
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
03 вересня 2018 р. справа № 628/1886/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1., адреса мешкання: АДРЕСА_2., рнокпп НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області (пл. Центральна, 12, м. Куп'янськ, Харківська обл., 63701, код ЄДРПОУ 03196506) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Куп'янської райдержадміністрації щодо припинення ОСОБА_1 дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Куп'янської райдержадміністрації поновити ОСОБА_1 довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за адресою: АДРЕСА_3, поновити її дію згідно чинного законодавства, призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та виплатити її за період з листопада 2017 року.
Ухвалою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області по справі №628/1886/18 від 25.06.2018 року, з огляду на те, що зі змісту даного адміністративного позову вбачається публічно-правовий спір, який виник між фізичною особою і суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, який в силу ч.2 ст.20 КАС України підсудний окружному адміністративному суду, суд з урахуванням вимог статті 26 КАС України дійшов висновку, що справа підлягає передачі на розгляд Харківському окружному адміністративному суду.
20.07.2018 року справа №628/1886/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії, надійшла в провадження судді Біленського О.О.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.1 ч.6 ст.12, ст.257-262 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона зареєстрована за адресою АДРЕСА_1., але з 2013 року проживала за іншою адресою, а саме АДРЕСА_3. В серпні 2014 року позивач вимушена була покинути м. Первомайськ Луганської області, та разом із неповнолітнім правнуком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства. Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа та отримує щомісячну адресну допомогу згідно з Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання. 16.11.2017 року позивач звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської райдержадміністрації стосовно внесення змін в довідку від 05.11.2014 року №6318000123 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме змінити попереднє місце проживання на адресу АДРЕСА_3, де вона проживала з 2013 року до моменту виїзду в серпні 2014 року, а також із заявою щодо продовження отримання щомісячної адресної допомоги. 20.11.2017 року, позивачу надано відповідь про те, що допомога внутрішньо переміщеним особам призначається відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р., №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», а м. Лисичанськ Луганської області, де позивач зареєстрована, не входить до даного переліку, а тому для продовження виплати адресної допомоги відсутні підстави. Стосовно зміни адреси відповідач зазначив, що позивачем мають бути поданні докази проживання по АДРЕСА_3. 11.01.2018р., позивач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської райдержадміністрації із заявою про видачу нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за новою адресою та надала наявні докази проживання у м. Первомайськ Луганської області, а саме письмове підтвердження онуки ОСОБА_3 та сусіда ОСОБА_4. 30.01.2018 року позивачу було відмовлено, у зв'язку з тим, що надані докази не підтверджують факту проживання за адресою: АДРЕСА_3, і відмовлено у видачі довідки. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, такими, що порушують його права та підлягають скасуванню, у зв'язку з чим і звернувся до суду із даним позовом.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, з 05.11.2014 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа, за фактичним місцем проживання АДРЕСА_2. Відповідно до поданої заяви 05.11.2014 року ОСОБА_1 видана довідка про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи за №6318000123, в якій згідно паспортних даних та даних зазначених у заяві, зареєстроване місце проживання з якої було здійснене переміщення у зв'язку з проведенням антитерористичної операції є АДРЕСА_1 Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо перемішеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україна від 01.10.2014р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» ОСОБА_1 в періоди з 05.11.2014 року до 06.11.2017 року була призначена вище зазначена допомога. Після внесення відповідних змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" розпорядженням Управлінні праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації в призначені допомоги позивачу було відмовлено, у зв'язку з відсутністю міста Лисичанськ Луганської області у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. 11.01.2018 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації із заявою щодо отримання довідки про взяття па облік внутрішньо переміщеної особи за іншою адресою проживання, з якої було здійснене внутрішнє переміщення, а саме: АДРЕСА_3, що суперечить даним в попередній заяві, де було зазначено місце проживання з якого здійснено переміщення даної особи АДРЕСА_1. Розглянувши зазначену заяву Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації дійшло висновку, наданні позивачем докази не підтверджують факт проживання ОСОБА_1 у АДРЕСА_3, з якої було здійснено переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та у видачі нової довідки зі змінами було відмовлено. Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації зазначає, що станом на 01.08.2018 року довідка не скасована. У зв'язку з чим, позовні вимоги вважає безпідставними та у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа. Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 05.11.2014 року №6318000123 зареєстроване місце проживання позивача: міста Лисичанськ, Луганської області. Позивачу була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 05.11.2014 року до 06.11.2017 року.
16.11.2017 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації із заявою щодо про продовження виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Листом №01-19/4029 від 20.11.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації позивачу було відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги, оскільки м. Лисичанськ, Луганської області відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085.
Також 16.11.2017 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації із заявою про внесення змін у довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 05.11.2014 року №6318000123, а саме стосовно зміни адреси проживання з якої було здійснено внутрішнє переміщення, а саме АДРЕСА_1 змінити на АДРЕСА_3, або видати нову довідку із зазначенням іншої адреси.
Листом №02-44\4106 від 24.11.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації позивачу було відмовлено у внесенні змін до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з тих підстав, що позивачем не було надано жодних доказів, які б підтверджували проживання у АДРЕСА_3.
11.01.2018 року позивач знову звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації із заявою про видачу нової довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб із зазначенням адреси проживання з якої було здійснено внутрішнє переміщення АДРЕСА_3, та надала письмові підтвердження від онуки ОСОБА_3 та сусіда ОСОБА_4 в якось доказу проживання за зазначеною адресою.
Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації надало відповідь №02-44\385 від 30.08.2018 року , якою відмовило у видачі нової довідки внутрішньо переміщеної особи, наданні позивачем докази не підтверджують факту проживання за адресою АДРЕСА_3.
Не погодившись із діями відповідача позивач звернувся до суду із даним позовом.
Облік внутрішньо переміщених осіб здійснюється відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
У статті другій Закону зазначено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Статтею 4 Закону передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1,2 п. 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.11.2014 року отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6318000123 із зазначенням адреси постійного проживання, з якого вона перемістилася: АДРЕСА_1. Порядок внесення змін до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стосовно зміни адреси проживання, з якої було здійснене внутрішнє переміщення, не передбачено жодними нормативно-правовим актом. Докази, які були надано позивачем для підтвердження проживання за адресою АДРЕСА_3, не підтверджуються факту проживання у відповідності до положень Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо відмови зміни у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи адреси, з якої було здійснене внутрішнє переміщення, через недостатність доказів проживання за зазначеною адресою.
Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (зі змінами, далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 (далі - Перелік).
Судом встановлено, що у додатках 1, 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 в останній редакції від 7 лютого 2018 року відсутній такий населений пункт як м. Лисичанськ.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність порушень законодавства в діях відповідача щодо відмови у продовженні ОСОБА_1 адресної допомоги у якості внутрішньо переміщеної особи для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки населений пункт, де позивач зареєстрований, не внесений до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, а отже, і відсутні підстави для продовження зазначеної виплати.
Відповідно, дії Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1), за її заявою від 16.11.2017 року є правомірними та підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні. Підстави для призначення позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання - відсутні.
Відносно позовних вимог щодо визнання протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Куп'янської райдержадміністрації щодо припинення та зобов'язання поновити ОСОБА_1 дію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, судом встановлено наступне.
Згідно пояснень відповідача, довідка позивача про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції станом на 01.08.2018 року не скасована та є чинною.
Матеріали справи не містять жодних доказів, що дія довідки позивача про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції була припинена, призупинена або вказана довідка була скасована.
З огляду на викладене вказані позовні вимоги є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, доказів, що свідчать про протилежне, до суду не надано, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1., адреса мешкання: АДРЕСА_2., рнокпп НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області (пл. Центральна, 12, м. Куп'янськ, Харківська обл., 63701, код ЄДРПОУ 03196506) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 03.09.2018 року.
Суддя Біленський О.О.