
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2018 року м.Житомир справа № 806/2867/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Магдич В.М., Мельниченко О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника вілповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення повної перевірки матеріалів її пенсійної справи та не проведення їй перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи у ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" та факту присвоєння почесного звання "Мати - героїня";
- зобов"язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити повну перевірку матеріалів пенсійної справи та перерахунок пенсії з урахуванням усього стажу роботи у ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" та факту присвоєння почесного звання "Мати - героїня".
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у Житомирському ОУПФУ та отримує пенсію за віком при неповному пільговому стажі за Списоком №1 відповідно до Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування". Вважає, що її пенсія розрахована невірно, оскільки її страховий стаж становить 34 роки 11 місяців 4 дні, їй присвоєно почесне звання "Мати-героїня", вона має 19 років понаднормативного стажу. Довідка з ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985, з якої обраховано пенсію, не включає найбільш сприятливий для неї період роботи. Дії відповідача свідчать про проведення поверхневої та вибіркової перевірки матеріалів пенсійної справи, а також не дають відповіді щодо врахування у розмір її пенсії доплат за почесне звання "Мати-героїня".
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 24.07.2018 на 11:30.
09.07.2018 у канцелярії Житомирського окружного адміністративного суду зареєстровано відзив Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що У пенсійній справі наявна довідка позивача про заробітну плату за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985, з якої обрахована пенсія. При цьому індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату по Україні за відповідний рік у розмірі за кожен місяць становить 0,95073. Таким чином, у зв"язку з проведенням осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньо заробітної плати за 2016 рік розмір пенсії позивача становить 2304,23 грн., що включає розмір пенсії за віком, доплату до прожиткового мінімуму, доплату за понаднормативний стаж, підвищення за особливі заслуги перед Україною. Отже, розмір пенсії обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства.
24.07.2018 у судовому засіданні було оголошено перерву до 27.08.2018.
Позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі. Просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку у Житомирському ОУПФУ та отримує пенсію за віком при неповному пільговому стажі за Списоком №1 відповідно до Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VII з 01.10.2017 здійснено осучаснення пенсій за нормами Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" і призначених в попередні роки, шляхом проведення перерахунку пенсій.
Вважаючи, що пенсія розрахована невірно, позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням перевірити правильність нарахованої пенсії та надати інформацію щодо її складових.
За результатами розгляду заяви, позивачу було надіслано лист від 14.03.2018 №Г-124, в якому повідомлено, що страховий стаж, який зарахований по 31.10.2016, становить 34 роки 11 місяців 4 дні. Згідно ст. 40 Закону (в редакції чинній до 01.10.2011 р.) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. У пенсійній справі наявна довідка про заробітну плату, яка видана ВАТ „Житомирський завод хімічного волокна” за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985, з якої обрахована пенсія. При цьому індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати позивача на середню заробітну плату по Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць становить 0,95073. Відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ з 01.10.2017 року здійснено осучаснення пенсій.
У зв’язку з проведенням осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої зарплати за 2016 рік у розмірі 3764,40 грн.. розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. становить 2304,23 грн., що включає - 1428,60 грн. - розмір пенсії за віком; 23,40 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1452,00 грн.); 271,43 грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 19 років); 580,80 грн. - підвищення за особливі заслуги перед Україною.
Розмір пенсії обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства України. (а.с.15)
Позивач не погоджуючись з розміром пенсії після перерахунку, оскільки відповідачем не враховано весь стаж роботи, звернулася до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про основі засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів.
Законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058).
Закон № 1058 набрав чинності з 01.01.2004.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058 регламентовано, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється у місяцях.
Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах (абзац восьмий частини третьої статті 24 Закону № 1058).
Слід зазначити, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсі" від 03.10.2017 №2148-VIII внесені зміни в Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стосовно перерахунку призначених пенсій.
Отже, пенсії, призначені до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Як встановлено судом позивач перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується протоколом № 289 від 06.08.2003. (а.с.43)
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Відтак, остання підлягала перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При цьому індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати позивача на середню заробітну плату по Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць становить 0,95073.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що у зв’язку з проведенням осучаснення заробітної плати розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. становить 2304,23 грн., що включає - 1428,60 грн. - розмір пенсії за віком; 23,40 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1452,00 грн.); 271,43 грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 19 років); 580,80 грн. - підвищення за особливі заслуги перед Україною.
Позивач обґрунтовуючи свої вимоги стверджує, що відповідачем при проведенні перерахунку не враховано весь стаж роботи у ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна", понаднормативний стаж та почесне звання Мати-героїня".
Суд не погоджується з такими доводами.
Згідно статті 23 Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
З матеріалів справи вбачається, що страховий стаж, який зарахований по 31.10.2016, становить 34 роки 11 місяців 4 дні.
Згідно статті 40 Закону (в редакції чинній до 01.10.2011 р.) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Судом оглянута в судовому засіданні пенсійна справа ОСОБА_1 та встановлено, що в ній наявна лише довідка про заробітну плату, яка видана ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна" за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985, з якої обрахована пенсія. Будь-якої іншої довідки про заробітну за інші періоди, яка могла б бути врахована при перерахунку пенсії, позивачем до відповідача не подавалося, що нею не заперечується.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того, в ході розгляду справи встановлено та підтверджується матеріалами пенсійної справи, при до розміру пенсії враховано доплату за понаднормативний стаж у розмірі 271,43 грн. та підвищення за особливі заслуги перед Україною у розмірі 580,80 грн.
Отже, доводи відповідача з приводу неврахування вказаних складових безпідставні.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,10008, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги,55, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 03 вересня 2018 року