
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року справа №805/2720/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року (складене в повному обсязі 18 травня 2018 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 805/2720/18-а (суддя в І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням відповідача від 11 грудня 2017 року вказано про наявність боргу, а рішенням від 14 грудня 2017 року надання субсидії припинено з посиланням на те, що позивач має заборгованість за несплату житлово-комунальних послуг.
Вказані рішення вважав протиправними, оскільки їх зміст не відповідає вимогам Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Щодо рішення від 14 грудня 2017 року, то на час його прийняття передбачені п. 20 Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, підстави для припинення надання субсидії були відсутні. Так, заборгованості на оплату житлово-комунальних послуг позивач не має, і підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, повідомлення про несплату ним обов'язкового платежу, не надавались, про що зазначено у відповіді відповідача від 21 грудня 2017 року № Г-128 на його скаргу. Заяву про припинення надання субсидії чи недостовірні дані, які б могли вплинути на призначення субсидії він не подавав. Крім того постійно, в тому числі і в грудні 2018 року, отримував від відповідача повідомлення про призначення субсидії на певний період.
У зв'язку з наведеним просив: визнати протиправними та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради «Про призначення субсидії» від 11 грудня 2017 року та від 14 грудня 2017 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради поновити з 01 травня 2017 року надання щомісячної адресної безготівкової субсидії ОСОБА_1, що призначена з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року у справі № 805/2720/18-а позовні вимоги було задоволено частково, внаслідок чого: визнано неправомірним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 14 грудня 2017 року; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради повторно вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року шляхом прийняття рішення, яке б відповідало вимогам законодавства; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської на користь державного бюджету України судовий збір в сумі 1409 грн. 60 коп.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив: скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у визнанні протиправним та скасуванні «Рішення про призначення субсидії» від 11 грудня 2017 року та ухвалити в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради «Про призначення субсидії» від 11 грудня 2017 року; скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради повторно вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року шляхом прийняття рішення, яке б відповідало вимогам законодавства та ухвалити в цій частині нове рішення, яким зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради поновити з 01 травня 2017 року надання щомісячної адресної безготівкової субсидії ОСОБА_1, що призначена з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року.
Справа судом першої інстанції розглянута в порядку спрощеного позовного провадження, у зв'язку з чим апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (особова справа № 31917).
Після закінчення строку отримання субсидії Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради щодо позивача приймалися рішення «Про призначення субсидії» на відповідні періоди, зокрема: рішенням від 25 вересня 2017 року субсидію призначено на період з травня 2017 року по квітень 2018 року; рішенням від 04 жовтня 2017 року у зв'язку з перерахунком субсидію призначено на період з травня 2017 року по квітень 2018 року; рішенням від 24 жовтня 2017 року субсидію призначено на період з травня 2017 року по квітень 2018 року.
Про прийняті рішення позивача проінформовано відповідними повідомленнями, зокрема: від 19 вересня 2017 року про призначення субсидії з травня 2017 року по квітень 2018 року, в якому зазначено, що субсидію розраховано на 5 місяців з травня по вересень 2017 року в певній щомісячній сумі; від 01 листопада 2017 року про призначення субсидії у зв'язку з перерахунком з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, в якому зазначено, що субсидію розраховано на 6 місяців з листопада 2017 року по квітень 2018 року в певній щомісячній сумі; від 24 жовтня 2017 року про призначення субсидії за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, в якому зазначено, що субсидію розраховано на 1 місяць жовтень 2017 року в певній щомісячній сумі.
Надання житлової субсидії з 01 грудня 2017 року призупинено через наявність у відповідача інформації про заборгованість позивача за комунальні послуги, про що позивачу особисто надано відповідне повідомлення, що сторонами не заперечується.
У грудні 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради прийняло рішення «Про призначення субсидії»: від 11 грудня 2017 року, в якому зазначено, що субсидію призначено на період з травня 2017 року, та вказано про наявність у позивача заборгованості; від 14 грудня 2017 року, в якому зазначено, що субсидію, призначену на період з 01 листопада 2017 року по 30 квітня 2018 року, відмінено з грудня 2017 року через несплату заборгованості.
У грудні 2017 року позивач отримав повідомлення: від 08 грудня 2017 року про призначення субсидії, в якому зазначено, що субсидію, яку призначено з 01 листопада 2017 року по 30 квітня 2018 року, з грудня 2017 року відмінено у зв'язку з несплатою заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг; від 19 вересня 2017 року про призначення субсидії, в якому зазначено, що субсидія з травня 2017 року не призначена у зв'язку з наявністю боргу.
У зв'язку з наведеним позивач звернувся до начальника Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради зі скаргою на дії працівників Управління.
На скаргу надано відповідь від 21 грудня 2017 року № Г-128, в якій зазначалося, зокрема, що при звірянні електронної справи позивача з паперовими носіями виявлено, що позивач має заборгованість за житлово-комунальні послуги у загальному розмірі 11307,29 грн., у зв'язку з чим дію житлової субсидії припинено з 01 грудня 2017 року, повідомлення про припинення субсидії надано особисто 01 грудня 2017 року. Позивачу запропоновано укласти договори з підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги про реструктуризацію заборгованості або звернутися до Управління за призначенням субсидії з 01 жовтня 2017 року по 30 квітня 2018 року, на що він відмовився. У зв'язку з цим спеціалістами Управляння проведено перерахунок призначення субсидії за минулий період і з 01 травня 2017 року відмовлено у призначенні субсидії у зв'язку із заборгованістю станом на 01 травня 2017 року, а надмірно виплачені кошти знято з його особових рахунків у житлово-комунальних підприємствах та повернуто до бюджету. При цьому підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, повідомлення про несплату позивачем обов'язкового платежу, не надавались, тому виплата субсидії на особові рахунки позивача не припинялася. ПП «Житловик» листом від 18 грудня 2018 року № 300 повідомило про розмір заборгованості позивача та про те, що він не оплачує свою обов'язкову плату.
Колегією суддів також встановлено, що до відповідача надійшли довідки про наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості за комунальні послуги, а саме: довідка ПП «Житловик» від 08 червня 2017 року - заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території - 5153,46 грн.; довідка ПАО «Артемівське УГГ» без дати та номера - заборгованість за газопостачання - 1186,89 грн.; довідка ТОВ «Бахмут-Енергія» від 15 червня 2017 року - заборгованість за теплопостачання - 4966,94 грн.
Після виникнення спірних правовідносин до відповідача, в тому числі на його запит, надійшли довідки про наявність у позивача простроченої понад два місяці заборгованості за комунальні послуги: довідка ПП «Житловик» від 18 грудня 2017 року № 300 - заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території станом на 01 жовтня 2016 року - 4429,25 грн., станом на 01 грудня 2017 року - 5494,44 грн.; довідки ПП «Житловик» від 12 лютого 2018 року № 62, ТОВ «Бахмут-Енергія» від 09 лютого 2018 року № 05/151, ПАО «Артемівське УГГ» від 14 лютого 2018 року № 486, в яких відображено наявність у позивача щомісячної заборгованості за період з 01 травня 2017 року по 01 лютого 2018 року.
Колегія суддів зазначає, що оскільки рішення суду першої інстанції оскаржується тільки в частині відмови в задоволенні позовних вимог, тому суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
На час виникнення спірних правовідносин вказаний нормативно правовий акт мав назву Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 вказане Положення викладено в іншій редакції, згідно з якою назва змінилася на Положення про порядок призначення житлових субсидій).
Згідно з п. 3 Положення в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час винесення оскаржених рішень, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає або структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): певні документи.
Для нарахування субсидії структурним підрозділом з питань соціального захисту населення можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами дев'ятим - тринадцятим цього пункту. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (непризначення) субсидії. Повідомлення про призначення субсидії може надсилатися електронною поштою (за наявності відповідного реквізиту). Заявник може бути поінформований про призначення (непризначення) субсидії за допомогою засобів мобільного зв'язку (смс-повідомленням).
Списки осіб, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, подаються структурним підрозділом з питань соціального захисту до житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, управителів, підприємств та організацій, організацій, що надають житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Отже, після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно збирають в тому числі і інформацію про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних, зокрема від житлово-експлуатаційних організацій, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії.
Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.
Отже вказаним нормативно-правовим актом в редакції, яка була чинною на час прийняття оскаржених рішень, передбачено прийняття рішень про призначення субсидії, про не призначення субсидій, а також припинення надання субсидій.
Предметом спірних правовідносин є правомірність винесених суб'єктом владних повноважень рішень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Щодо оскарженого рішення від 11 грудня 2017 року, яке має назву «Про призначення субсидії», то ним позивача повідомлено, що субсидію йому призначено на період з травня 2017 року, та вказано про наявність у позивача заборгованості.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що дане рішення відповідача фактично носило інформаційний характер і не впливало на призначення субсидії позивачу, і, відповідно, не порушувало права та законні інтереси позивача, з огляду на що позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача поновити з 01 травня 2017 року надання щомісячної адресної безготівкової субсидії позивачу, що призначена з 01 травня 2017 року по 30 квітня 2018 року, колегія суддів зазначає наступне.
У відзиві на позовну заяву та у додаткових поясненнях, і у відповіді від 21 грудня 2017 року № Г-128 на скаргу позивача відповідач зазначав, що через заборгованість станом на 01 травня 2017 року позивачу відмовлено в призначенні субсидії, а надмірно виплачені кошти знято з його особових рахунків у житлово-комунальних підприємствах та повернуто до бюджету.
Між тим доказів, що такі дії (щодо відмови в призначенні субсидії) були вчинені у відповідності до Положення, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, шляхом прийняття відповідного рішення, - відповідач суду не надав, що свідчить про те, що вони не відповідали вимогам вказаного нормативно-правового акту.
Разом з тим повноваження адміністративних судів визначені Кодексом адміністративного судочинства України. При цьому суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому законодавцем повноважень.
З урахуванням дискреційних повноважень відповідача на вирішення питання щодо надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що належним способом захисту порушеного права в цій частині є зобов'язання відповідача повторно вирішити питання щодо надання позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг щодо спірного періоду шляхом прийняття рішення, яке б відповідало вимогам законодавства.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Також колегія суддів звертає увагу, що позивач у доводах апеляційної скарги фактично доводить відсутність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, що не є предметом судового розгляду у даній справі в межах адміністративного судочинства.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року у справі № 805/2720/18-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року у справі № 805/2720/18-а - залишити без змін.
Повне судове рішення - 04 вересня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді І.В. Сіваченко
О.О. Шишов