Ухвала суду № 76237515, 04.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
815/2517/18
Номер документу
76237515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2517/18

У Х В А Л А

04 вересня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., за участю секретаря Філімоненко А.О., за участі сторін:

представника позивача - Сарсаков С.О. (по довіреності);

представника відповідача - Поперечний Д.І. (по довіреності);

розглянувши у підготовчому провадженні клопотання позивача про призначення експертизи по справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Землі Бессарабії» (68702, Одеська обл., м. Болград, вул. Варненська, 33, офіс 2) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось приватне підприємство «Землі Бессарабії» (68702, Одеська обл., м. Болград, вул. Варненська, 33, офіс 2) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень.

15 червня 2018 року судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

05.07.2018 року, до суду від ПП «Землі Бессарабії» надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи, в якому просили визначити на вирішення експертизи наступні питання:

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 про заниження податку на прибуток на загальну суму 7 371 187 грн. та про завищення від'ємного значення податку на прибуток на загальну суму 775 875 грн.

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 про заниження податку на додану вартість на загальну суму 8 164 367 грн. та про завищення від'ємного значення податку на додану вартість на загальну суму 181 015 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018№ 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб на загальну суму 47 813,70 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 N9 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018 № 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження зобов'язання з військового збору на загальну суму 4 303,13 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018 № 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження зобов'язання з єдиного внеску на загальну суму 6 819,50 грн.?

В судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання про призначення судово-економічної експертизи та просив суд його задовольнити, зазначивши, що залучені до матеріалів справи первинні документи були надані до перевірки, однак з висновками перевірки не погоджується.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання про призначення по справі експертизи з тих підстав, що до перевірки позивачем не були надані всі первинні документи, про що зазначено в акті перевірки, такі документи не перевірялись, тому не можуть передаватись на дослідження експертові.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає клопотання позивача таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Порушення, виявлені в Акті перевірки від 03.04.2018 № 744/15- 32-14-01/35154030, окрім іншого, ґрунтуються на порушеннях позивачем податкового та іншого законодавства, в зв'язку із сумнівами у реальності господарських операцій позивача, а також впевненості в неіснуючих правовідносинах.

При цьому дослідження та оцінка інформації про господарські операції позивача, відображеної в документах обліку і звітності, потребують спеціальних знань у сфері економіки, бухгалтерського обліку, фінансів.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно з ч. 4 ст. 73 КАС України, суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі для з'ясування обставин, що мають значення для справи і необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань, або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.

Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, проводиться експертиза документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності з урахуванням орієнтованого переліку вирішувальних питань.

Оскільки для з'ясування обставин у даній адміністративній справі необхідні спеціальні знання у галузі економіки та з метою забезпечення додержання вимог ч. 3 ст. 129 Конституції України, всебічного та об'єктивного розгляду справи, доцільно призначити у справі судово-економічну експертизу з урахуванням орієнтованого переліку питань, викладеного в Науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України в редакції від 26.12.2012 року № 1950/5.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання ї їрезультатів.

Керуючись ст.ст. 102, 236, 241-243 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання ПП «Землі Бессарабії» про призначення судово-економічної експертизи - задовольнити.

2. Призначити по справі № 815/2517/18 судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.

3. На вирішення експерту поставити наступні питання:

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 про заниження податку на прибуток на загальну суму 7 371 187 грн. та про завищення від'ємного значення податку на прибуток на загальну суму 775 875 грн.

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 про заниження податку на додану вартість на загальну суму 8 164 367 грн. та про завищення від'ємного значення податку на додану вартість на загальну суму 181 015 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018№ 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб на загальну суму 47 813,70 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 N9 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018 № 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження зобов'язання з військового збору на загальну суму 4 303,13 грн.?

- чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки Головного управління ДФС в Одеській області від 03.04.2018 № 744/15-32-14-01/35154030 (з урахуванням висновку від 10.05.2018 № 119/15-32-14-01/35154030 за результатами розгляду заперечень) про заниження зобов'язання з єдиного внеску на загальну суму 6 819,50 грн.?

Якщо підтверджується частково, то в якому розмірі.

4. На дослідження експертові надати для ознайомлення необхідні йому матеріали адміністративної справи.

5. Провадження в адміністративній справі №815/2517/18 зупинити до одержання висновку експертизи.

6.Копію ухвали направити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз для виконання.

7. Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача.

8. Експерту необхідно письмово повідомити суд у разі неможливості проведення експертизи.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Ухвала суду може бути оскаржена до Одеськогоапеляційногоадміністративного суду шляхом поданняапеляційноїскарги через суд першоїінстанції.

Апеляційнаскарга на ухвалу суду подаєтьсяпротягомп'ятнадцятиднів з дня складенняповного судового рішення. Якщо в судовому засіданнібулооголошенолишевступну та резолютивнучастинирішення (ухвали) суду, аборозглядусправи в порядку письмовогопровадження, зазначений строк обчислюється з дня складенняповного судового рішення.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний суддею 05.09.2018 року.

Суддя Бутенко А.В.