Рішення № 76240326, 04.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
2240/2566/18
Номер документу
76240326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2566/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради у реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за місцем проживання матері ОСОБА_1 за адресою: 29000, АДРЕСА_1

зобов'язати Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради зареєструвати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за місцем проживання матері ОСОБА_1 за адресою: 29000, АДРЕСА_2

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проживала разом з ОСОБА_3 однією сім'єю без реєстрації шлюбу, від якого вони мають спільну дитину - ОСОБА_2.

Вказує на те, що з травня 2018 року разом з ОСОБА_3 не проживає, сімейних стосунків не підтримує та з часу переїзду чоловіка, його місце перебування позивачу не відомо.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за місцем її реєстрації, проте відповідач відмовив у такій реєстрації на підставі п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2018 року у зв'язку з відсутністю письмової згоди батька.

Вважаючи, вказану відмову протиправною та такою, що порушує права позивача та її малолітньої дитини, позивач звернулася за захистом до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31 липня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 262 КАС України, також вказаною ухвалою суд відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору до набрання законної сили рішення по даній справі.

Правом на подання відзиву відповідач не скористався, жодних клопотань, заяв чи пояснень по суті спору суду не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1

20 липня 2017 року у ОСОБА_3 та ОСОБА_1 народилася донька - ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 25 липня 2017 року.

З травня 2018 року ОСОБА_3 - батько дитини разом з ОСОБА_1 та їх донькою ОСОБА_2 не проживає, на теперішній час, фактичне місце проживання батька дитини невідоме, жодних зв'язків з ОСОБА_1 не підтримує.

Будь-яких обставин, які б свідчили про наявність спору між батьком та матір'ю дитини, щодо визначення її місця проживання, судом не встановлено.

У зв'язку із необхідністю реєстрації малолітньої доньки за місцем проживання, позивач 06 липня 2018 року звернулася із письмовою заявою до Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини - її доньки ОСОБА_2 за місцем реєстрації матері.

06 липня 2018 року Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради відмовив у такій реєстрації малолітньої дитини відповідно п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2018 року у зв'язку з відсутністю письмової згоди батька.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач оскаржила її до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно статті 7 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.

Як встановлено статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У відповідності до ч.1 ст.29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Згідно ч.4 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.

Для реєстрації малолітнього за місцем проживання, відповідно п.6 ст.18 постанови Кабінету міністрів України від 02 березня 2016 року №207 "Про затвердження правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрації інформації до єдиного державного демографічного реєстру", у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Як встановив суд, позивачка є громадянкою України, з моменту народження, її донька ОСОБА_2 проживає з позивачкою за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується копією Акту про підтвердження місця постійного проживання фізичної особи №530 від 19 червня 2018 року.

За викладених обставин, суд вважає, що відсутність реєстрації місця проживання малолітньої доньки позивача за місцем її реєстрації та проживання суперечить інтересам дитини та суттєво обмежує реалізацію прав, гарантованих Конституцією України та законами України, зокрема, права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров'я та соціальний захист.

Слід також врахувати, що відповідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згоди на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 3 Конвенції "Про права дитини" (схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року №44/25, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ) передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Стаття 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", згідно якої кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки та громадської безпеки тощо.

Згідно п.5 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо.

Таким чином, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що відповідач по справі, відмовляючи у здійсненні реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_2 за місцем проживання її матері - позивача ОСОБА_1, хоча й діяв на підставі чинного законодавства України, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений пунктами 11, 18 Правил №207, однак, без урахування усіх обставин, які є об'єктивними, та інтересів малолітньої дитини, як це визначено вимогами Конвенції про права дітей та Закону України "Про охорону дитинства".

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що оскільки оскаржуване рішення відповідача у спірних відносинах прийняте без дотримання справедливого балансу між обмеженнями, встановленими підзаконними нормативними актами, якими в даному випадку є Правила №207, і необхідністю дотримання прав, свобод та інтересів малолітньої дитини, тому таке рішення не може визнаватись правомірним та достатньо вказує на наявність підстав для його скасування, відтак, позовні вимоги слід задоволити в повному обсязі.

З метою реалізації права позивача на звернення до суду ( ст. 5 КАС України), ухвалою суду від 31 липня 2018 року було відстрочено позивачу сплату судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 1762 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи те, що сплата судового збору була відстрочена, а позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, з Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради слід стягнути судовий збір в розмірі 704,80 гривень.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про відмову в реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_2 за місцем проживання матері ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради зареєструвати малолітню дитину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за місцем проживання матері ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1

Стягнути з Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) грн. 80 коп., зарахувавши його за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_3 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (вул. Пилипчука, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 36450818)

Головуючий суддя П.І. Салюк