
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
04.09.2018 Справа № 27/88/08-АП
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни розглянув заяву №11518/09 від 29.08.2018р. про заміну сторони виконавчого провадження по справі №27/88/08-АП
за позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (69041, м. Запоріжжя, вул. Трегубова, 18)
до відповідача відкритого акціонерного товариства "Ремонтно-будівельне управління №51" (69065, м. Запоріжжя, вул. Квітуча, буд. 48)
про стягнення коштів
орган виконання Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69006, м. Запоріжжя, вул. Лобановського, буд. 10)
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Запорізької області від 11.06.08 в адміністративній справі № 27/88/08-АП (яка була розглянута в порядку КАС України) судом частково задоволено адміністративний позов (позовну заяву) Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя. З ВАТ Ремонтно-будівельне управління №51" на користь стягувача стягнуто 2.585,56 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2009р. по справі №27/88/08-АП апеляційну скаргу ВАТ "Ремонтно-будівельне управління №51" залишено без задоволення, постанову господарського суду Запорізької області від 11.06.2008р. без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.07.2011р. постанову господарського суду Запорізької області від 11.06.2008р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2009р. залишено без змін.
На виконання постанови суду, 19.08.2009р. господарським судом Запорізької області видано виконавчий лист. Строк пред’явлення виконавчого листа встановлений до 26.02.2012р.
04.09.2018р. до господарського суду Запорізької області, в порядку ст. 334 ГПК України, надійшла заява Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 29.08.2018р. № 11518/09 про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 27/88/08-АП, в якій заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження, а саме: Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя на її правонаступника - Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорозького козацтва, буд. 25-а, ЄДРПОУ 41248943).
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.09.2018р. заяву про заміну сторони виконавчого провадження по справі №27/88/08-АП передано на розгляд судді Федоровій О.В.
Розглянувши вказану заяву суд дійшов висновку про наявність правових підстав для направлення цієї заяви разом з матеріалами адміністративної справи № 27/88/08-АП за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду з огляду на наступне.
Спір по справі №27/88/08-АП розглядався господарським судом Запорізької області за правилами Кодексу адміністративного судочинства України на підставі п. 6 розділу VIIІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, яким передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Указом Президента України “Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів” від 16.11.2004 року №1417/2004 в Україні створена система окружних та апеляційних адміністративних судів, відповідно до якого Запорізький окружний адміністративний суд увійшов до складу Дніпропетровського апеляційного адміністративного округу.
04.10.2007 р. Запорізький окружний адміністративний суд зареєстровано як юридичну особу.
В офіційному друкованому видані – газеті “Урядовий кур’єр” від 09.12.2008 р. № 231 Державна судова адміністрація України, відповідно до п. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, повідомила про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в, з 29.12.2008 р.
Після початку діяльності окружних адміністративних судів повноваження місцевих господарських судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції припинено. Тому згадані заяви (клопотання, скарги) в разі їх надходження до господарських судів мають передаватися ними (разом з матеріалами відповідних справ) на розгляд адміністративних судів за встановленими підвідомчістю та підсудністю (п. 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України “Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України” від 29.09.2009 № 01-08/530).
З початком діяльності окружних адміністративних судів господарські суди не здійснюють судочинство за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Таким чином, повноваження господарських судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції відповідно до розділу VIIІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України поширювались виключно на завершення розгляду справи по суті. Положення розділу VIIІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України не містять прямих вказівок на те, що після прийняття рішення по справі господарські суди мають розглядати на підставі норм КАС України будь-які клопотання, заяви, в тому числі пов’язані з виконанням судових рішень.
З 01.09.2005р. набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України (станом на час вирішення спору у справі №27/87/08-АП) визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Поняття “адміністративна справа” визначено у ст. 4 в КАС України, де під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
В свою чергу, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, “публічно-правовий спір” це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.
Вбачається, що справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Також, ст. 4 КАС України було визначено поняття “суб’єкт владних повноважень” яким є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, ін. суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ст. п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України (у відповідній редакції), адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб’єкта владних повноважень є здійснення цим суб’єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб’єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Статтею 19 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
“...4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; ...”
З 15.12.2017 р. набув чинності Закон України від 03.10.17 р. № 2147 “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.
Зі змісту статті 20 ГПК України, а також з прикінцевих та/або перехідних положень ГПК України, не вбачається право того чи іншого господарського суду (у даному випадку господарського суду Запорізької області) станом на час винесення цієї ухвали розглядати заяви у справах, які відносяться до адміністративної юрисдикції.
Враховуючи вищевикладене, заява Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 29.08.2018р. № 11518/09 про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 27/88/08-АП (разом із матеріалами вказаної адміністративної справи) підлягає передачі (направленню) за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду для вирішення питання щодо розгляду вказаної заяви в порядку та у строки визначені в КАС України у відповідній редакції.
При цьому, господарським судом Запорізької області прийнято до уваги ту обставину, що заявник у наведеній вище заяві по справі № 27/88/08-АП помилково посилається не на відповідну статтю КАС України, яка регламентує питання та порядок заміни сторони виконавчого провадження у справі, яка була розглянута в порядку адміністративного судочинства, а на ст. 334 (заміна сторони виконавчого провадження) ГПК України, як на підставу розгляду наведеної у цій справі вище заяви, що є надуманим та безпідставним.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 19, 20, 37, 171 КАС України (в редакції чинній з 15.12.17), частинами 4, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній до 14.12.17), суд
УХВАЛИВ :
Заяву Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 29.08.2018р. № 11518/09 про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 27/88/08-АП направити за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду (69041, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 65-в) для вирішення питання щодо розгляду вказаної заяви в порядку та у строки визначені в КАС України у відповідній редакції.
Суддя О.В. Федорова