суду не надані.

З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним відмовити УПСЗН Краматорської міської ради у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача ОСОБА_2 переплати бюджетних коштів, у зв’язку з їх не доведеністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12,13, 81, 130, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради в задоволенні позову до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Вступна та резолютивна частини рішення виготовлені в нарадчій кімнаті та проголошені 17.08.2018 року.

Суддя: А.М.Лутай