Постанова № 76241958, 30.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
803/640/18
Номер документу
76241958
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/5498/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Затолочного В.С.,

суддів: Бруновської Н.В., Гулида Р.М.,

з участю секретаря судового засідання Луцик І.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року у справі № 803/640/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії (рішення суду першої інстанції ухвалене суддею Денисюком Р.С. в м. Луцьку Волинської області, 25.05.2018 року згідно даних журналу судового засідання в 13 год. 33 хв., повний текст судового рішення складено 30.05.2018 року), -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Позивач) звернулася з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ОУПФУ, Відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні індексації пенсії з визначенням дати початку індексації 20.07.2011 та зобов'язати вчинити дії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із вказаним рішенням, її оскаржив Позивач, який покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), Відповідач зобов'язаний проводити нарахування та виплату індексації пенсії щомісячно наростаючим підсумком з урахуванням росту індексу споживчих цін, починаючи з 01.08.2011.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що з 20.07.2011 ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Луцьку Волинської області (правонаступником якого є ОУПФУ) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), що підтверджується протоколом від 25.07.2011 № 42230 (а. с. 34).

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014 у справі № 161/10550/14-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2015, визнано протиправними дії Управління ПФУ в м. Луцьку щодо неврахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації при призначенні пенсії ОСОБА_2 згідно з Законом України «Про державну службу»; зобов'язано Управління ПФУ в м. Луцьку нарахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію, починаючи з 20.03.2014, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% середньомісячної заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації (а.с. 97-105).

На виконання вказаної постанови суду Луцьким ОУПФ України у Волинській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 20.03.2014, що підтверджується розпорядженням від 02.06.2015 № 817075. Розмір пенсії після перерахунку склав 2940,93 грн. (а.с. 91).

12.03.2018 Позивач звернулася із заявою до ОУПФУ, у якій просила провести нарахування індексації пенсії, починаючи з 01.08.2011 - місяця початку індексації відповідно до зростання індексу споживчих цін наростаючим підсумком в межах прожиткового мінімуму по даний час; здійснити виплату нарахованої індексації з 01.05.2017 по даний час з урахуванням виплаченого розміру індексації, в тому числі фіксованої; продовжити в подальшому виплачувати пенсію з індексацією згідно з нарахуванням, проведеним відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (а. с. 13).

За результатами розгляду заяви ОУПФУ листом від 26.03.2018 № 132/Л-01 надало Позивачу відповідь, з якої слідує, що на виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії після перерахунку склав 2940,93 грн. з 20.03.2014.

Зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів пенсії, надбавок, що змінюються відповідно до законодавства, місяць в якому відбулося підвищення вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Тому враховуючи вищезазначене, базовим місяцем для проведення індексації є березень 2014 року. Відповідно до інформації, наданої Державним комітетом статистки України коефіцієнт індексації пенсії починаючи з грудня 2014 року становить 15,5% (147,10 грн.). Розмір пенсійної виплати Позивача становить 3088,03 грн., з яких: 2940,93 грн. - місячний розмір пенсії та 147,10 грн. - індексація пенсії. Вказано, що виплата пенсії проводиться відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 14-15).

Не погодившись з зазначеним рішенням позивач звернулась до суду.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації та відповідно для встановлення нового базового місяця, що мало місце із ОСОБА_2 (встановлення базового місяця березень 2014). Вказані дії пенсійного фонду на той момент суперечили вимогам законодавства. В той же час на думку суду першої інстанції підстави для задоволення позову відсутні, оскільки індексація пенсії Позивачу здійснена відповідно до вимог чинного законодавства.

Апеляційний суд не погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції, чинній з 01.01.2016 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 78).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078, в редакції, чинній з 15.12.2015 року до 24.10.2017 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній з 24.11.2016 року до 24.10.2017 року) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Виходячи з наведеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат; у разі ж якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Отже, здійснення органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду перерахунку пенсії позивача не може слугувати підставою для нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням її грошових доходів, оскільки фактично збільшення таких доходів, в контексті зазначених вище правових норм, не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі судових рішень у справі № 161/10550/14-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 13.02.2018 року у справі № 464/1211/16-а.

Відтак, апеляційний суд приходить до переконання про те, що Відповідач протиправно відмовив Позивачу в проведенні індексації пенсії з визначенням дати початку виплати пенсії, тобто з 20.07.2011.

В той же час слід врахувати, що з 11.10.207 року набрали законної сили положення Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Даним Законом, зокрема внесені зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Так, відповідно до частини 5 ст. 2 даного Закону індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV, в редакції, чинній з 11.10.2017 року) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, з 11.10.2017 року для обрахунку розміру індексації пенсії втратило значення визначення базового місяця індексації.

Посилання апелянта на незастосування до неї положень Закону № 1058-IV внаслідок призначення їй пенсії за Законом 3723-ХІІ, а не за Законом № 1058-IV безпідставні, оскільки чинна редакція Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» розповсюджує єдиний порядок індексації пенсій для всіх категорій пенсіонерів, незалежно від закону, за яким їм було призначено пенсію.

Тому, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій ОУПФУ стосовно відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог законодавчих актів щодо її індексації з визначенням дати початку індексації 20.07.2011 року; зобов'язання Відповідача здійснити нарахування Позивачу індексації виплат пенсії за період з 01.05.2017 (дата, зазначена Позивачем в позові) по 10.10.2017 року, встановивши дату початку індексації з 20.07.2011 року; зобов'язання ОУПФУ здійснити додаткову виплату Позивачу пенсії за період з 01.05.2017 по 10.10.2017 року, проіндексованої згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» і Порядку № 1078 з датою початку індексації з 20.07.2011 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті позовних вимог слід відмовити.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною шостою вказаної статті визначено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Позивачем, відповідно до наявних у справі квитанцій сплачено судовий збір в загальному розмірі 1762 грн.

Враховуючи, що лише частина позовних вимог підлягає задоволенню, за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню 881 грн.

Згідно пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг віднесені до справ незначної складності.

Пунктом 2 частини 5 ст. 328 КАС України визначено, що не підлягають касаційному оскарженню рішення, ухвали суду першої інстанції та постанови, ухвали суду апеляційної інстанції у справах судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Тому рішення суду апеляційної інстанції у даній справі є остаточним, проте може бути оскаржене в касаційному порядку у випадку наявності підстав, визначених пунктом 2 частини 5 ст. 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 241, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року у справі № 803/640/18 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, стосовно відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог законодавчих актів щодо її індексації з визначенням дати початку індексації 20.07.2011 року.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_2 нарахування індексації виплат пенсії за період з 01.05.2017 по 10.10.2017 року згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.91 і Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, встановивши дату початку індексації з 20.07.2011 року.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області, здійснити ОСОБА_2, з урахуванням раніше проведених виплат, додаткову виплату пенсії за період з 01.05.2017 по 10.10.2017 року, проіндексованої згідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.91 і Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з датою початку індексації з 20.07.2011 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь позивача, ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області суму понесених судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною, проте може бути оскаржена до Верховного Суду за наявності підстав, визначених пунктом 2 частини 5 ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. С. Затолочний судді Н. В. Бруновська Р. М. Гулид Повний текст судового рішення складено 04.09.2018