
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2018 року справа № 811/1790/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі – Управління) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління про визнання протиправним і скасування рішення, яким відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням посадового окладу за посадою, з якої звільнився, ставши пенсіонером.
Водночас, просив зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2017 року з урахуванням посадового окладу у сумі 3200 грн. та виплатити заборгованість, врахувавши раніше сплачені кошти.
У позові зазначає, що є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України (далі – Служба) з 01 січня 2017 року і з цієї дати набрав чинності нормативно-правовий акт Уряду України, яким збільшено розмір посадового окладу за посадою, з якої звільнився зі служби.
Пояснив, що отримав довідку у працедавця про збільшення розміру посадового окладу і надав Управлінню для здійснення перерахунку пенсії, де отримав відмову у задоволенні заяви.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.24).
Пояснив, що позивач надав довідку, яка не відповідає вимогам закону.
Звертав увагу, що вона повинна надсилатись уповноваженим органом відповідно до приписів діючого законодавства.
Стверджував, що, збільшивши посадові оклади працівникам Служби, Уряд України не встановив порядок і розміри перерахунку пенсії. Водночас, звертає увагу, що нормативно-правовий акт Уряду України, яким збільшено з 01 січня 2017 року розміри посадових окладів працівників Служби, втратив чинність.
Ухвалою суду від 03 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.2-3).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, 26 грудня 2016 року позивач звільнений зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з посади начальника Управління Служби у Дніпропетровській області (далі – Управління 2), маючи 23 роки вислуги (а.с.31).
З 01 січня 2017 року набув статусу пенсіонера і отримує пенсію по вислузі років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) (а.с.29).
З 01 січня 2017 року набрала чинності постанова Уряду України від 28 грудня 2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294» (далі – Постанова).
Нею збільшено посадовий оклад за посадою, яку обіймав позивач до звільнення, до 3200 грн.
17 травня 2018 року Управління 2 видало позивачу довідку, в якій заначило про збільшення посадового окладу керівника до 3200 грн. з 01 січня 2017 року. (а.с.10).
22 травня того ж року позивач звернувся з заявою до Управління про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління 2 (а.с.12).
01 червня 2018 року відповідач відмовив у задоволенні заяви, зазначивши, що Постановою не встановлено порядку та розмірів перерахунку пенсії (а.с.11).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, з 01 січня 2017 року збільшилися посадові оклади працівників Служби відповідно до приписів Постанови.
Згідно приписів частини 4 статті 63 Закону (в редакції на 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, пенсію позивача належало перерахувати, враховуючи, що посадовий оклад за останньою посадою, яку він обіймав до звільнення, збільшився до 3200 грн.
Постановою не встановлювалися умови, порядок і розміри перерахунку.
Цього і не потрібно було з таких підстав.
Станом на 01 січня 2017 року діяла постанова Уряду України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі – Порядок).
Відповідно до приписів пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, приписи Порядку поширюють дію щодо спірних правовідносин.
Проаналізувавши приписи пунктів 2-3 Порядку, суд зробив висновок, що від пенсіонера не вимагається вчинення жодних дій для здійснення перерахунку пенсії.
До цієї процедури у даному випадку причетні Служба, Пенсійний Фонд України, Управління і Управління 2.
Приписами пунктів 2-3 Порядку встановлено, що для здійснення перерахунку необхідно не більше 3 місяців.
Відповідно до приписів пункту 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що Управління 2 несвоєчасно видало довідку про збільшення посадового окладу позивача, не у встановленій формі і не направило її до Управління.
Ця довідка за суттю (не за формою) є підставою стосовно здійснення перерахунку пенсії позивача.
Така бездіяльність держави в особі Управління 2 ніяким чином не може впливати на реалізацію права позивача, яке нею гарантоване.
Не може держава звільняти себе від виконання обов’язку, причиною чого є її ж бездіяльність, бо це суперечить конституційному принципу верховенства права, який встановлено приписами статті 8 Основного Закону.
Його ж суть розкрита у приписах частини 1 статті 6 КАС України.
Цією нормою права встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Якщо зробити висновок, що позивач втратив право у зв’язку з бездіяльністю держави, то треба визнати, що остання існує виключно заради себе.
Однак, сутнісний зміст принципу верховенства права вказує, що держава існує завдяки людині і заради неї.
Тому, отримавши довідку Управління 2, яку надав позивач, у відповідача виник обов’язок перерахувати пенсію, враховуючи новий розмір посадового окладу.
Водночас, треба було визначитись з початком і кінцем строку здійснення перерахунку.
Так, згідно приписів частин 2 і 3 статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, пенсію позивача належить перерахувати з 01 лютого 2017 року, враховуючи посадовий оклад у сумі 3200 грн., так як судом встановлена бездіяльність органу, який видає довідки про перерахунок пенсії.
Разом з тим, суд зазначає наступне.
Постанова втратила чинність з 01 березня 2018 року на підставі постанови Уряду України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова 2).
Таким чином, з 01 квітня 2018 року пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі приписів Постанови 2.
У позові ОСОБА_1 просить зобов’язати Управління перерахувати пенсію на підставі приписів Постанови.
А тому, кінцевим строком здійснення перерахунку є 31 березня 2018 року.
Отже, рішення відповідача є протиправним і його належить скасувати відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України.
У даному випадку за вважає, що захист порушеного права полягає у зобов’язанні Управління повторно розглянути заяву позивача з урахуванням правового висновку, який зробив суд стосовно спірних правовідносин.
Таким правом суд наділений відповідно до приписів частини 4 статті 245 КАС України.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 01 червня 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у задоволені заяви про перерахунок пенсії від 22 травня 2018 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22 травня 2018 року з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, яка надана судом.
В іншій частині позову відмовити у задоволенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 704,80 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2