Рішення № 76238874, 04.09.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
0940/1339/18
Номер документу
76238874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" вересня 2018 р. справа № 0940/1339/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" протиправною та зобов'язання перевести на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд із позовною заявою до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач), в якій просив: - визнати протиправною відмову Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу»; - зобов'язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.07.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 16.09.2014 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 12.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», проте листом №103/к-15 від 13.07.2018 відмовлено в переведенні пенсії з тих підстав, що стаж роботи на посадах державної служби становить 19 років 3 місяці 23 дні, що є недостатнім для переведення на пенсію за віком. Позивач вважає відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», неправомірною.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.08.2018. У відзиві просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що відповідно до Порядку призначення пенсій державним службовцям, затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», військова служба в Збройних Силах не включається до стажу державної служби. Пояснив, що у позивача не має необхідних 20 років стажу державної служби, а тому відсутні правові підстави для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Коломийському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, станом на час звернення до суду отримує пенсію за віком при повному стажі відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

12.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про переведення пенсії з одного виду призначеної пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на інший - згідно Закону України «Про державну службу».

За наслідками розгляду вказаного звернення Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, листом від 13.07.2018 за №103/К-15, повідомило про відсутність законних підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки у ОСОБА_1 стаж роботи на посадах державної служби становить 19 років 3 місяці 23 дні (при необхідному 20 років). Крім того, позивачу роз`яснено, що відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМУ №229 від 25.03.2016, стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про державну службу», період військової служби з 13.05.1974 по 17.05.1976 не зараховується до стажу роботи державної служби при переході на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» (а.с.8-9).

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апарату, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України «Про державну службу».

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким передбачено новий порядок та умови призначення пенсії державним службовцям.

Згідно із п. 10 Прикінцевих положень вищевказаного Закону, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із п. 12 Прикінцевих положень вищевказаного Закону, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.

Згідно пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до записів трудової книжки позивача б/н від 08.04.1974 та згідно військового квитка №35830 від 12.05.1974 року, позивач проходив військову строкову службу в період з 13.05.1974 року по 17.05.1976 року (а.с.26).

Абзацом 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка пов'язана із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. І час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Частиною 2 цієї статті передбачено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку або за призовом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 затверджено співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями. Згідно із додатком 2 до вище вказаної Постанови КМУ військове звання солдат (матрос) співвідноситься до 9 рангу державного службовця.

На виконання Закону «Про державну службу» № 3723-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 3 травня 1994 р. N 283 «Про Порядок обчислення стажу державної служби». Відповідно до п. 3 Порядку встановлено, що до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

За таких обставин служба в армії з 13.05.1974р. по 17.05.1976р., що становить 2 роки 4 дні повинна бути зараховані ОСОБА_1 до стажу державної служби.

Відповідно до Постанови КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами і доповненнями основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до записів трудової книжки б/н від 12.02.1973 ОСОБА_1 працював в період з 1973 року по 1993 на посадах, які не відносяться до державної служби, а саме:

- з 13.02.1973 по 31.08.1973 на посаді бетонника заводу «Буддеталь» треста «Дніпросільбуд»;

- з 27.11.1973 по 28.12.1973 на посаді дублера майстра формовочного цеху Миргородського сільського будівельного комбінату;

- з 08.04.1974 по 12.05.1974 на посаді майстра заводу залізобетонних виробів Озеринського комбінату залізобетонних гідротехнічних конструкцій треста «Укрводзалізобетон»;

- з 10.07.1976 по 20.12.1976 на посаді майстра залізобетонного цеху Снятинського заводу залізобетонних виробів;

- з 22.12.1976 по 30.04.1993 на посаді інженера по техніці безпеки Снятинського районного споживчого товариства;

- з 01.05.1993 по 29.11.1993 на посаді інженера рембуддільниці Снятинського райкоопзаготпрому (а.с.20-24).

Відповідно до записів вкладишу до трудової книжки БТ-I №4782023 від 12.07.1994 позивач працював:

- з 06.07.1994 по 23.05.1996 на посаді коменданта завгоспа Снятинської районної ради;

- з 23.05.1996 по 02.08.1998 на посаді завідувача господарського відділу Снятинської районної державної адміністрації;

- з 03.08.1998 по 23.09.1998 на посаді головного спеціаліста по господарській частині Снятинської районної державної адміністрації;

- з 24.09.1998 по 17.08.2000 на посаді спеціаліста першої категорії по взаємодії з політичними партіями Снятинської районної державної адміністрації;

- з 18.08.2000 по 31.08.2005 на посаді спеціаліста першої категорії з питань фінансово-господарської діяльності підприємств району в управлінні економіки і власності;

- з 01.09.2005 по 31.12.2008 на посаді провідного спеціаліста відділу житлово-комунального господарства транспорту та зв`язку управління економіки;

- з 01.01.2009 по 31.07.2011 на посаді головного спеціаліста відділу розвитку основних видів економічної діяльності управління економіки;

- з 01.08.2011 по 27.02.2013 на посаді начальника відділу розвитку житлово-комунального господарства, енергозбереження та екології управління економіки;

- з 28.02.2013 на посаді начальника відділу з питань промисловості та розвитку інфраструктури управління економічного розвитку і торгівлі Снятинської райдержадміністрації;.

- з 14.09.2015 звільнений з роботи з посади заступника голови районної державної адміністрації (а.с.11-19).

Таким чином, на день звернення позивача із заявою про переведення його на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» загальний стаж роботи ОСОБА_1 на посадах державної служби становить більше 20 років.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-УІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно із ч.1 ст. 37 Закону «Про державну службу» № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби-не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Таким чином суд приходить до переконання, що відповідач незаконно відмовив у переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію держслужбовця.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що служба в рядах Збройних Сил відповідно до чинного законодавства зараховується до стажу державної служби, а відтак, позивач має право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 10 травня 2018 року у справі № 351/1792/17 (провадження №К/9901/5405/17).

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 409,60 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року.

Зобов`язати Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 37904176) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев`ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1,78301, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;

Відповідач: Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, адреса: вул.Валова, 47а, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200, код ЄДРПОУ 37904176.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.