
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2018 р. Справа №1840/2615/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації втрати частини доходів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в сумі 60936,83 грн. Свої вимоги мотивує тим, що на виконання постанови Ямпільського районного суду Сумської області від 23.10.2017 у справі №590/966/17 перерахунок пенсії відповідачем було здійснено у січні 2018 року. На думку позивача, він має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати, що передбачено ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує виплату пенсій за минулий час, та визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Тому, відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Ухвалою суду від 13.07.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
24.07.2018 відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що однією з обов'язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата. При цьому, підставою перерахунку та виплати перерахованої суми було рішення суду, яке виконане відповідачем після набрання законної сили. Нарахованих та невиплачених сум пенсії позивачу в ГУ ПФУ в Сумській області не обліковується, а тому застосування норм законодавства, вказаних позивачем є безпідставним (а.с.33).
30.07.2018 позивачем надана відповідь на відзив, в якій він вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати (а.с.46-47).
Позивач у судове засідання не з'явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести без його участі (а.с.71).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
В письмовій заяві, що надійшла до суду 03.09.2018 представник відповідача просить відкласти судове засідання на іншу дату у зв'язку з неможливістю прибути до суду.
Суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання та вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи, оскільки заява не підтверджена належними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 цієї статті встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 23.10.2017 у справі №590/966/17 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 та зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/169-1588(2074) від 22.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900- VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії, що є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
На виконання зазначеної постанови суду, Головне управління ПФУ в Сумській області у січні 2018 року провело перерахунок та виплату пенсії.
На думку позивача, він має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати, тому 03.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати пенсійних коштів у відповідності до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” (а.с.11).
Листом від 08.05.2018 №4448/03.2-04 Головне управління ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що виплату нарахованої пенсії здійснено відповідно до норм діючого законодавства без порушення строків її виплати. Тому відсутні підстави для здійснення компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати (а.с.14).
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Частиною другою статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статтею 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Відповідно до пункту 2 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (пункт 4 Порядку № 159).
Сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (пункт 5 Порядку № 159).
З матеріалів справи вбачається, що постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 23.10.2017 по справі №590/966/17, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 та зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області № 11/169- 1588(2074) від 22.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900-VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії, що є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Отже, факт того, що відповідач з 01.01.2016 не здійснював належні нарахування та виплати суми пенсії не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 23.10.2017.
Відтак, оскільки тривале нарахування та виплата пенсії у меншому розмірі ніж передбачено Законом за минулі періоди сталося з вини відповідача та фактично такий перерахунок і виплата були здійснені лише в січні 2018 року, суд дійшов до висновку, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду.
Разом з тим, статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачений такий спосіб захисту порушених прав як стягнення суми грошових коштів.
Вказана норма визначає, що у разі визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною суд зобов'язує його вчинити певні дії, а не визначати конкретну суму коштів та стягувати їх на користь позивача.
Суд не може втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права та їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.
Тому, належним способом захисту є визнання бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати компенсації втрати частини доходів протиправною та зобов'язання відповідача здійснити розрахунок і виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою захисту інтересів ОСОБА_1 суд виходить за межі позовних вимог та вважає за необхідне визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити розрахунок і виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації втрати частини доходів – задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 30.12.2017 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити розрахунок і виплату ОСОБА_1 (Сумська область, смт. Ямпіль, вул.Спасо-Преображенська, 25/16, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, у зв'язку з порушенням строків їх виплати, у відповідності до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар