
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2176/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (27500, вул. Єгорова, 69/1, м. Світловодськ, Кіровоградська обл., ІПН 302204053) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030 вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 397667636) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - відповідач), в якому просить:
- відповідно до ст. 5 п. 5 КАС України встановити відсутність компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень (Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області) у наданні відмов у будь-якому вигляді (лист-відмова чи наказ) у затвердженні проекту землеустрою (громадянам України у власність в межах норм безкоштовної приватизації) за умови наявності позитивного висновку про його погодження та наявності кадастрового номеру у земельної ділянки (на яку розроблено проект землеустрою).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідно до норм Земельного кодексу України, Закону України «Про державний земельний кадастр», Постанови КМУ від 31.08.2016р. №580, у відповідача відсутні повноваження відмовляти в будь-який спосіб у затвердженні погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та наявності кадастрового номеру у земельної ділянки.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.56-58).
Позивачем подано заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.61).
Відповідач в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.52).
Згідно ч. 9. ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно п. 12 ч. 4 Положення про Головне Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Кіровоградської області (а.с.22).
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно частин 7, 8 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Відповідно до частин 1, 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Отже, враховуючи положення ст.ст. 79-1, 118 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є єдиною та необхідною умовою для набуття права власності на земельну ділянку.
При цьому суд зазначає, що прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою є способом волевиявлення суб’єкта владних повноважень на завершальній стадії розпорядження землями с/г призначення, при цьому, словосполучення «прийняття рішення» не може тлумачитись як безумовно позитивне рішення, що повністю кореспондується з положеннями ч. 10 ст. 118 Земельного кодексу України щодо можливості оскаржити відмову у передачі земельної ділянки у власність до суду.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 27.02.2018 р. по справі № 545/808/17, зокрема суд зазначив: «Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.»
Враховуючи вищевикладене суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (27500, вул. Єгорова, 69/1, м. Світловодськ, Кіровоградська обл., ІПН 302204053) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030 вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 397667636) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень – залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2