
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" вересня 2018 р. Справа № 924/73/18
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., за участю секретаря судового засідання Р.О. Сарело, розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Хмельницького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, м. Хмельницький
до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, м. Хмельницький
про стягнення 33 873, 50 грн.
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1 за довіреністю
від відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю
встановив:
Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача 33 873, 50 грн. незаконно виплаченої допомоги по безробіттю. Обгрунтовуючи позов, позивач стверджує, що з 18.04.16 у Хмельницькому міському центрі зайнятості перебував на обліку та отримував допомогу по безробіттю гр. ОСОБА_3.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16.09.16 зобов’язано управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому призначити та виплачувати як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абз. 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” ОСОБА_3 з 19.04.16.
21.11.16 ОСОБА_3 видано довідку про те, що він перебуває на обліку у управлінні ПФУ в м. Хмельницький і отримує пенсію за віком з 19.04.16 довічно. 22.11.16 ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького міського центру зайнятості з заявою про залучення до його персональної справи копії рішення суду про призначення пенсії.
Наказом Хмельницького міського центру зайнятості від 22.11.16 ОСОБА_3 припинено реєстрацію з дати звернення з заявою до управління ПФУ про призначення пенсії, тобто з 19.04.16 згідно Закону України „Про зайнятість населення” та Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.13 № 198, яким визначено, що реєстрація безробітного припиняється в разі досягнення особою пенсійного віку або призначення пенсії за віком на пільгових умовах чи за вислугу років.
Цим наказом ОСОБА_3 припинено виплату допомоги по безробіттю. Згідно бухгалтерських розрахунків ОСОБА_3 незаконно виплачена допомога становить 33 873, 50 коп. Заборгованість виникла внаслідок несвоєчасного призначення пенсії ОСОБА_3 з вини управління ПФУ.
20.01.17 відповідачу направлено претензію відносно оплати 33 873, 50 грн. Проте, станом на час подання позову гроші не повернуто.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому відзиві проти позову заперечують, вказують таке.
Відповідач у справі є органом державної влади, тобто суб’єктом відповідальності в розумінні ст. 1173 ЦК (завдана шкода). Згідно Закону „Про зайнятість населення” статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законом доходів, готова та здатна приступити до роботи. Зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до закону. Згідно ст. 44 вказаного закону відповідальність за достовірність поданих до територіального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, покладається на зареєстрованого безробітного.
У позові відмічено, що дії ОСОБА_3 не порушують вимог закону. Проте, позивачем і не зазначено підтвердження того, що допомога по безробіттю виплачена позивачем з вини відповідача. Не відмічено і того, на підставі яких правових документів зроблено висновок про те, що саме з вини відповідача безпідставно виплачена допомога.
ОСОБА_3 18.04.16 звернувся до Хмельницького міського центру зайнятості з заявою про надання допомоги по безробіттю. 19.04.16 він звернувся до УПФУ у м. Хмельницький з заявою про призначення пенсії.
Згідно Закону „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Спірним є період з 15.05.16 по 09.11.16 за який позивач виплатив ОСОБА_4 допомогу по безробіттю. Звертаючись з заявою про призначення пенсії 19.04.16 ОСОБА_3 не міг знати, що право на призначення пенсії не буде підтверджено. Проте, незрозуміло чому він за день до подання заяви про призначення пенсії звернувся до позивача з заявою про надання допомоги по безробіттю.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 16.09.16 зобов’язано УПФУ у м. Хмельницький призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за віком із 19.04.16. Саме з дати набрання цим рішенням законної сили статус ОСОБА_3 став несумісним зі статусом безробітної особи, про що вказана особа, як позивач у справі знала та повинна була знати.
За Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов’язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання послуг. Враховуючи вказане, єдиною особою, з якої може бути стягнута сума виплаченої допомоги з безробіття в даному випадку сама застрахована особа.
Отже, між діями відповідача та шкодою, завданою неправомірною виплатою допомоги немає причинного зв’язку.
Матеріалами справи встановлено.
Відповідно персональної картки надання соціальних пільг від 18.04.16 № 222316041800019 ОСОБА_3 18.04.16 надано статус безробітного. Картка підписана спеціалістом центру зайнятості.
Відповідно витягу з наказів про прийняті рішення по ОСОБА_3 від 22.11.16, наданого Хмельницьким обласним центром зайнятості ПК № 222316041800019:
- наказ від 19.04.16 № НТ 160419: надано статус безробітного з 18.04.16;
- наказ від 25.04.16 № НТ 160425: призначено допомогу по безробіттю з 25.04.16 по 19.04.17;
- наказ від 25.04.16 № НТ 160425: відкладено виплату допомоги по безробіттю з 25.04.16 по 14.05.16;
- наказ від 18.05.16 № НТ160518: розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 15.05.16;
- наказ від 22.11.16 № НТ 161122:припинити виплату допомоги по безробіттю з 15.05.16;
- наказ від 22.11.16 № НТ 161122: припинено реєстрацію безробітних з 19.04.16.
За довідкою про виплату матеріального забезпечення головного бухгалтера центру зайнятості ОСОБА_3 в період з 18.04.16 по 22.11.16 отримував послуги та соціальні виплати. В період перебування на обліку йому зайво нарахована допомога по безробіттю на суму 33 873, 50 грн. за період з 15.05.16 по 09.11.16.
У відповідності з довідкою Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький № 36519 від 21.11.16 остання видана ОСОБА_3 в тім, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Хмельницький і отримує пенсію за віком з 19.04.16 довічно.
20.01.17 листом під номером 23-02/131 позивач звернувся до відповідача з вимогою протягом 15 днів добровільно повернути кошти в сумі 33 873, 50 грн. на рахунок міського центру зайнятості, які виплачені ОСОБА_3 як допомога по безробіттю.
Згідно постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 686/16864/16 – а від 16 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, Хмельницького об’єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії – позов задоволено. Визнано відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький щодо призначення ОСОБА_3 пенсії за віком як учаснику бойових дій – протиправною.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький призначити та виплачувати ОСОБА_3 як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абзацу 6 п. 3 прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії 19.04.16.
Відповідно до даного рішення видано виконавчий лист про зобов’язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький призначити та виплачувати ОСОБА_3 як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абзацу 6 п. 3 прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії 19.04.16.
Крім того, у справу надано: посвідчення ОСОБА_3 за яким останній має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій; роз’яснення Державної служби зайнятості № ДІЯ – 14-8496/0/6 - 16 щодо звернення з позовом про стягнення шкоди; заява ОСОБА_3 до Хмельницького МЦЗ від 18.04.16 про призначення виплати допомоги по безробіттю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
Позивач вказує, що внаслідок несвоєчасного призначення пенсії відповідачем ОСОБА_3, який перебував на обліку в міському центрі зайнятості та отримував допомогу по безробіттю, останньому незаконно нараховано допомогу на суму 33 873, 50 грн.
Як видно з персональної картки гр. ОСОБА_3 від 18.04.16, останній отримав статус безробітного 18.04.16. вказане підтверджується і витягом з наказів Хмельницького обласного центру зайнятості та довідкою про виплату матеріального забезпечення.
Згідно п. 3 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.13 № 198 реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні (далі - реєстрація), проводиться центром зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.
Під час проведення реєстрації працівник центру зайнятості заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного.
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому № 36519 гр. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницький та отримує пенсію за віком з 19.04.16. Вказане підтверджується також заявою гр. ОСОБА_3Ц від 18.04.16 про призначення виплати допомоги по безробіттю та постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16.09.16 по справі № 686/16864/16-а, якою зобов’язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницький призначити та виплачувати ОСОБА_3 як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абзацу 6 п. 3 прикінцевих положень ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії 19.04.16.
Згідно ст. 1 Закону „Про зайнятість населення” безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
За п. 2 ч. 1 ст. 44 названого Закону зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
В силу п. 13 ч. 1 ст. 45 відміченого Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.
За п. 7 ч. 1 ст. 31 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
За пдп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку або призначення пенсії за віком на пільгових умовах чи за вислугу років.
Враховуючи вказані законодавчі правила, а також призначення ОСОБА_3 пенсії за віком з 19.04.16 за рішенням суду, станом на вказану дату право гр. ОСОБА_3 на виплату допомоги по безробіттю було припинено. Нарахування такої допомоги з 15.05.16 (довідка про виплату допомоги та витяг з наказів) по 09.11.16 (період дії пенсії) здійснено поза межами правового поля.
Однак, для вирішення вказаної справи по суті, суду необхідно встановити осіб, неправомірна дія яких призвела до виникнення незаконної виплати допомоги, оскільки позивач вказує, що такою особою є відповідач.
За ч. 2 ст. 36 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Подаючи позов до суду у справі № 686/16864/16–а про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком, ОСОБА_3 достеменно знав (оскільки подав позов) про наявність в нього права на пенсію за віком (вказане стало підставою позову). Рішенням суду у цій справі наявність такого права підтверджене. Таким чином, станом на 19.04.16 у ОСОБА_3 було наявне право на призначення пенсії за віком, про що він достеменно знав. Обов’язок своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення у ОСОБА_3, як безробітного виникло 18.04.16, з моменту реєстрації. Тобто, знаючи про наявність права на пенсію (що автоматично свідчить про відсутність права на допомогу по безробіттю) позивач мав би утриматись від звернення до центру зайнятості зі зверненням про виплату допомоги, або ж 18.04.16 тобто в момент звернення зобов’язаний був повідомити центр зайнятості про навність права на пенсію за віком. Набувши право (не фактичну виплату, а лише право) на пенсію ОСОБА_3 втратив право на виплату по безробіттю.
Згідно ст. 31 Закону „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виплата допомоги по безробіттю припиняється не лише з моменту призначення пенсії, але також з моменту отримання права на призначення пенсії. Як видно з рішення суду у справі № 686/16864/16 – а суд дійшов висновку про те, що документально підтверджено наявність у ОСОБА_3 права на дострокову пенсію за віком після досягнення ним 55 років та за наявності трудового стажу не менше 25 р. Тобто, право на нарахування допомоги по безробіттю втрачено ОСОБА_3 ще за довго до фактичного призначення відповідної пенсії.
Враховуючи, що ОСОБА_3 зобов’язаний був повідомити про обставини наявності права на пенсію ще в момент звернення до позивача про реєстрацію його як безробітного (так як він знав про наявність такого права), однак не зробив цього, такі дії свідчать про зловживання вказаною особою наданими правами (як на пенсію так і на допомогу по безробіттю). Отже, незаконна виплата допомоги по безробіттю стала причиною недобросовісної та незаконної поведінки зі сторони пенсіонера, що свідчить про безпідставність звернення з позовом до відповідача.
Враховуючи, що в діях відповідача не вбачається наявності всіх елементів необхідних для відшкодування збитків (відсутні протиправна поведінка та причинний зв’язок між дією та виникненням збитків), в задоволенні позову необхідно відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись. ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Повний текст рішення складено 05.09.18
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи;
2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17/1)
3 - відповідачу (29001, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 49)
Всім рекомендованим з повідомленням