Рішення № 76240272, 04.09.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
0840/3167/18
Номер документу
76240272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 вересня 2018 року Справа № 0840/3167/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: ОСОБА_1 (71504, Запорізька область, м.Енергодар, бул.КаштановийАДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до: Управління соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області (71504, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Козацька, вул.17, код ЄДРПОУ 20517768)

про: стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

06.08.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по виплаті щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік, згідно із ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" у розмірі 4623,00 грн.

Ухвалою суду від 10.08.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 04.09.2018 з повідомленням (викликом) сторін.

Сторони у судове засідання не з'явились, про причини неявки не повідомили, про час і дату судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 22.09.2015 по справі № 316/2725/14-а задоволені позовні вимоги позивача та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" за 2014 рік та провести відповідні доплати з урахуванням раніше виплачених сум. З метою виконання постанови суду видано виконавчий лист від 05.10.2015. У межах виконавчого провадження виконавцем винесено постанову від 19.04.2016 про повернення виконавчого документа у зв'язку з неможливістю виконання рішення суду. Крім того, державним виконавцем було направлено до суду подання про зміну способу і порядку виконання рішення. За результатами розгляду даної заяви судом було відмовлено у заяві державного виконавця. Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про виконання рішення, але інформації не отримував. Після звернення 17.07.2018 позивач отримав лист відповідача від 24.07.2018 про відсутність коштів для виконання рішення суду. Таким чином, Постанова Енергодарського міського суду Запорізької області від 22.09.2015 по справі № 316/2725/14-а не виконана і по теперішній час, не здійснено перерахунок щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік, яка складає 4623,00грн. Просить позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача заборгованість по виплаті щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік, згідно із ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" у розмірі 4623,00 грн.

20.08.2018 до суду від відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 25941), в якому відповідач зазначає, що спір щодо виплати ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є вже вирішеним Енергодарським міським судом Запорізької області. Постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 19.04.2016 виконавчий документ було повернуто стягувачеві. Так як ОСОБА_1 не оскаржує дії державного виконавця щодо винесення вищезазначеної постанови та позовні вимоги з цього приводу не були заявлені в позовній заяві, то можна дійти висновку, що ОСОБА_1 погодився з прийнятим рішенням про повернення виконавчого документа. Управлінням було проведено перерахунок одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про статус ветеранів вйни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням раніше виплачених сум, який складає 4623,00грн. Та було чітко роз'яснено механізм стягнення коштів. ОСОБА_1 не були реалізовані всі передбачені чинним законодавством можливості зі стягнення коштів в сумі 4623,00грн., а саме звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. З наведених підстав просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 КАС України).

Постановою Енергодарського міського суду Запорізької області від 22.09.2015 по справі №2-а/2313/11, яка набрала законної сили 03.10.2015 позовні вимоги ОСОБА_1 до УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області задоволено: визнано протиправними дії УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області під час проведення виплати ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2014 рік; зобов'язано УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 одноразову щорічну грошову допомогу до 05 травня 2015 року у відповідності до вимог ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі семи мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплаченої суми (а.с.9-10).

Звідси, спір щодо виплати ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є вже вирішеним Енергодарським міським судом Запорізької області.

Постановою відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 19.04.2016 виконавчий документ було повернуто стягувачеві (а.с.12).

В постанові від 19.04.2016 державним виконавцем зазначено, що згідно листа боржника від 12.02.2015 за вих. №323 повідомлено, що на виконання постанови управління проведено перерахунок в результаті якого нараховано 4623,00грн., виплата буде здійснена при надходженні грошових коштів на рахунки управління.

На 2016 рік коштів на виплату заборгованості управлінню не виділено.

Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законами України про державний бюджет на відповідний рік. Управління праці та соціального захисту населення є бюджетною установою і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом України про державний бюджет України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 30.01.2013 визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 6 Постанови передбачено у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом певний перелік документів.

У відповідності до ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" державний виконавець зобов'язаний звернутися до судду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Державним виконавцем направлено відповідне подання до суду. Ухвалою по справі № 316/2725/14-а від 01.04.2016 судом відмовлено у задоволенні подання державного виконавця.

Таким чином на теперішній час, ураховуючи вищевикладене, наявні передбачені законом обставини, що виключають здійснення виконавчого провадження органом державної виконавчої служби.

Ураховуючи вищевикладене, керуючись ст.3 Закону України "Про виконавче провадження", постановою КМУ від 30.01.2013 №45 "Про внесення змін до постанови КМУ від 03.08.2011 №845" стягувачеві необхідно роз'яснити право на звернення до суду з заявою в порядку передбаченим ст.263 КАС України і у подальшому рекомендувати звертатися з відповідними виконавчими документами щодо стягнення коштів з державного органу безпосередньо до Державної казначейської служби України.

ОСОБА_1 як стягувач у виконавчому провадженні ВП №49493471 погодився з прийнятим рішенням про повернення виконавчого документу. Зворотного позивачем не доведено.

Позивач не оскаржує дії (бездіяльність) державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, позовні вимоги з цього приводу у позові не заявлялись.

На звернення позивача відповідачем 24.07.2018 (за вих.№1780) надано відповідь, в якій зазначено наступне: "… Управлінням відповідно до рішення Енергодарського міського суду №316/2723/14-а було проведено перерахунок щорічної грошової допомоги як інваліду війни за 2014 рік в розмірах передбаченими ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", з урахуванням раніше виплачених сум, який складає 4623,00грн … Разом з тим, Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" установлені гарантії держави щодо виконання судових рішень, боржниками за якими є державні органи. Відповідно до ст.3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. … Ст.48 Бюджетного кодексу України визначено, що Казначейством України при реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань здійснюється перевірка відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми. Враховуючи зазначене, погашення заборгованості із соціальних виплат за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, здійснюється Казначейством у межах бюджетних асигнувань, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. У разі виділення бюджетних призначень на виконання рішень судів, Міністерством буде проведено розподіл виділених коштів для здійснення необхідних виплат. Таким чином, управління праці та соціального захисту населення Енергодарської міської ради не має можливості виконати рішення суду у повному обсязі. …" (а.с.14).

Відтак, відповідачем, як одержувачем бюджетних коштів чітко роз'яснено ОСОБА_1 механізм стягнення 4623,00 грн. перерахованої щорічної грошової допомоги як інваліду війни, з урахуванням раніше виплачених сум.

Жодних доказів виконання ОСОБА_1 дій, викладених у відповіді відповідача (за вих.№1780 від 24.07.2018) позивачем до суду не надано.

Вирішуючи спір по суті суд з урахуванням зазначеного вище, виходить з наступного.

05.10.2016 набрав чинності Закон України №1404-VIII від 02.06.2016 "Про виконавче провадження", відповідно до ч.2 ст.15 якого стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

Враховуючи існування виконавчого листа №316/2725/14-а виданого 05.10.2015 Енергодарським міським судом Запорізької області УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області є боржником.

Доказів звернення до Енергодарського міського суду Запорізької області з заявою про зміну (встановлення) способу і порядку виконання судового рішення по справі №316/2725/14-а позивач - не надав.

Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (ч.2 ст.6 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 "Про виконавче провадження").

Як зазначено у ч.1 ст.5 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 "Про виконавче провадження", примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно з п.2 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", затвердженого 03.08.2011 постановою Кабінету Міністрів України №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45) (надалі - "Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників"), у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.

Відповідно до п.3 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з пп.5 п.4 "Положення про Державну казначейську службу України", затвердженого Указом Президента України №460/2011 від 13.04.2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань: здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

У ч.1 ст.2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" зазначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державне підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень").

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. (ч.2 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень").

Таким чином, саме Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області уповноважене на безспірне списання 4623 грн. 00 коп. з УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області як боржника - одержувача бюджетних коштів.

Документальних доказів звернення до Головного управління Державної казначейської служби у Запорізькій області для стягнення з УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області як одержувача бюджетних коштів 4623 грн. 00 коп. позивач до суду - не надав.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.37 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу, якщо: законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Як зазначено у п.20 Розділу ІІІ "Інструкції з організації примусового виконання рішень", затвердженої 02.04.2012 наказом Міністерство юстиції України №512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України №2832/5 від 29.09.2016), зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802, повернення виконавчого документа стягувачу здійснюється за наявності підстав та в порядку, визначеному в статті 37 Закону. У постанові про повернення виконавчого документа стягувачу обов'язково роз'яснюється порядок повторного пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Враховуючи приписи ч.2 ст.6 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 "Про виконавче провадження", ст.ст.2, 3 Закону України №4901-VI від 05.06.2012 "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", п.3 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", пп.5 п.4 "Положення про Державну казначейську службу України" суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, як стягувачем, не були реалізовані всі передбачені законодавством можливості зі стягнення 4623 грн. 00 коп. заборгованості по виплаті щорічної допомоги до 05 травня за 2014 рік, згідно із ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".

На безспірне списання 4623 грн. 00 коп. з УПСЗН Енергодарської міської ради Запорізької області (як боржника - одержувача бюджетних коштів) уповноважене саме Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, доказів звернення до якого позивачем не надано.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (71504, Запорізька область, м.Енергодар, бул.КаштановийАДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Енергодарської міської ради Запорізької області (71504, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Козацька, вул.17, код ЄДРПОУ 20517768) про стягнення заборгованості , - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 04.09.2018.

Суддя І.В.Садовий