
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/5112/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Дідик Н.С.,
представника відповідача Булаш З.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС України на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року (прийняте у м. Луцьку суддею Дмитруком В.В.) в адміністративній справі № 803/1653/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «Вог Трейдинг» (далі - ТОВ «Вог Трейдинг», Товариство) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просило скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС України (далі - Офіс ВПП ДФС) від 18 серпня 2017 року за № 0013954205, яким йому нараховано штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що Товариство не порушувало цих термінів, тому застосування штрафних санкцій у зв?язку з цим є неправомірним.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення відповідача від 18 серпня 2017 року № 0013954205 в частині застосування до ТОВ «Вог Трейдинг» штрафу в розмірі 3782,99 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним рішенням в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив Офіс ВПП ДФС, який вважає, що рішення суду першої інстанції в цій частині прийняте без урахування фактичних обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до незаконного та необгрунтованого вирішення спору по суті. Тому просив скасувати рішення суду першої інстанції в цій частині і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що камеральна перевірка Товариства щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН була здійснена правомірно, а виявлені під час перевірки порушення є підставою для застосування штрафних санкцій.
У судовому засіданні представник апелянта підnримала вимоги апеляційної скарги із аналогічних підстав; просить апеляційну скаргу задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 14.07.2017 Офіс ВПП ДФС провів камеральну перевірку ТОВ «Вог Трейдинг» щодо порушення порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, за результатами чого складено акт за № 2038/28-10-42-05/38390515 (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення Товариством приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкового зобов'язання, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
На підставі Акта перевірки та відповідно до встановлених порушень 18 серпня 2017 року Офіс ВПП ДФС прийняв податкове повідомлення-рішення за № 0013954205, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість (далі - ПДВ) 1 838 296, 15 грн застосував до ТОВ «Вог Трейдинг» штраф в розмірі 10 %, що становить 183 829, 62 грн.
Вважаючи це податкове повідомлення-рішення неправомірним, Товариство оскаржило його до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції в частині задоволених позовних вимог мотивував його тим, що підстави для застосування штрафних санкцій щодо Товариства в цій частині відсутні.
Рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог сторонами не оскаржувалося.
Висновки суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, на переконання колегії суддів апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.
Відповідно до приписів пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
За вимогами пункту 201.10 цієї ж статті при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов?язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п?ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пунктів 2, 7, 8, 10, 11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.
Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
Як видно із матеріалів справи, ТОВ «Вог Трейдинг» 11 квітня 2016 року о 17 год. 06 хв. відправило засобами електронного зв'язку до шлюзу прийому звітності ДФС України податкові накладні від 27 березня 2016 року за №№ 1929, 1934, 1935, 1937, 1942, 1943, які виписані на користь ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» на загальну суму 37 829, 88 грн.
До кінця операційного дня Товариству не було надіслано квитанцій про прийняття, неприйняття чи зупинення реєстрації цих податкових накладних, відтак вони вважаються зареєстрованими в ЄРПН 11 квітня 2016 року, тобто своєчасно - на п?ятнадцятий день після їх складання.
Тому, відсутнє порушення Товариством строків реєстрації цих накладних, через що немає підстав для застосування у зв?язку з цим штрафних санкцій в розмірі 3782,98 грн.
Надіслання Товариству квитанцій від 12 квітня 2016 року про прийняття вищевказаних податкових накладних юридичного значення для спірних правовідносин не має і на законність прийнятого судом першої інстанції рішення не впливає.
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС України залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року в адміністративній справі № 803/1653/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль судді В. В. Гуляк О. М. Довгополов Постанова складена у повному обсязі 03 вересня 2018 року.